Manifestacja przed siedzibą TVP Bydgoszcz
5 stycznia (piątek) w Bydgoszczy odbyła się II Manifestacja w obronie mediów publicznych. Zgromadzenie ponownie odbyło się przed siedzibą bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej przy ul. Kujawskiej 7. W demonstracji udział wzięło około 200-300 osób, które przyszły z biało-czerwonymi flagami.
Organizatorami spotkania był klub Gazety Polskiej w Bydgoszczy oraz działacze opozycji antykomunistycznej Jan Raczycki, Bogdan Dzakanowski, Krystian Frelichowski, Maciej Różycki.
Bydgoscy posłowie i radni w obronie mediów publicznych
W manifestacji wzięli udział posłowie z okręgu bydgoskiego, m.in. Łukasz Schreiber, Paweł Szrot, a także radni Jarosław Wenderlich i Marcin Lewandowski. Podczas manifestacji mogliśmy usłyszeć takie hasła, jak "Stop cenzurze", "Tu jest Polska", "Konstytucja", "Wolne media" czy "Jesteśmy z wami". W zgromadzeniu wzięło udział około 200-300 osób.
Demonstracja rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Na miejscu był nasz fotoreporter, który sfotografował zgromadzonych. Zobaczcie zdjęcia z manifestacji w obronie mediów publicznych.
Manifestacja w obronie mediów publicznych w Bydgoszczy
Zgromadzenie w obronie wolności słowa i mediów
Demonstrację rozpoczął jeden z organizatorów Krystian Frelichowski.
- Dziękuję wam, że jesteście. Razem zwyciężymy - powiedział bydgoski radny.
Potem głos zabrał Łukasz Schreiber.
- Dobry wieczór Bydgoszcz. Zgromadziliśmy się tu, aby zaprotestować przeciwko zdemolowaniu ładu konstytucyjnego w Polsce. Zgromadziliśmy się tu, aby zaprotestować przeciwko ataku na wolność, także na wolność słowa i mediów - mówił Schreiber.
Kilka zdań do uczestników zgromadzenia powiedział także Paweł Szrot.
- Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, by chronić Konstytucji przeciwko bezprawiu i przemocy. Zarzucają nam łamanie prawa, ale to my go bronimy. Wiem, ilu z was jedzie 11 stycznia do Warszawy - bardzo dużo i dziękuję za to zaangażowanie - mówił podczas zgromadzenia Paweł Szrot, poseł z okręgu bydgoskiego.
Protesty w obronie wolności słowa i mediów publicznych w całej Polsce
Podobne manifestacje odbywają się również w innych miastach Polski i są odpowiedzią na decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza o powołaniu nowych prezesów oraz rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej oraz likwidacji spółek - wydawców mediów publicznych.
Przypomnijmy, w środę, 20 grudnia, wyłączono sygnał TVP Info, przestały nadawać również kanały regionalne Telewizji Polskiej, w tym TVP3 Bydgoszcz (zamiast tego na antenach widzowie mogli zobaczyć programy TVP1 oraz TVP2). Przez blisko dwa tygodnie wyłączony był również sygnał TVP Bydgoszcz, a program Zbliżenia można było oglądać wyłącznie w mediach społecznościowych.
