https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Wojciechowska

Kamila Mróz
- Chciałabym pracować w jakieś dużej firmie, może  korporacji, niekoniecznie zagranicznej - mówi Kasia
- Chciałabym pracować w jakieś dużej firmie, może korporacji, niekoniecznie zagranicznej - mówi Kasia Szymon Kiżuk
Wraz z koleżankami i kolegami ze Studenckiego Koła Naukowego Chemików przygotowała na dziś efektowne pokazy dla uczniów szkół.

Pokazy zaczną się o godz. 12.00, ale oglądać będą mogli je tylko ci, którzy wcześniej zarejestrowali się na nie przez Internet. Bo ta efektowna impreza, przygotowywana co roku z okazji Dnia Mola, czyli Święta Chemików cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem. Za kilka dni przed studentami z koła jeszcze jedno wydarzenie. 21 listopada organizują 60-lecie istnienia koła. - Proszę napisać, że jest to dla nas bardzo, bardzo ważne wydarzenie - mówi Katarzyna Wojciechowska, prezes koła, która ma wątpliwości, czy jej koleżanki i koledzy nie poczują się urażeni, że piszę tekst tylko o niej, i szybko dodaje, iż wiceprezesem koła jest Ania Olszewska z V roku.

Kasia ma 22 lata i chemię studiuje na IV roku. - To trochę tradycja rodzinna, bo z chemią bezpośrednio lub pośrednio byli związani wujek, babcia, dziadek i mama - opowiada.

Ona przez moment zastanawiała się czy nie zdawać na politologię, ale stwierdziła, że chemia daje jej większe możliwości znalezienia pracy. - Chciałabym pracować w jakieś dużej firmie, może korporacji, niekoniecznie zagranicznej - mówi.

Ona w szkole podstawowej i V Liceum Ogólnokształcącym była zawsze dobrą uczennicą i chętnie brała udział w różnych konkursach (w podstawówce) i biegała na kółka zainteresowań (w średniej). Teraz chętnie odrabia lekcje ze swoją młodszą o 10 lat siostrą Pauliną. Ma jeszcze drugą, tym razem starszą siostrę, ale w związku z tym, że ich tata jest marynarzem i w domu często są tylko kobiety, Kasia nauczyła się sama naprawiać różne urządzenia. Co zresztą lubi, zwłaszcza "grzebanie" w komputerze. Lubi też pływanie i grę w siatkówkę.

I chyba ma naturę społecznika - organizatora. - Cieszę się, że otrzymałam poparcie i zostałam prezesem koła - mówi. Dzięki temu, że jest w kole może pogłębiać swoją wiedzę chemiczną, także poprzez samodzielne przygotowywanie doświadczeń. Mają do tego prawo pełnoprawni członkowie koła, czyli tacy, którzy przeszli wcześniej staż (dwa semestry). W tym roku zgłosiło się 30 nowych studentów, chcących wstąpić do koła. Kasia ma nadzieję, że wytrwają. Opiekunem SKNCh jest dr Aleksander Kazubski, a założył je, jak już wspominaliśmy, 60 lat temu doktor honoris causa UMK prof. Antoni Basiński. Koło naukowe chemików jest więc prawdopodobnie najstarszym na naszym uniwersytecie. Jego byli członkowie są wśród obecnych profesorów wydziału. Do koła należał np. prof. Marek Zaidlewicz, który podczas wtorkowych uroczystości z okazji urodzin koła wygłosi wykład popularnonaukowy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska