Unijni regulatorzy poinformowali w maju, że analizują pytanie, czy giganty technologiczne Alphabet, Google, Meta i Netflix powinny pokryć część kosztów modernizacji sieci telekomunikacyjnych. Niemcy, Francja i Włochy we wspólnym dokumencie doszły do wniosku, że sześciu największych dostawców treści odpowiada za aż 55 proc. ruchu w internecie - tłumaczy agencja Reutera, powołując się na to, że dziennikarze mieli wgląd do tych dokumentów.
- To generuje określone koszty dla europejskich operatorów telekomunikacyjnych pod względem przepustowości, w czasie, gdy już inwestują oni w najbardziej kosztowne części sieci z 5G i Fiber-To-The-Home - można przeczytać w dokumencie.
"Uczestnicy rynku będą mieli udział w kosztach infrastruktury cyfrowej"
Dokument proponuje rozwiązanie, aby europejskie sieci telekomunikacyjne i wielcy dostawcy treści internetowych płacili sprawiedliwy udział w kosztach sieci.
- Wzywamy do złożenia wniosku ustawodawczego… zapewniającego, że wszyscy uczestnicy rynku będą mieli udział w kosztach infrastruktury cyfrowej - napisano w dokumencie.
Agencja informuje, że dwóch włoskich urzędników rządowych potwierdziło szczegóły omawianego dokumentu. Jeden z nich powiedział, że Rzym ma udzielić nieformalnego wsparcia w charakterze opiekuńczym przed wrześniowymi wyborami powszechnymi.
Dlaczego to tak ważny temat, ale budzący kontrowersje
Na początku bieżącego roku grupa lobbingowa w sektorze telekomunikacyjnym ETNO, opublikowała ciekawe badania. Według którego roczny wkład gigantów technologicznych na poziomie 20 miliardów euro w modernizację sieci, może dać gospodarce Unii Europejskiej impuls w postaci 72 miliardów euro.
Z kolei działacze z sektora prawa cyfrowego wskazują i ostrzegają, że naciskanie na "Big Techy", aby płaciły za modernizację, może stanowić zagrożenie dla zasad Unii Europejskiej dotyczących neutralności sieci.
Natomiast w dokumencie można przeczytać, że każdy wniosek ustawodawczy powinien "zapewniać uczciwość między użytkownikami zgodnie z zasadami neutralności sieci, co jest podstawową zasadą, którą bezwzględnie musimy zachować".
Źródło: Reuters
rs
