Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uchronić się przed czerniakiem? Dermatoskop powie prawdę

(has)
Tak wygląda czerniak skóry
Tak wygląda czerniak skóry
Nawet niewielka zmiana na skórze może być przyczyną zgonu. To nieprawdopodobne, ale to fakt. Tak dzieje się w przypadku czerniaka - najgroźniejszego nowotworu skóry.

Słońce - cudownie świecąca gwiazda, bez której nie ma życia na Ziemi. Niestety emitowane przez nią promienie ultrafioletowe (UV) mogą wywoływać najgroźniejszą odmianę raka skóry - czerniaka.

- Chroniąc się przed słońcem, zapobiegamy powstaniu nowotworów skóry. Przyspieszone starzenie się skóry jest również spowodowane licznymi zaburzeniami w rozwoju komórek, właśnie pod wpływem promieni słonecznych - ultrafioletu A i B. Trzeba wiedzieć, że ultrafiolet B działa dwojako. W wyniku poparzenia słonecznego powstają czerniaki, poza tym po kilku lub kilkunastu latach, w skutek kumulacji, w skórze tworzą się stany przedrakowe i raki. Jest to ta druga linia nowotworów powstających z komórek nabłonka. Oprócz tego jest ultrafiolet A. Kiedyś uważano, że jest nieszkodliwy, bo nie powoduje poparzeń. Tymczasem nagromadzony jest kancerogenny - mówi prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Czerniaki nie zawsze powstają ze znamion, które już pojawiły się na skórze. Z badań wynika, że mniej więcej jeden na 30 tysięcy znamion przechodzi w ten właśnie nowotwór.

Zmiany powinni przede wszystkim kontrolować dermatolodzy przy użyciu dermatoskopu. Badanie to nic nie boli, bo to metoda bezinwazyjna. Przykłada się mikroskop do powierzchni skóry i na podstawie uzyskanego obrazu można powiedzieć, czy zmiana powinna być wycięta czy nie.

Druga rzecz to obserwacja znamion, które już są. Jeżeli któreś się zmieni, z okrągłego stanie się owalne, z regularnego - asymetryczne, o zatartych, nieregularnych brzegach, gdy pojawią się w nim różne kolory - czarny, jasnobrązowy, czerwony i szaroniebieski, i gdy jego średnica przekroczy 6 milimetrów to sygnał, że powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Za bezpieczną wielkość znamienia przyjęto średnicę ołówka. O tym wszystkim powinni pamiętać ci, którzy mają liczne zmiany na skórze. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy się dokładnie obejrzeć w lustrze. Dobrze jest zrobić sobie schemat swojego ciała, zaznaczyć miejsca, w których występują zmiany na skórze i regularnie zapisywać, gdy coś się dzieje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska