Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety żyją dłużej

TEKST i FOT. JAN SZCZUTKOWSKI
Michalina Szymańska z inowrocławskiego  osiedla Piastowskiego już dawno przekroczyła  prognozy stawiane przez demografów. W ub.  roku skończyła 101 lat.
Michalina Szymańska z inowrocławskiego osiedla Piastowskiego już dawno przekroczyła prognozy stawiane przez demografów. W ub. roku skończyła 101 lat. Fot. JAN SZCZUTKOWSKI
Gdyby nie duża liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia, mieszkańcy powiatu inowrocławskiego żyliby dłużej.

U nas i gdzie indziej

Średnia wieku mieszkańców Inowrocławia, obliczona na podstawie 644 zgonów, zarejestrowanych w 2007 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego, wyniosła 70,3 lat. Kobiety żyły 75 lat (wzrost o 7 miesięcy w stosunku do poprzedniego roku), mężczyźni zaś znacznie krócej - 65,7 lat (spadek o 15 miesięcy w porównaniu z 2006 r.) Daleko nam do Szwedów, którzy żyją najdłużej w Unii Europejskiej, np. mężczyźni ponad 77 lat. Wśród kobiet długowieczne są Hiszpanki i Włoszki - umierają średnio w wieku 83 lat. Dodajmy, że w latach trzydziestych ubiegłego wieku przeciętna długość życia w Europie wynosiła 50 lat. Demografowie i biologowie przewidują, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, w 2050 r. długość życia w krajach uprzemysłowionych wyniesie około 90 lat, a w Japonii i Szwecji nawet 95 lat. Te granice wiekowe w Inowrocławskiem przekroczyły zaledwie cztery kobiety: Marianna Dziedzic (30 marca skończy 105 lat), Joanna Pietrzak (104), Michalina Szymańska (101), wszystkie z Inowrocławia i Wiktoria Lewandowska z Liszkowa (102). Natomiast do "setki" zbliża się Zofia Pszczolińska.

Częściej chorujemy

O ile wydłuży się życie mieszkańców naszego regionu? Statystycznie żyjemy krócej niż w wielu krajach Europy. Częściej też chorujemy Np. w styczniu i lutym w pow. inowrocławskim zmarło około 300 osób.

Z danych Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Inowrocławiu wynika, że wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie serca, zawały serca, choroby naczyń mózgowych) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynosi 98,03, na cukrzycę 30,64 i na raka 9,1. Poza tym choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów. W pow. inowrocławskim w latach 1999-2004 z tego powodu odnotowano ich od 728 do 880. Na nadciśnienie tętnicze tylko w Inowrocławiu przed dwoma laty chorowało około 4600 osób, a na niedokrwienie mięśnia sercowego prawie 2500. Najwięcej powyżej 65 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska