Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Pszczólińska-Wełniak z WSSE w Bydgoszczy: - Pleśń to bardzo toksyczne, rakotwórcze i mutagenne związki

Grażyna Rakowicz
Katarzyna Pszczólińska–Wełniak: - Duża dawka pleśni, tym samym tych mykotoksyn, podana do organizmu jednorazowo może spowodować jego silne zatrucie, a nawet śmierć. Na szczęście, na tych omawianych przez nas owocach i warzywach są raczej dawki małe, ale gdy te mykotoksyny  trafią do naszego organizmu to się w nim gromadzą.
Katarzyna Pszczólińska–Wełniak: - Duża dawka pleśni, tym samym tych mykotoksyn, podana do organizmu jednorazowo może spowodować jego silne zatrucie, a nawet śmierć. Na szczęście, na tych omawianych przez nas owocach i warzywach są raczej dawki małe, ale gdy te mykotoksyny trafią do naszego organizmu to się w nim gromadzą. pixabay
To bardzo toksyczne, rakotwórcze i mutagenne związki stąd, jeśli jest ich w organizmie coraz więcej, mogą spowodować raka wątroby czy przełyku. Mykotoksyny mogą być przyczyną zatruć i wywoływać alergię, ale też choroby jelit. Mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie nerek czy układu nerwowego. A nawet powodować problemy z oddychaniem. To jest po prostu trucizna, którą dostarczamy do naszego organizmu - mówi Katarzyna Pszczólińska–Wełniak, starszy asystent w Oddziale Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności i Żywienia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32

od 16 lat

Sezon na owoce i warzywa trwa, a tymczasem GIS zdecydowanie przestrzega przed pleśnią, która także na nich powstaje. Czym jest ta pleśń?
Są to grzyby strzępkowe, potocznie nazywane pleśnią. Mają postać takich wielokomórkowych włókien, dlatego na podłożu tworzą gesty nalot w kolorze białym, szarym, zielonkawym, niebieskawym, żółtawym czy pomarańczowym. Także brązowym lub czarnym. Taką pleśń możemy rozpoznać gołym okiem. A jest ona bardzo niebezpieczna, bo wytwarza groźne dla organizmu mykotoksyny.

Jak groźne są one dla człowieka?
Duża dawka pleśni, tym samym tych mykotoksyn, podana do organizmu jednorazowo może spowodować jego silne zatrucie, a nawet śmierć. Na szczęście, na tych omawianych przez nas owocach i warzywach są raczej dawki małe, ale gdy te mykotoksyny trafią do naszego organizmu to się w nim gromadzą. To bardzo toksyczne, rakotwórcze i mutagenne związki stąd - jeśli jest ich w organizmie coraz więcej, mogą spowodować raka wątroby czy przełyku. Mykotoksyny mogą być przyczyną zatruć i wywoływać alergię, ale też choroby jelit. Mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie nerek czy układu nerwowego. A nawet powodować problemy z oddychaniem. To jest po prostu trucizna, którą dostarczamy do naszego organizmu.

Katarzyna Pszczólińska-Wełniak z WSSE w Bydgoszczy: - Pleśń to bardzo toksyczne, rakotwórcze i mutagenne związki
nadesłane

Katarzyna Pszczólińska–Wełniak, starszy asystent w Oddziale Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności i Żywienia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

W jakich warunkach powstaje pleśń?
Jej powstaniu sprzyja temperatura, od 20 do 30 stopni Celsjusza oraz wilgoć. W takich warunkach może rozwijać się w każdym rodzaju żywności, nie tylko w owocach i warzywach na które teraz mamy sezon. Także na rodzynkach, ziarnach kukurydzy, na serach czy w chlebie.

Odkrojenie pleśni nie wystarczy, aby produkt odzyskał świeżość i był dla nas bezpieczny?
Nie wystarczy, bo patulina czyli ta toksyna rozpuszcza się w wodzie i tym samym przedostaje do całego owocu. Wnika po prostu w cały miąższ.

A jak gotowanie spleśniałych produktów wpływa na trwałość tych mykotoksyn?
Choćby z tych owoców czy warzyw z pleśnią, nie można już robić przetworów. Co prawda stwierdzono, że pleśń może zginąć już w 80 stopniach Celsjusza, a na pewno w 100 stopniach ale nie ma do końca pewności czy w danym produkcie spożywczym nie powstała już z tej pleśni mykotoksyna. A ona – co udowodniono, jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Nawet ta bardzo wysoka czyli 100 stopni Celsjusza, nie zmniejsza jej toksyczności dlatego też należy – po prostu takich produktów unikać, w tym owoców czy warzyw. Takich, które są pleśnią skażone.

A jak na mykotoksyny działa niska temperatura?
Jest wiele gatunków grzybów, które mogą rozwijać się w niskiej temperaturze - także tej poniżej zera. Następuje wtedy pleśnienie produktów, nawet tych przechowywanych w chłodniach. Jeśli w takich warunkach mamy jakiś skażony – choćby jeden owoc, to niska temperatura może nie zatrzymać rozwoju tej pleśni i wystarczy doba, aby przeszła ona także na pozostałe owoce.

Nie należy lekceważyć pleśni na żywności. A jak postępować, aby nie powstawała?
Należy przechowywać żywność w suchych pomieszczeniach, tam gdzie nie ma wilgoci, którą tak pleśń lubi. I pamiętajmy, że lodówka nie jest gwarantem jej zahamowania. A już na pewno nie należy wkładać do niej wcześniej umytych produktów, także warzyw czy owoców bo wtedy znacznie przyspieszymy rozwój tej toksycznej pleśni. I nie zamykajmy ich w pojemnikach, bo woda sprzyja jej rozwojowi. Wyrzucajmy także wszystkie zgniłe i zapleśniałe produkty - nawet takie, które mają słabo widoczne ślady zepsucia. Aby dalej korzystać - na przykład z naszej lodówki, dobrze zdezynfekujmy jej powierzchnię. Najlepiej by było, abyśmy podczas zakupów analizowali jakie produkty chcemy kupić i ile, aby nie mieć ich w nadmiarze. Aby długo nie leżały i podczas spożywania, były dalej świeże i bezpieczne dla naszego zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska