Urzędnicy również zauważają ten problem. Dlatego chcą o 21 zwiększyć liczbę tzw. kopert, na których za darmo auta mogą zostawiać niepełnosprawni. Jak podkreśla Izabela Gosiniecka z Zarządu Dróg Miejskich, decyzję o urządzeniu dodatkowych kopert podjął prezydent Malinowski. Bolesław Biernacki docenia tę inicjatywę, ale uważa, że to za mało.
Członkowie Rady postulują zatem, aby niepełnosprawni kierowcy bez kupowania biletu mogli parkować w całej strefie , a nie tylko na kopertach. Takie prawo przysługiwałoby tylko osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Chodzi o kierowców z chorobami oczu, narządów ruchu i schorzeniami neurologicznymi. Zalety tego rozwiązania?
- Jeśli ktoś będzie mógł stanąć za darmo w dowolnym miejscu, to tym samym nie zajmie koperty. Ruch w strefie będzie większy - przekonuje Bolesław Biernacki.
Czytaj: W centrum Grudziądza przybędzie "kopert" dla niepełnosprawnych kierowców
Urzędnicy czekają na nowe przepisy
Urzędnicy na razie nie chcą jednak wprowadzać tego rozwiązania. Chcą bowiem najpierw sprawdzić czy samo zwiększenie liczby kopert nie rozwiąże problemu.
Poza tym będą obserwować czy nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które wejdą w życie 1 lipca, ukrócą m.in. proceder nieuprawnionego korzystania z kart parkingowych przez zdrowych kierowców.
Co jeśli te zmiany nie przyniosą żadnych efektów?
- Ponownie wraz z Radą przeanalizujemy ten problem w celu znalezienia zadowalającego rozwiązania - informuje Izabela Gosiniecka.
Projektem uchwały wprowadzającym większą liczbę kopert, radni zajmą się jeszcze w lutym lub marcu.
W tych zmianach uwzględniono niektóre postulaty niepełnosprawnych. Wspólnie również przyjęto, że w strefie A (Starówka) dla zwiększenia rotacji samochodów, niepełnosprawny kierowca będzie mógł auto zostawić tylko na trzy godziny. Teraz nie obowiązują tam żadne ograniczenia czasowe.
Tak samo jest w strefie B, gdzie limit postoju ma zostać wprowadzony tylko na niektórych parkingach.
Zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia.
Czytaj e-wydanie »