Opieka nieformalna to dzisiaj bardzo powszechne zjawisko. Ponad jedna trzecia (37%) Polaków zna kogoś, kto na co dzień sprawuje stałą opiekę nad osobą chorą, a 19% ma w swoim otoczeniu kogoś, kto pomaga choremu w sposób okazjonalny1. Ze względu na starzejące się społeczeństwo i rozwój chorób cywilizacyjnych, każdy z nas w pewnym momencie zostanie opiekunem lub pacjentem. Osoby sprawujące opiekę nieformalną, tak samo jak ich podopieczni, potrzebują wsparcia, o które często bardzo trudno. Wśród najważniejszych potrzeb wymieniane są: obecność zmiennika, który pozwoli oderwać się od codzienności, pomoc w bieżących czynnościach pielęgnacyjnych przy chorym, a także możliwość rozmowy. Bardzo ważne, żebyśmy jako społeczeństwo dostrzegali opiekunów oraz stworzyli warunki, w których możliwa będzie odpowiedź na ich różnorodne potrzeby, także w kontekście opieki nad pacjentami.
10-lecie kampanii
Dokładnie 10 lat temu, w ramach firmy Nutricia został zainicjowany projekt „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. To szeroko zakrojona kampania, której celem jest przede wszystkim edukacja na temat roli żywienia w przebiegu chorób i rekonwalescencji. Kampania skierowana jest zarówno do samych Pacjentów i ich Opiekunów, jak i personelu medycznego, decydentów i ogółu społeczeństwa.
– Wyzwania, przed którymi stają pacjenci i opiekunowie, są trudne, ale jednocześnie bliskie każdemu z nas. Kluczowe jest, by o nich rozmawiać, bo tylko dzięki edukacji i otwartym dyskusjom możemy lepiej zrozumieć ich wagę. Choć życie bywa nieprzewidywalne, do tych ról można się przygotować – przez zdobywanie wiedzy, budowanie świadomości i wzajemne wsparcie, które pomagają stawić czoła nawet najtrudniejszym chwilom. – mówi Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.
W ciągu dotychczasowych 10 lat, w ramach kampanii jej twórcy podjęli szereg inicjatyw, takich jak: ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna (obchodzimy go co roku 12 lutego), opracowanie Karty Praw Opiekuna, czy przygotowanie Manuala Dobrych Praktyk dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby pełniące funkcję opiekuna. W działania kampanii zaangażowało się dotychczas ponad stu ambasadorów - pacjentów, opiekunów i ekspertów oraz znane osoby, które podzieliły się swoimi historiami.
Tegoroczna, dziesiąta odsłona kampanii, pod hasłem „Każdy z nas” zwraca uwagę na fakt, że każdy w każdej chwili może stać się opiekunem lub pacjentem, a wielu z nas już którąś z tych ról pełni lub zna kogoś, kto ją pełni. Stąd pomysł na konkurs, którego celem jest dostrzeżenie i wyróżnienie opiekunów, których mamy w swoim otoczeniu.
„Każdy z nas” – weź udział w konkursie
Jeżeli ktoś z Twoich bliskich, znajomych, sąsiadów, współpracowników, pełni rolę opiekuna i chcesz go wyróżnić oraz uważasz, że inni powinni się o tym dowiedzieć – zgłoś go w naszym konkursie. A może sam/sama jesteś opiekunem i chcesz się zgłosić?
Zasady są proste. Należy wejść na stronę https://zywieniemedyczne.pl/konkurs/ , zapoznać się z regulaminem i wysłać swoje zgłoszenie na podany adres mailowy. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o zgłaszanej osobie (imię i nazwisko) i historię jej/jego roli jako Opiekuna. Ważne, żeby w tej historii znalazła się informacja o roli żywienia medycznego. Do zgłoszenia dołącz zdjęcie zgłaszanej osoby i/lub pacjenta.
Zgłoszenia przyjmujemy w dniach 20.05 – 16.06.2025 roku. Nasze jury wybierze 10 najciekawszych historii, a ich bohaterów zaprosimy na wyjątkową sesję zdjęciową
i uhonorujemy możliwością podzielenia się swoją historią na łamach serwisu Nasze Miasto oraz na profilu @JestemOpiekunem na Instagramie.
1 Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez firmę SW Research na zlecenie Fundacji Nutricia w dniach 4.04.2025-17.04.2025 metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 529 osób w wieku powyżej 16 r.ż.będących opiekunami/osobami bliskimi chorych onkologicznie, neurologicznie, po hospitalizacji i osobami starszymi.