Fikcyjne faktury w inowrocławskim ratuszu. Agnieszka Chrząszcz- Stajszczak nie jest już naczelnikiem

(Red.)
Agnieszka Chrząszcz-Stajszczak nie jest już szefową wydziału kultury inowrocławskiego ratusza.
Agnieszka Chrząszcz-Stajszczak nie jest już szefową wydziału kultury inowrocławskiego ratusza. Dominik Fijałkowski
Podczas zarządzonej przez prezydenta Inowrocławia kontroli w wydziale kultury ratusza stwierdzono nadużycia. W latach 2015-2016 wystawiano tam fikcyjne faktury. Agnieszka Chrząszcz-Stajszczak nie jest już szefową tego wydziału.

W inowrocławskim ratuszu prezydent Ryszard Brejza przedstawił wyniki zarządzonej przez niego kontroli wewnętrznej, która objęła Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej. Podczas kontroli stwierdzono wystawianie fikcyjnych faktur na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nadużycia miały miejsce w latach 2015-2016.

- Dziś złożyłem doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w wydziale kultury, promocji i komunikacji społecznej urzędu miasta. Na mój wniosek w urzędzie miasta została przeprowadzona kontrola czynności podejmowanych przez naczelnika i pracowników wydziału w zakresie związanym z rozliczaniem wydatków ponoszonych przez wydział. Do tej pory kontrolerzy wykazali mi, że z części dokumentacji wynika, iż mogły być wypłacone pieniądze za usługi, które nigdy nie były wykonane na rzecz naszego urzędu. W sumie problem ten dotyczyć może kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie mam, jako prezydent miasta, wystarczającego umocowania prawnego do gruntownego rozwiązania tych wątpliwości. Tym bardziej, że kwestionowane rozliczenia dotyczą głównie podmiotów spoza naszego województwa - mówił na konferencji prasowej prezydent Ryszard Brejza.

- Uwagi kontrolerów dotyczą również braku należytej staranności w prowadzeniu dokumentacji. Urząd Miasta jest w tej sprawie pokrzywdzony i w takim charakterze wystąpiłem do prokuratury z doniesieniem. Dołożymy wszelkich starań na każdym etapie postępowania karnego, jakie z pewnością zostanie wszczęte przez prokuratora, aby należne środki wróciły do kasy naszego miasta - zapewniał prezydent.

- Ja nie przesądzam o niczyjej winie. Chcę mieć pewność, że to co się dzieje w urzędzie jest transparentne, przejrzyste i zgodne z prawem. I takich standardów wymagam od wszystkich urzędników bez względu na ich pozycję w urzędzie. Na każdym etapie tego postępowania będziemy na bieżąco państwa informowali o ewentualnych kolejnych ustaleniach, bo jest to niewątpliwie w interesie miasta, ale również i moim osobistym - wyznał Ryszard Brejza.

- Od kilkunastu miesięcy sukcesywnie wprowadzamy w urzędzie bardzo restrykcyjne standardy dotyczące wydatkowania pieniędzy publicznych i to w zakresie szerszym niż nakazuje obowiązujące w Polsce prawo. Zapytania ofertowa urzędu miasta są powszechnie dostępne na internatowej platformie zakupowej. Od 1 marca wprowadziliśmy rejestr wszystkich umów zawieranych z podmiotami zewnętrznymi i udostępniamy dokumenty zakupowe każdemu zainteresowanemu, w tym faktury. Pod tym względem robimy wszystko co możliwe, aby ograniczyć występowanie ryzyka nadużyć, bo całkowicie nie da się tego wyeliminować. Wspomniane podejrzenia nadużyć dotyczą okresu sprzed wprowadzenia w naszym urzędzie powyższych, restrykcyjnych standardów jawności, co daje nadzieję na ich skuteczność w najbliższej przyszłości. Te podejrzenia nadużyć dotyczą lat 2015-2016 - tłumaczył dziennikarzom.

Jak poinformował prezydent, dotychczasowa naczelnik wydziału Agnieszka Chrząszcz - Stajszczak, która pełniła również funkcję rzecznika prasowego ratusza złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska.

Prezydent stwierdził, że rozstanie to ma pośredni związek z tą sprawą. - Przynajmniej nadzór nad pracownikami wydziału, w którym dochodziło do tych nieprawidłowości czy wręcz przestępstwa, sprawowała pani naczelnik - mówił na konferencji.

A co z pozostałymi pracownikami wydziału? - Tym zajmie się prokuratura. Na tę chwilę ci pracownicy pracują, ale nie wyobrażam sobie, by nadal wykonywali te same czynności - odpowiedział.

Nowym naczelnikiem została Magdalena Klimek, zatrudniona ostatnio w Ośrodku Sportu i Rekreacji, a wcześniej m.in. kierująca Ośrodkiem Wspierania Przedsiębiorczości. Kolejne ustalenia pokontrolne poznamy wkrótce.

Czytaj też: MON przeprowadzi kontrolę nie tylko w inowrocławskim ratuszu

Przypomnijmy, że od ubiegłego tygodnia w tym wydziale trwa również kontrola, prowadzona przez funkcjonariuszy gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wszczęli oni kontrolę procedur w zakresie udzielania i realizacji zamówień publicznych, których wnioskodawcą był wspomniany wydział kultury w latach 2015-2017.

Ryszard Brejza przekonuje, że to nie kontrola CBA sprawiła, iż zarządził wewnętrzną kontrolę. - Jest to informacja pozyskana od jednego z pracowników. Wydała mi się ona na tyle niepokojąca, że uznałem, iż trzeba tę informację sprawdzić - tłumaczy.

- Ta sprawa rzutuje na opinię o nas. Niewątpliwie bardzo nam zależy na oczyszczeniu tej atmosfery, a oczyszczenie może nastąpić tylko poprzez działania służb do tego powołanych, które mają możliwość dokonywania choćby przesłuchań - komentował. Powiedział także takie oto słowa: - Ta historia świadczy również o tym, że do każdego trzeba mieć ograniczone zaufanie. Tylko, na Boga, nie można w każdym człowieku widzieć przestępcy!

Badania techniczne auta do poprawki. Zmieni się zasada podczas tzw. "przeglądu" naszego samochodu. Nowe przepisy mają wejść w życie od 13 listopada. O czym muszą wiedzieć kierowcy?>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl Pogoda na dzień (18.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIEŹródło: TVN Meteo Active/x-news

Badanie techniczne auta. Od 13 listopada duże zmiany [przepisy]

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (19 + 20-21.10.2017) | POLSKA

Wideo

Komentarze 56

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niestety w temacie zarządzania kulturą w wielu miasteczkach naszego powiatu jest wolna amerykanka. W Kruszwicy wygrała pani po bankowości, w Pakości pani z Mopsu, w Janikowie po zwolnieniu starego dyrektora wybrano.... starego, zapewne tylko dlatego że nikt nie był bliżej skoligacony z przewodniczącym komisji, w muzeum Kasprowicza dożywotnio etat jest zarezerwowany dla obecnej p dyrektor, choć działalność tej placówki urąga wszelkim zasadom itd itp. To jest właśnie patologia, przypadkowi ludzie na jednak bardzo ważnych stanowiskach. Bo to właśnie animatorzy kultury i zarządzający nią mogą zapobiegać takim zdarzeniom jak ostatnie w Złotnikach pokazując młodym ludziom inny świat. Ale po co komu kultura ?

G
Gość
W dniu 30.12.2017 o 08:17, Gość napisał:

Transparentność Urzędu wyszła. Dlaczego  następczyni p Chrząszcz została "powołana" choć jej poprzedniczka została wyłoniona w konkursie ? Czy uzdrawiania nie powinno się zacząć od właśnie transparentnego konkursu na to stanowisko ?

Powołuje się swoich sprawdzonych ,natomiast w tym przypadku ona była obca więc "stworzono" konkurs bo przy konkursie są znacznie większe możliwości- zawsze może "wygrać najlepszy/a" i tak się stało w tym przypadku... zupełnie przypadkowo wygrała najlepsza kandydatka ;) :P :D.

Nie wiem kto zajmuje się obecnie kulturą ze strony UM,ale zwyczaj był taki że to była zawsze działka vice burmistrza a ówczesny vice to dziś  już pierwszy na Kujawach i Pomorzu z namaszczenia Brochy... już zdetronizowanej

G
Gość

Transparentność Urzędu wyszła. Dlaczego  następczyni p Chrząszcz została "powołana" choć jej poprzedniczka została wyłoniona w konkursie ? Czy uzdrawiania nie powinno się zacząć od właśnie transparentnego konkursu na to stanowisko ?

G
Gość

Urzędy marszałkowskie skontrolowane przez CBA. Zakwestionowano unijne dotacje na nie mniej niż 18 mln zł

CBA zakończyło kontrolę urzędów marszałkowskich, dotyczącą projektów samorządów wojewódzkich prowadzonych z funduszy unijnych - dowiedziała się w środę PAP. Skontrolowano 98 projektów wartych ponad 4,3 mld zł.

W wyniku kontroli zakwestionowano dotacje na nie mniej niż 18 mln zł i udaremniono próby uzyskania kolejnych na przynajmniej 26 mln zł - wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Jeszcze w trakcie kontroli do prokuratury trafiło osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, wynikających z jej ustaleń dotyczących urzędów marszałkowskich woj. lubelskiego (cztery), wielkopolskiego (dwa), małopolskiego i świętokrzyskiego.

Po zakończeniu działań kontrolnych skierowano do prokuratury kolejnych osiem zawiadomień dotyczących urzędów woj. podlaskiego (dwa), świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. W jednym przypadku po zapoznaniu się z wynikami kontroli zawiadomienie do prokuratury skierował małopolski urząd marszałkowski.

Biuro analizowało m.in. projekty z regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-13 i te przedsięwzięcia, w których zarówno udzielającym wsparcia finansowego z funduszy unijnych, jak i jego odbiorcą był urząd marszałkowski - województwo.

Kontrola trwała 9 miesięcy, działania kontrolne zakończyły się w marcu 2017 r, do tej pory trwały czynności pokontrolne i odpowiedź urzędów.

mly/PAP

 

G
Gość

Problemem w całym powiecie jest fakt obsadzania stanowisk związanych z działalnością kulturalną ludźmi przypadkowymi. Bo z rodziny, bo fajnie w szpilkach wygląda, bo nic nie umie a trzeba zatrudnić, bo 100 lat jest dyrektorem to i dalej może być, bo umie grać na trąbce, itd. A fachowcy , jeśli nie spełniają jednego z opisanych kryteriów nie mają szans.

G
Gość
W dniu 05.11.2017 o 15:54, Anka z Kruszwicy napisał:

A promotorzy błyskawicznej kariery bohaterki tego tematu milczą.Prosimy o zabranie głosu byłego w-ce burmistrza Kruszwicy(aktualnego wojewodę),oraz byłego szefa struktur powiatowych PiS-u(aktualnie Polska Razem lub Porozumienie-wyrzuconego z hukiem z partii i o zgrozo nadal w-ce przewodniczącego sejmiku)!!!

 

Ciekawe...

A
Anka z Kruszwicy

A promotorzy błyskawicznej kariery bohaterki tego tematu milczą.Prosimy o zabranie głosu byłego w-ce burmistrza Kruszwicy(aktualnego wojewodę),oraz byłego szefa struktur powiatowych PiS-u(aktualnie Polska Razem lub Porozumienie-wyrzuconego z hukiem z partii i o zgrozo nadal w-ce przewodniczącego sejmiku)!!!

G
Gość

prawda

G
Gość
W dniu 01.11.2017 o 21:33, Gość napisał:

Ci w/w nawet w snach nie marzyli że można tak kraść jak PiSdzielstwo bez zmrużenia oka to robi

 

W warszawie widać jak idea TKM jest wprowadzana przez PiS :)

 

No POpatrz, jakby nie patrzył przez 8 lat kradli ci z PO ( w Brejzoladnii kradli do teraz) a winny jest PiS. Wy nie macie krzty przyzwoitości, honoru i rozumu, bo Polacy już nie łykają już tego fałszywego przekazu.

Może POdasz konkretne przykłady na złodziejstwo tego "PiSdzielstwa"? Tylko nie odpowiadaj " ble, ble ble", ale dawaj KONKRETY. Śmiało ...

d
deler biolygo s bymywy

Bo ni ma białego do nocha!!! Białe siem skończyło!!!!

G
Gość

W warszawie widać jak idea TKM jest wprowadzana przez PiS :)

G
Gość
W dniu 01.11.2017 o 09:32, Gość napisał:

WOLE PIS JAK WAS  ZŁODZIEJE Z PO  I PSL POKAZALIŚCIE CO POTRAFICIE Z TUSKIEM NA CZELE JAK MOŻNA PAŃSTWO OKRADAĆ .............................

Ci w/w nawet w snach nie marzyli że można tak kraść jak PiSdzielstwo bez zmrużenia oka to robi

G
Gość

Na co tabletkę  na to co PO robiło  przez 8 lat

 

G
Gość
Kogo boli to boli
G
Gość

AGA NIE PISZ BZDUR  PRAWDA BOLI.........

Dodaj ogłoszenie