Industry in Transition: transformacja przemysłu i energetyki w świetle ambitnych celów klimatycznych

Materiał informacyjny REGIONALNA IZBA GOSPODARCZA W KATOWICACH
15 kwietnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyła się konferencja "Industry in Transition". Wydarzenie, zorganizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, zgromadziło ekspertów, polityków oraz przedstawicieli biznesu z Polski i Europy, którzy mieli okazję dyskutować nad kluczowymi kwestiami transformacji przemysłowej oraz energetycznej.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Celem konferencji było zgłębienie aktualnych trendów w polityce klimatycznej i przemysłowej UE oraz ich wpływu na gospodarkę i społeczeństwo. Jednym z głównych tematów omawianych podczas spotkania był proces redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 roku oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W konferencji uczestniczyli m.in.: prof. Jerzy Buzek - premier w latach 1997-2001, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego; prof. Marzena Czarnecka - Minister Przemysłu; Kazimierz Karolczak - przewodniczący Metropolii GZM; dr Marcin Krupa - Prezydent Katowic; Maurits Bruggink - sekretarz generalny The Critical Raw Materials Alliance; Axel Eggert - dyrektor generalny stowarzyszenia producentów stali i żelaza Eurofer; Luiz Hanania - prezes Grupy Veolia w Polsce; Tomasz Ślęzak - prezes Węglokoksu S.A.; Michał Dąbrowski - członek Rady Nadzorczej ARP S.A.; Stefan Moritz - sekretarz generalny European Entrepreneurs CEA-PME; Wojciech Koszuta - dyrektor generalny w ArcelorMittal Poland oraz Jarosław Wajer - Partner EY, Lider Działu Energetyki w regionie CESA Telewizyjne przesłanie do uczestników wydarzenia skierowali Thierry Breton - komisarz UE ds. rynku wewnętrznego oraz Cristian-Silviu Buşoi - przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE.

Podczas wydarzenia eksperci wyrażali swoje opinie na temat nieuchronnej potrzeby transformacji energetycznej oraz przemysłowej, zwracając uwagę na konieczność adaptacji do zmieniających się warunków globalnych. Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tomasz Zjawiony, podkreślił, że przemysł stoi obecnie w obliczu licznych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i rosnące oczekiwania społeczne. Wypowiadając się na temat roli Izby w procesie transformacji, prezes RIG-u zaznaczył, że konferencja stanowi kontynuację wcześniejszych dyskusji, które miały miejsce na Europejskim Kongresie Stalowym STEEL 2023. Wskazał również na znaczenie współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w kształtowaniu polityki przemysłowej.

- Jako Izba jesteśmy dobrym przykładem ewolucji. Dzisiejsze spotkanie jest efektem dyskusji, które miały miejsce na zeszłorocznym kongresie STEEL 2023. W tym roku tematykę rozszerzyliśmy o zagadnienia związane z szeroko rozumianą transformacją przemysłową i energetyczną, rozpatrywaną w powiązaniu z wymaganiami wynikającymi z polityki prowadzonej przez Unię Europejską. Poprzednia nazwa zbyt wąsko definiowała tegoroczny zakres wydarzenia, dlatego postanowiliśmy ją zmienić, a samo wydarzenie znacznie rozbudować - mówił Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślił rolę Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach w inicjowaniu programów transformacyjnych dla Śląska i Zagłębia. Wskazał również na istotę nowych inicjatyw, takich jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w ułatwianiu procesu adaptacji do nowych realiów.

- Kilka lat temu rozpoczęliśmy dyskusję na temat tego, jak można zmieniać całą Europę i co jest do tego potrzebne. Udało się nam w końcu wymyślić Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Obecnie województwo śląskie ma dwa razy więcej pieniędzy niż miało kiedykolwiek wcześniej. To wszystko dzięki Unii, dzięki temu, że mieliśmy dobry pomysł. Dzisiaj dla naszego kraju musimy mieć pomysł, w jaki sposób zachęcimy naszych obywateli do aktywnej obecności w Unii Europejskiej - zaznaczył prof. Jerzy Buzek.
Z kolei prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu, wskazała na potrzebę rozwijania zróżnicowanego i nowoczesnego przemysłu, podkreślając rolę Śląska w procesie transformacji energetycznej. Zwróciła również uwagę na znaczenie współpracy pomiędzy sektorem przemysłowym a energetycznym w realizacji ambitnych celów klimatycznych.

- Chcielibyśmy łagodnej transformacji gospodarczej i energetycznej, a będzie taka, gdy prawo i regulacje będą pomagać m. in. przemysłowi, a nie przeszkadzać - podkreślała Minister Przemysłu.

Wspominała również o tym, że do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej, zgodnie z którym powstanie nowy dział Ministerstwa Przemysłu: „gospodarka surowcami energetycznymi" - obejmujący atom, ropę i gaz (w tym wodór).

- Ta ustawa zakłada, że wszelkie surowce będą jakby skomasowane na Śląsku ze względu na to, że miks energetyczny ma prowadzić - w zakresie tych surowców - od węgla do atomu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, żebyśmy o miksie energetycznym decydowali w innym miejscu niż Śląsk - kontynuowała szefowa MP.

W dyskusji ważne stanowisko zajął Luiz Hanania, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce, który podkreślił, że transformacja energetyczna ma wpływ nie tylko na aspekty ekologiczne, lecz także na efektywność gospodarczą.

- Przemysł potrzebuje rozwoju energii odpadowej w duchu idei gospodarki obiegu zamkniętego, a także innowacji dzięki czemu uda się zachować konkurencyjność oraz wypełnić założenia Zielonego Ładu. Transformacja Energetyczna to nie tylko kwestia ekologii, ale również sprawności gospodarczej. W tym kontekście GOZ odgrywa kluczową rolę. Zielony Europejski Ład stanowi niezwykle ważną siłę napędową do zmian. To właśnie dzięki niemu przemysł ciężki oraz energetyka mają szansę na transformację. Jednakże, aby ta transformacja mogła być skuteczna, niezbędne są odpowiednie regulacje. Bez nich nawet najbardziej innowacyjne rozwiązania nie będą miały szansy na wdrożenie - przekonywał prezes Grupy Veolia w Polsce.

Konferencja "Industry in Transition" była ważnym forum dyskusyjnym, na którym eksperci, politycy i przedstawiciele biznesu mogli wymieniać poglądy oraz omawiać strategie przyszłościowej transformacji przemysłu i energetyki w kontekście wyzwań klimatycznych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że poniedziałkowe wydarzenie stanowiło preludium do Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki „INdustry in TransitiOn ”, planowanego na 3 i 4 czerwca w Katowicach.

Industry in Transition: transformacja przemysłu i energetyki w świetle ambitnych celów klimatycznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Industry in Transition: transformacja przemysłu i energetyki w świetle ambitnych celów klimatycznych - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska