MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedyny w Polsce zamek z fosą na ROD pod Nakłem wciąż na sprzedaż. Zobaczcie ten pałac!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zameczek z mostem zwodzonym na ROD w Żurczynie w powiecie nakielskim powstał w 1995 roku. „Właściciel miał pasję i efekt tej pasji cieszył pokolenia".
Zameczek z mostem zwodzonym na ROD w Żurczynie w powiecie nakielskim powstał w 1995 roku. „Właściciel miał pasję i efekt tej pasji cieszył pokolenia". oto.dom.pl
W kujawsko-pomorskim Żurczynie stoi jedyny w Polsce zamek z murowaną fosą na działce... ROD. Został wystawiony na sprzedaż i rozgrzał internet: „Działkowiec na zagrodzie równy wojewodzie”.

Spis treści

Żurczyn leży w powiecie nakielskim, a tam na 350-metrowej działce rekreacyjnej Rodzinnych Ogródków Działkowych właściciel wybudował sobie, w 1995 roku, zamek z mostem zwodzonym. Teraz oryginalny ROD został wystawiony na sprzedaż za 150 tys. zł.

Zameczek w Nakle jak ten w Bonn

„Zameczek jest odwzorowaniem zamku w Bonn” - czytamy w ofercie sprzedaży na otodom.pl. „Właściciel miał pasję i efekt tej pasji cieszył pokolenia. Posiada dwa wejścia, z czego jeden - a jakże! - to zwodzony most. Przyszedł czas, by nadać mu nowego ducha. To jedyny w Polsce zamek na działce ROD, nietuzinkowa i niepowtarzalna propozycja domku letniskowego”.

Ze zdjęć „królewskiej” budowli na ROD w Żurczynie wynika, że wnętrza również mają klimat zamkowy.

"Miał chłop fantazję"

Ktoś udostępnił ofertę sprzedaży na Facebooku i posypały się komentarze. Oto kilka z nich (pochodzą z grupy Działki ROD - Kupno / Sprzedaż - Dyskusja / Porady):

  • „Można zrobić tam regionalne więzienie dla działkowców uchylających się od regulaminu Rodzinnych Ogródków Działkowych. Most zwodzony, oczywiście, podniesiony do góry”;
  • „Działkowiec na zagrodzie równy wojewodzie i to na jakiej”;
  • „Jaka piękna samowola budowlana! Gdzie jest PINB?”;
  • „Miał chłop fantazję”.
  • „Czy na działkach ROD nadal obowiązuje prawo?”

Podoba Wam się?

Wybudowali na ROD altanę i podglądają sąsiadkę w basenie

Jakiś działkowiec podaje inny przykład budowniczej fantazji: „Domek sąsiadów jest na wzniesieniu, mój w dołku. Dwa sezony temu postawili sobie ambonę widokową. Mam basen, z którego korzystamy ze znajomymi i partnerką. Moja partnerka, oczywiście, latem się opala. To dla niej bardzo krępujące, bo sąsiedzi wtedy cały czas siedzą na tej ambonie. Mamy problem z użytkowaniem basenu. Osłaniamy się, jak tylko się da, ale, niestety, musielibyśmy chyba zakupić pięciometrową zasłonę. Czy można stawiać na działkach ROD takie samowole budowlane?”

Rodzinne Ogródki Działkowe - zasady

Na terenach Rodzinnych Ogródków Działkowych obowiązują rygorystyczne zasady. I tak np. bez pozwolenia możliwa jest budowa domku murowanego, drewnianego, altany, szklarni. Muszą jednak spełniać określone w regulaminie ROD wymogi.

  • Bez pozwolenia można postawić domek o maks. powierzchni 35 mkw., 5 m wysokości dla dachów pochyłych i 4 m dla płaskich. Taras lub weranda nie wliczają się w powierzchnię zabudowy, o ile nie przekraczają 12 mwk.
  • Nie można tam stawiać szop, komórek i toalet wolnostojących.
  • Wybudowany na działce większy budynek pozostaje samowolą podlegającą rozbiórce.

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień dla sąsiadów. Gdy ignoruje regulamin ROD, statut PZD lub ustawę o ROD, zakłóca wypoczynek i korzystanie z działek innym, zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy i odebrać działkę.

Działki ROD. Wybudują na nich bloki?

Działki ROD były popularne od dawna, ale to pandemia podbiła ich ceny do maksimum. Gdy zamknięto nas w mieszkaniach, one nie były zakazane i tam szukaliśmy odskoczni od domowego więzienia. Dziś niektórzy mieszkańcy Kujaw i Pomorza są w stanie zapłacić za ROD nawet dużo więcej niż 100 tys. zł. To ciekawe, bo „nabywcy” nie stają się ich właścicielami, a jedynie posiadaczami domków i kwiatków, które tam posadzą. A to wszystko na skrawku ziemi, bo ROD-y mają góra 400 metrów kwadratowych. To zawsze będzie tylko dzierżawa od PZD.

Ponadto nad działkowcami zawisły czarne chmury, a to za sprawą ustawy, która wprowadzi tzw. plan ogólny, do którego mają być dostosowane miejscowe plany zagospodarowania oraz decyzje o warunkach zabudowy. Gminy będą musiały sporządzić te plany do końca 2025 roku. W ramach planu ogólnego gmina zostanie podzielona na 13 stref planistycznych. Same ROD-y będą mogły być przewidziane jedynie w dwóch strefach planistycznych - mieszkaniowej jednorodzinnej oraz zieleni i rekreacji.

- Co z działkami na osiedlach z budynkami wielorodzinnymi, przy cmentarzach, ciągach komunikacyjnych, strefach usługowej czy przemysłowej? Aż 60 procent ogródków jest poza dwiema strefami wskazanymi w rozporządzeniu? - pyta Piotr Gadzikowski, prezes Okręgu Toruńsko - Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców.

Gadzikowski obawia się, że takie działki trafią w ręce deweloperów, którzy wybudują na nich osiedla mieszkaniowe.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska