Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja Handlowa skontrolowała sprawność grilli. Niektóre były niebezpieczne!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jeśli grillować, to bezpiecznie. Dlatego Inspekcja Handlowa przyjrzała się grillom tradycyjnym i elektrycznym.
Jeśli grillować, to bezpiecznie. Dlatego Inspekcja Handlowa przyjrzała się grillom tradycyjnym i elektrycznym.
Lato w pełni. Toteż Inspekcja Handlowa skontrolowała bezpieczeństwo i oznakowanie grilli. We wcześniejszych badaniach „pod lupę” wzięto grille tradycyjne, zaś ostatnio elektryczne.

Grillowanie na działkach to niemal nasz narodowy sport, a przynajmniej rekreacja, podobnie jak grzybobranie późnym latem i jesienią. Mniej popularne od tradycyjnego – tego z wykorzystaniem węgla drzewnego czy ekologicznego brykietu – jest grillowanie elektryczne, ale i takie można zobaczyć w działaniu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową dbają o to, by w ręce konsumentów trafiały tylko bezpieczne i prawidłowo oznakowane produkty. Planując kontrole, uwzględnia się sezonowość oraz popularność produktów na rynku, aby móc elastycznie reagować na różne zjawiska i trendy. I tak właśnie było w przypadku grilli.

Niektóre stwarzały zagrożenie

Wojewódzkie Inspektoraty Handlowe w Białystoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Opolu, Warszawa i Wrocławiu oceniły bezpieczeństwo przenośnych grilli wielorazowych i jednorazowych opalanych węglem drzewnym lub brykietem pod kątem prawidłowości oznakowania oraz cech mechanicznych. Te kontrole przeprowadzono w 2022 roku.

To też może Cię zainteresować

Chodziło o wyeliminowanie z rynku produktów mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników.
Kontrolą objęto 51 przedsiębiorców (placówki detaliczne, sprzedawców hurtowych, producentów, dystrybutorów, importerów) i skontrolowano 117 partii grilli. Z tego zakwestionowano 37 partii (co stanowi 31,6 proc. skontrolowanych), z czego w 11 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla użytkowników.

W trakcie kontroli inspektorzy pobrali próbki 10 modeli grilli i przekazali je do badań laboratoryjnych w zakresie wymagań mechanicznych określonych w normach PN-EN. Testy dały wyniki negatywne w przypadku 8 próbek. W pozostałych ujawniono różnego rodzaju nieprawidłowości, np. palenisko wykonane ze zbyt cienkiej blachy czy zbyt duże prześwity między prętami rusztu na żywność lub brak uchwytów przy ruszcie.

Uchybienia w zakresie oznakowania stwierdzono łącznie w 29 partiach grilli, co daje 24,8 proc. Te uchybienia to m.in.: brak na opakowaniu i bezpośrednio na produkcie czy w instrukcji użytkowania piktogramów informacyjno-ostrzegawczych, niewłaściwe sformułowane lub niekompletne ostrzeżenia słowne, niekompletne zapisy w instrukcji użytkowania, błędne dane przedsiębiorcy wprowadzającego produkt na rynek.

Cechy bezpiecznego grilla

W poradach dla konsumentów UOKiK podaje cechy bezpiecznego grilla: krawędzie i naroża nie mają zadziorów ani chropowatych powierzchni czy ostrych zakończeń.

W grillach wielorazowych nakładane ręcznie ruszty na żywność muszą posiadać uchwyty (przy długości najdłuższego boku do 40 cm wystarczy jeden); jeśli położenie rusztu jest regulowane, to jego regulacja powinna być możliwa bez bezpośredniego kontaktu ręki z rusztem; jeżeli palenisko może pracować w kilku położeniach, to powinno posiadać blokady zabezpieczające w każdym z tych położeń; jeśli są kółka ułatwiające przemieszczanie grilla, to muszą mieć blokady uniemożliwiające przypadkowe przemieszczanie podczas eksploatacji.

W grillach jednorazowych ruszt musi być przymocowany do paleniska w taki sposób, aby jego usunięcie uczyniło grill niezdolnym do kolejnego użycia; jeśli korpus grilla nie jest wykonany z niepalnego materiału, powinien być sprzedawany ze środkiem gaśniczym.

Grillowanie pod napięciem

Na rynku jest wiele rodzajów grilli elektrycznych. Nie tylko takie do grillowania na zewnątrz, ale też do użytku domowego, które zastępują np. opiekacze.

Tym razem - w tym roku - przyjrzeli się im inspektorzy handlowi z oddziałów w Gdańsku, Kielcach i Poznaniu. Niektóre grille były wytworzone w Chinach na zlecenie polskich podmiotów, 5 grilli to wyłącznie produkty chińskie, 2 z Polski i 1 z Turcji.

Zła konstrukcja grilla może doprowadzić do porażenia prądem bądź do pożaru. Na szczęście w zbadanych 8 modelach nie stwierdzono nieprawidłowości. 2 modele miały nieprawidłowości wyłącznie w zakresie formalnym (oznakowanie, instrukcje).

UOKiK radzi konsumentom, aby sprawdzali czy dla grilla elektrycznego producent sporządził deklarację zgodności, czy dołączono instrukcję i ostrzeżenia dotyczące bezpiecznego użytkowania w języku polskim.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska