Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęsina na 11 listopada. Gęsi spod Inowrocławia ogólnopolskim rarytasem!

(bog)
fot. sxc
Mają Amerykanie swojego indyka na Dzień Dziękczynienia, będą mieli swoją własną smakowitą tradycję świąteczną Polacy! Urząd Marszałkowski w Toruniu rozpoczyna wielką ogólnopolską akcję promocyjną, dzięki której ma nadzieję przywrócić obyczaj spożywania polskiej gęsi w Narodowe Święto Niepodległości.

Gęsina

To rarytas wśród europejskich smaków, do niedawna dobrze usadowiony także w polskiej tradycji kulinarnej. Polacy hodowali gęsi i delektowali się ich smacznym mięsem już w XVII wieku. W XIX wieku na warszawskiej giełdzie towarowej sprzedawano rocznie ponad 3,5 miliona gęsi, które cieszyły podniebienia smakoszy w wielu zakątkach kontynentu. Także obecnie nasz kraj jest ich największym europejskim producentem. Polska gęś jest ceniona między innymi na rynku niemieckim, gdzie eksportujemy co roku 18-20 tysięcy ton gęsich tuszek. Niestety - choć gęsina jest nie tylko wyśmienita, ale także zdrowa - sami jemy jej bardzo niewiele, zaledwie 700 ton rocznie. Ale to powinno się wkrótce zmienić.

Ogólnopolską kampanię "Gęsina na św. Marcina", która startuje dziś w Warszawie, firmują Slow Food Polska, Instytut Zootechniki w Kołudzie Wielkiej i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

- Chcemy wypromować gęsinę jako znakomity surowiec do przyrządzania smacznych i zdrowych dań oraz przywrócić ginącą tradycję spożywania gęsiego mięsa na świętego Marcina, czyli w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Jesteśmy do tego szczególnie predestynowani, bo kujawsko-pomorskie, posiadające na swoim terenie czołową polską placówkę badawczo-hodowlaną, produkującą najlepszą w Europie gęś kołudzką, jest stolicą polskiej hodowli gęsi - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Do akcji zostały zaproszone najlepsze polskie restauracje, do których wystosowano indywidualne zaproszenia. W ramach trwającego od 11 do 22 listopada Święta Polskiej Gęsi Owsianej będą podawać potrawy z gęsi pochodzących z hodowli w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim. Tamtejszy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki jest właścicielem genotypu gęsi białej kołudzkiej, posiada też fermę zarodową zaopatrującą hodowle w całej Polsce. Biała kołudzka to 95 procent polskiego eksportu gęsiny, a kołudzka ferma jest jedyną taką fermą na świecie. Zakład Doświadczalny w Kołudze został w tym roku oznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na 9 listopada zaplanowano konferencję naukową w Kołudze Wielkiej. Jej tematem będą fenomen polskiej gęsi oraz problemy związane z promocją gęsiny w polskiej gastronomii. Oprócz marszałka Całbeckiego, który objął patronat nad sympozjum, wezmą w nim udział między innymi dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Leszek Kawski i profesor Juliusz Książkiewicz z Instytutu Zootechniki z Krakowa.

11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, odbędzie się wielki festyn na Jordankach w Toruniu - z degustacją potraw z gęsiny, prezentacją produktów regionalnych oraz występami i wspólnym śpiewaniem przy ognisku a - także podobne imprezy w podbydgoskim Ostromecku i Włocławku. Tego samego dnia ruszy też akcja "Gęsina na św. Marcina" w wybranych restauracjach.

- Podsumujemy ją pod koniec listopada, a w grudniu wydamy książkę kucharską z autorskim przepisami na potrawy z gęsiny, przygotowanymi przez szefów najlepszych restauracji w kraju - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska