Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

W lipcu 2022 roku na ulicach Włocławka pojawiły się hulajnogo elektryczne kolejnego operatora. Tym razem swoich sił na lokalnym rynku próbuje Bolt, który udostępnia jednoślady już w ponad czterdziestu polskich miastach, w tym np. w Toruniu.
Hulajnogi Bolt działają już we Włocławku
Hulajnogi Bolt, którymi można przemieszczać się na ulicach Włocławka, pozwalają na pokonanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Można z nich korzystać bezpiecznie nawet w godzinach późno popołudniowych, ponieważ posiadają przednie i tylne oświetlenie. Dostosowana amortyzacja poprawia przyczepność do podłoża i płynną jazdę. Maksymalna prędkość jazdy hulajnogami Bolt została ograniczona do 20 km/h, co jest zgodne z wymogami prawa.
„Włocławianie i włocławianki, którzy są już użytkownikami aplikacji Bolt, zobaczą symbol hulajnogi w swojej aplikacji. Wybranie symbolu przeniesie użytkownika do „wypożyczalni” jednośladów. Elektryczną hulajnogę można odblokować, skanując kod QR umieszczony na kierownicy urządzenia. Przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu każda użytkowniczka i użytkownik będzie się musiał zapoznać z instrukcją i wskazówkami w aplikacji dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz parkowania pojazdu. Osoby, które nie mają jeszcze aplikacji Bolt, mogą pobrać ją z Google Play (Android) lub App Store (iOS)” – informuje Martyna Kurkowska, rzecznik prasowy Bolt.
Martyna Kurkowska nie zdradza jaka liczba hulajnóg elektrycznych jest obecnie dostępna na ulicach Włocławka. Zaznacza, że ich liczba będzie zmienna - w zależności od zainteresowania mieszkańców jednośladami.
Tyle kosztuje korzystanie z hulajnóg elektrycznych we Włocławku
Odblokowanie elektrycznej hulajnogi Bolt jest bezpłatne. Użytkownicy korzystający z aplikacji we Włocławku, za każdą minutę jazdy będą płacić 50 groszy. To taniej, niż w przypadku przejażdżki jednośladem dostępnym we Włocławku już od wiosny 2022 roku. Przypomnijmy, że od 24 maja 2022 roku w mieście dostępne są również hulajnogi wprowadzone przez firmę Lime. W tym przypadku za pierwsze trzy minuty jazdy trzeba zapłacić 3,99 zł, natomiast za kolejne minuty 69 groszy.
Korzystacie z hulajnóg elektrycznych? O tych zasadach warto pamiętać
Bolt zaznacza, że korzystanie z ich hulajnóg jest niezwykle proste, jednak zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy:
- korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie;
- jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach;
- jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów;
- niekorzystania z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych;
- niekorzystania z hulajnogi pod wpływem środków odurzających;
- korzystania z hulajnogi samemu - hulajnoga jest przeznaczona do użytku wyłącznie jednej osoby.
„Parkowanie jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg i zostało uregulowane w skali kraju w maju 2021” – dodaje Martyna Kurkowska.
Zasady dotyczące parkowania hulajnóg opisane są również w aplikacji:
- Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w niektórych miastach.
- W przypadku jeśli nie ma takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
- Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.
Pozostawiając hulajnogę, dobrze jest wybrać miejsce oddalone od przejść dla pieszych na tyle, by pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu. Trzeba też pamiętać o ustawieniu urządzenia na nóżce, by zachowało równowagę.
- Edukacja i rozmowy z przedstawicielami miast na każdym etapie prowadzenia wypożyczalni to kluczowe elementy naszej działalności. Dopasowujemy nasze operacje do potrzeb lokalnej społeczności, wprowadzamy konieczne ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania. To, że włocławianie i włocławianki już mogą korzystać z naszych rozwiązań mikromobilnych potwierdza, że obrana strategia jest skuteczna. Naszym celem jest zwiększenie mobilności mieszkańców miast poprzez udostępnianie innowacyjnych metod transportu mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne - mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.
Warto zaznaczyć, że firma Lime oraz Bolt nie są pierwszymi, które wprowadziły hulajnogi na włocławski rynek. W 2020 roku pojawiło się tu dwóch innych operatorów, a w 2021 trzeci. Żadne z nich nie powróciły jednak na razie do Włocławka. Wiosną 2022 roku we Włocławku pojawiły się też specjalne miejsca do parkowania (w czterdziestu lokalizacjach) - namalowane na chodnikach prostokąty z zieloną hulajnogą.