Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
W spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyły przedstawicielki Politechniki Krakowskiej, z którą w grudniu 2020 władze Golubia-Dobrzynia podpisały list intencyjny w sprawie współpracy. Ma ona dotyczyć opracowania koncepcji rozwoju miasta z uwzględnieniem jego walorów historycznych. Współpraca ma zaowocować perspektywiczną modernizacją miasta i opracowaniem koncepcji jego rozwoju. Założono, że w czerwcu nasze miasto mają odwiedzić pierwsi studenci Politechniki Krakowskiej. Miasto zaplanowało 40 tys. zł na opracowanie koncepcji i dokumentacji technicznej, której celem będzie urządzenie golubskiego rynku.
Na konsultacjach pojawiło się siedmioro radnych oraz wiceburmistrz Golubia-Dobrzynia. Zdalnie swoje uwagi mogli zgłaszać mieszkańcy, przedsiębiorcy. Wiele osób podzieliło się pewnymi pomysłami na poprawę estetyki i funkcjonalności na golubskiej starówce. Wśród nich jest postulat zwiększenia powierzchni zielonej, małej architektury. Mieszkańcy mówili także co im się nie podoba – w tym puste lokale, zdewastowane kamienice i brak spójności estetycznej.
Zobacz w naszej galerii pomysły na rewitalizację starówki w Golubiu-Dobrzyniu
Eksperci wskazywali możliwe źródła finansowania koncepcji – ze środków unijnych, z funduszy na likwidowanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Zauważyli, że w Golubiu nie mają życia osoby niepełnosprawne i rowerzyści. Brakuje infrastruktury - ścieżek, stojaków.
- Nie wszystko rozbija się o pieniądze. Ważna jest energia i pomysły i przede wszystkim ludzie. Warto zaangażować młodzież, osoby starsze, niepełnosprawne – zaznaczała ekspertka z Krakowa. - Piękne imprezy są podwórkowe, panie pieką ciasta, ktoś gra ludowe piosenki, zaczynają się tańce.
Roman Borys reprezentujący przedsiębiorców z Golubia zaznaczył, że rynek umiera: - Ludziom trzeba pomóc, pokazać pomysły i oczekiwania, co jest potrzebne, na czym można zarobić – mówił właściciel cukierni.
