Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy zawodowi są przemęczeni i zestresowani. Mogą im pomóc podcasty...

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Praca kierowców zawodowych jest bardzo stresująca i negatywnie wpływa na ich zdrowie. Jest szansa, że pomogą im specjalne podcasty poświęcone zdrowiu
Praca kierowców zawodowych jest bardzo stresująca i negatywnie wpływa na ich zdrowie. Jest szansa, że pomogą im specjalne podcasty poświęcone zdrowiu Fot. Marek Weckwerth
Ponad 6 na 10 kierowców zawodowych cierpi na bóle kręgosłupa, 40 procent ma zaburzenia układu krążenia, a 33 procent problemy z układem pokarmowym. Tak wynika z badań Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Zobacz wideo: Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika.

Na ich stan zdrowia psychicznego wpływa długa rozłąka z bliskimi, a także trwająca pandemia. Ogromna presja czasu na terminowe dostawy i praca w trudnych warunkach sprawiają, że zawód kierowcy ciężarówki jest jednym z najbardziej stresujących.

Grupa INELO i Fundacja Truckers Life z pomocą ekspertów chcą pokazać, w jaki sposób truckerzy mogą walczyć z tymi problemami. Zrobią to poprzez cykl podcastów poświęconych zdrowiu, radzeniu sobie z napięciem i dbaniu o relacje międzyludzkie.

Presja czasu wywołuje stres

Głównymi czynnikami wpływającym na podwyższenie stresu u kierowców zawodowych są presja czasu, setki tysięcy kilometrów w trasie i tygodnie poza domem.

Skutkiem tego często pojawia się złość, rozdrażnienie i irytacja, a także poczucie samotności i zmęczenie. To wszystko obniża koncentrację i może wpływać na popełnianie błędów. Z jednej strony rośnie ryzyko spowodowania niebezpiecznych sytuacji na drogach, z drugiej łatwiej pomylić się np. przy wypełnieniu dokumentów, czego konsekwencją mogą być kary i dodatkowe koszty.

To też może Cię zainteresować

Oprócz tego kierowcy ciężarówek muszą sprostać wymaganiom przełożonych i klientów. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za pojazd i ładunek, dotrzymanie terminów dostaw, ale przede wszystkim również za życie innych osób na drodze.

- Zmęczenie i irytacja to jedne z konsekwencji ciągłego stresu, z którymi mierzą się każdego dnia kierowcy zawodowi. Są odpowiedzialni za pojazd, terminowość, a także bezpieczeństwo na drodze. To wszystko w rezultacie może prowadzić do problemów zdrowotnych, z depresją na czele - wyjaśnia Karolina Bakalarska, kierownik marketingu Grupy INELO.

Ważne jest, aby uświadamiać kierowców, jak duży obowiązek na nich spoczywa i dbanie o zdrowie powinno być dla nich priorytetem, a korzystanie z pomocy rzeczą naturalną. Firmy pracują nad poprawą jakości pracy i monitorowaniem zdrowia kierowców na odległość. Zmieniające się przepisy, pandemia, problemy z zachowaniem przerw i odpoczynków powodują, że warunki pracy truckerów są nadal bardzo wymagające.

Nowe technologie poprawiają bezpieczeństwo

Obecnie aż 1/4 przewozów międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej obsługują polskie firmy. Zawodowi kierowcy spędzają w pracy od 192 do nawet 294 dni w roku. Długie i powtarzalne trasy, a także permanentny stres może powodować problemy z koncentracją. Zwiększa to ryzyko nieprzemyślanych manewrów czy daje pokusę szybszej jazdy, by dotrzymać terminów.

Aby minimalizować niebezpieczne sytuacje, zadbać o pracowników i przewożony ładunek, przewoźnicy inwestują w nowoczesne systemy telematyczne. Dzięki nowym technologiom firmy transportowe są z w stałym kontakcie z truckerami i mogą monitorować przejazd w czasie rzeczywistym. Dodatkowo za pomocą telematyki w transporcie, kierowcy nie muszą martwić się o wypełnianie papierowych kart drogowych i ewentualne błędy.

- Firmy przewozowe, wprowadzają nowe technologie, a sami kierowcy inwestują w takie gadżety jak np. opaski monitorujące stan zdrowia i w razie sytuacji zagrażających życiu, powiadamiają dedykowanego opiekuna. Nowe technologie choć są niezwykle ważne, nie gwarantują 100 proc. bezpieczeństwa – wiele zależy od samego kierowcy i stanu jego zdrowia, dlatego w naszym cyklu podcastów tym tematom poświęcimy najwięcej miejsca – dodaje Karolina Bakalarska.

Podcasty zamiast muzyki

Podcasty zyskują na popularności i coraz częściej są alternatywą dla słuchania muzyki. Według Spotify w 2020 roku Polacy wysłuchali ich o 300 proc. więcej godzin niż w ubiegłym roku. Potencjał podcastów dostrzegają przedsiębiorcy, media, a także organizacje i fundacje.

To też może Cię zainteresować

To właśnie tę formę komunikacji wybrały Truckers Life i Grupa INELO. Fundacja jest pierwszą organizacją non-profit, która dba o zawodowych kierowców. Z pomocą podcastów chcą poruszyć istotne tematy dotyczące stanu zdrowia i bezpieczeństwa truckerów. Odcinki są zaplanowane do emisji w maju. Będą poświęcone zdrowemu odżywianiu, tematom stresu i dbaniu o relacje międzyludzkie na odległość. W trakcie audycji prowadzący zdefiniują problemy, z jakimi mierzą się truckerzy i pomogą naprowadzić na rozwiązania. Do każdego odcinka będzie zapraszany gość specjalny, który podzieli się ze słuchaczami wiedzą od strony eksperckiej.

To też może Cię zainteresować

- Inelo i Fundacja Truckers Life będą razem działać na rzecz poprawy zdrowia i bezpieczeństwa kierowców zawodowych. Wspólnie planujemy realizację cyklu podcastów skierowanych właśnie do nich. Zdajemy sobie sprawę ze specyfiki pracy kierowców i wiemy, że za kółkiem dużo czasu poświęcają na słuchanie muzyki oraz radia. Dlatego wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom - naszym celem jest poruszenie ważnych dla kierowców tematów i „podanie" ich w formie, która będzie łatwa w przyswojeniu i odbiorze. Wspólnie stworzymy pierwszy kanał z podcastami dla truckerów – komentuje Natalia Janiszewska, rzeczniczka Fundacji Truckers Life. - W Stanach Zjednoczonych wśród kierowców zawodowych, którzy właściwie tworzą subkulturę takie kanały są bardzo popularne i wierzymy, że tradycję „słuchowisk" uda nam się także rozpropagować wśród polskich kierowców.

Jak poradzić sobie ze skutkami stresu

Kluczem do pozbycia się stresu oraz innych dolegliwości, które powstały na skutek obciążenia fizycznego i psychicznego, jest zadbanie o zdrowie i ciało. Czynniki zewnętrzne zwiększające niepokój i zdenerwowanie mogą powodować poważne zmiany w mózgu, a złe nawyki żywieniowe negatywnie wpływają na układ pokarmowy.

Aby zawodowi kierowcy czuli się pełni sił i energii, mimo trudnych warunków pracy, powinni podejmować kilka prostych czynności, dzięki którym zauważą pozytywne zmiany. Mateusz „Raptus" Gierlak, kierowca zawodowy, w jednym z podcastów Truckers Life, opowie, jak zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. Trudności, które musiał pokonać i codzienne wyzwania, z którymi wiąże się prowadzenie zdrowego trybu życia będąc jednocześnie niemal ciągle w podróży mają być cenną wskazówką dla kierowców chcących zmienić złe nawyki.

Każdy z podcastów będzie poświęcony jednemu z wymienionych zagadnień. Prowadzący program zdiagnozują na czym polega problem i podadzą przykłady z codziennego życia kierowców. Zaproszeni eksperci dadzą praktyczne wskazówki, co zrobić by z dnia na dzień poprawiać jakość życia i stan zdrowia. Doradzą też jak w dość trudnych warunkach, kiedy domem dla truckera jest kabina ciężarówki, zadbać o właściwą dietę.

Podcasty będą dostępne w serwisie YouTube (kanał Truckers Life TV) i Spotify. Link do pierwszego podcastu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska