Od 1 Lipca rusza program „Profilaktyka 40 plus”. Polega on na tym, że po wypełnieniu specjalnej ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta osoby po czterdziestce otrzymają e-skierowanie na pakiet badań. Później mogą zapisać się na nie w placówce, która realizuje program.
Z tego powodu została też zorganizowana konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adam Niedzielskiego.
Morawiecki: Wdrażamy rewolucyjną zmianę od dzisiaj
- Tak jak dokonujemy sprawdzenia, na przykład panowie o tym doskonale wiedzą, przeglądu technicznego samochodów, to czasami zapominamy o sobie samych. Program "Profilaktyka 40 Plus" - program Polskiego Ładu - jest właśnie po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości, problemy z naszym zdrowiem - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Raszynie pod Warszawą.
Szef rządu podkreślił, że "program "Profilaktyka 40 PLUS" jest po to, żebyśmy pamiętali o naszym zdrowiu".
Jednocześnie zaznaczył, że zdrowie w „Polskim Ładzie” nie jest od zera. - To jest pewien logicznie zbudowany system, który dziś korzysta też z osiągnięć, które zrobiliśmy w ostatnich paru latach - tłumaczył.
Ile zapłacisz za badania, które powinny być darmowe? CENNIK szpitali
Przekazał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ciągu kilku lat wprowadził ułatwienia. - E-skierowania, e-recepty to nieodzowny element prowadzenia pacjenta od profilaktyki poprzez diagnostykę do właściwego leczenia – mówił.
- Wdrażamy rewolucyjną zmianę od dzisiaj. To wdrożenie programu bez żadnych limitów do specjalistów – zapowiedział Morawiecki.
Podkreślił, że „polska służba zdrowia choruje także na brak specjalistów, ale idziemy w dobrym kierunku”.
Niedzielski: Zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego
- Cieszę się, ze dzisiaj rusza program „Profilaktyka 40 plus” razem z tym dostępem do specjalistów – zaznaczył minister zdrowia. - Chciałbym, żeby 1 lipca zaczął nam wszystkim kojarzyć się z tym, że zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego. Zaczynamy przywracanie, nadrabianie pewnych deficytów zdrowotnych, które są związane z cały czas obecną z nami pandemią - dodał.
Przekazał, że „Polska na tle innych krajów nie wypada dobrze” jeśli chodzi o profilaktykę. – Mamy dużo do nadrobienia. (...) Profilaktyka i jej waga w codziennym życiu cały czas wymaga wyjaśniania – mówił.
Zwrócił także uwagę na znaczenie profilaktyki w kontekście pandemii - "jest również formą przygotowania się na walkę z pandemią". Dodał także, ze program "Profilaktyka 40 plus" "pozwala zrobić podstawowy bilans zdrowotny po okresie walki z pandemią" i jednocześnie jest "formą przygotowania do ewentualnego wzrostu zakażeń".
- Ten podstawowy pakiet badań ma być punktem wyjścia, jeśli któryś wynik będzie niepokojący to z lekarzem będzie prowadzona dalsza diagnostyka - tłumaczył Niedzielski.
Na zakończenie zachęcił wszystkich do skorzystania z programu, co sam także zrobi.
"Profilaktyka 40 plus"
Jest to program nieodpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia. Jego celem jest odbudowa zdrowia po pandemii koronawirusa.
Jak się zapisać na badania?:
- Po 1 lipca wypełnij ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
- Po jej uzupełnieniu otrzymasz e-skierowanie na pakiet badań.
- Po uzyskaniu e-skierowania zapisz się na badania w placówce, która realizuje program.
Ankieta, która składa się między innymi ze szczegółowych pytań dotyczących zdrowia, ma na celu jak najlepsze dopasowanie pakietu badań do potrzeb osoby ubiegającej się o nie.
Jak informował podczas konferencji minister zdrowia, program został przygotowany dla 20 milionów osób.
