Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraina mlekiem płynąca. W XIX wieku hodowano tu krowy, dziś prężnie działa serowarnia. Poznajcie „Spiżarnię Hrabiny Potulickiej”

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Produkcja serów wymaga wiedzy, cierpliwości i pasji. W serowarni w Ślesinie powstają różnego rodzaju sery, zarówno długodojrzewające, jak i pleśniowe.
Produkcja serów wymaga wiedzy, cierpliwości i pasji. W serowarni w Ślesinie powstają różnego rodzaju sery, zarówno długodojrzewające, jak i pleśniowe. Spiżarnia Hrabiny Potulickiej
Tradycja i korzenie mają znaczenie. Wiele gospodarstw rolnych wraca do starych metod produkcji. Choć zmienia się technologia, wartości i receptury pozostają takie same. „Spiżarnia Hrabiny Potulickiej” opiera się na wyrobach z mleka od własnych krów. Wszystkie produkty powstają w serowarni, wśród nich są masła, twarogi, jogurty, śmietany, a także ślesińskie sery. – Natury nie poprawiamy – mówią właściciele.

W XIX i XX wieku w Ślesinie k. Bydgoszczy działał folwark należący do hrabiny Anieli Potulickiej. Działalność skupiała się głównie na hodowli krów i produkcji mleka. Podobnie jest teraz, ale zakres usług znacznie się poszerzył. Z tradycji wyrosła serowarnia, dodatkowo pod marką „Spiżarnia Hrabiny Potulickiej” tworzy się inne mleczne produkty.

Jak powstają tradycyjne sery? Świeże mleko to podstawa

Pleśniowe, dojrzewające, ricotta – rodzajów serów krowich jest mnóstwo. Tajemnica smaku? Wierność tradycyjnym metodom produkcji. Producenci przyznają, że natury nie można poprawiać.

- Przy produkcji najważniejszą rolę odgrywa serowar. To on zna wszystkie receptury. To on decyduje o ilości bakterii mlecznych, podpuszczki, o temperaturze mleka i wielu innych kwestiach, które wpływają na smak i jakość gotowego produktu. Co ważne, wszystkie przysmaki powstają wyłącznie z mleka od naszych krów. To nasza przewaga, ponieważ mamy pełną kontrolę nad jakością mleka. Trafia ono prosto od krowy do kotła serowarskiego, jest więc świeże i pełne wartościowych składników – zapewnia Tomasz Puławski, dyrektor ds. sprzedaży w „Spiżarni Hrabiny Potulickiej”.

Regionalne wyroby. Dziś każdy może poczuć smak Ślesina

Wyroby nie są produkowane na skalę masową, pozwala to utrzymać jakość. Produkty ze „Spiżarni Hrabiny Potulickiej” dostępne są na miejscu, często na targach, jarmarkach i stoiskach. W Bydgoszczy znajdują się 4 punkty sprzedaży, sery powoli zaczynają też podbijać Mazowsze i rynek warszawski. Klienci mogą dokonywać zakupów osobiście, dla tych z dalszych okolic przewidziano sprzedaż online.

Jakie sery znajdziemy w ofercie „Spiżarni Hrabiny Potulickiej”?

Z mleka krowiego można przygotować wiele rarytasów. Sery ślesińskie są gwarancją lokalnego smaku i wiedzy na temat serowarstwa.

- Oferujemy kilkanaście rodzajów serów. Są wśród nich sery długodojrzewające, które zanim trafią do sklepu, muszą dojrzewać przez kilka miesięcy. Jeden z tych serów nosi nazwę „Sera Hrabiny”. To kolejne odwołanie do naszej patronki. Innym wyjątkowym serem jest ser pleśniowy "Szlachcic". Jest to ser z niebieską pleśnią, o bardzo wyrazistym i wyrafinowanym smaku. Jego zrobienie jest wyrazem wielkich umiejętności serowarskich – tłumaczy Puławski.

Oprócz gamy produktów mlecznych, każdy zainteresowany tradycyjnym smakiem wsi, może skusić się na surowe mleko prosto od krowy. Ma ono ok. 4 proc. tłuszczu i zdecydowanie różni się od sklepowego.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska