KSK Noteć Inowrocław pokonała Wisłę Kraków, AZS UMK Consus PBDI Toruń przegrał [zdjęcia]

Zbigniew Malinowski jest jednym z kluczowych zawodników toruńskiej ekipy, ale w tym meczu wypadł słabo. Sławomir Kowalski
KSK Noteć Inowrocław pokonała we własnej hali Wisłę Kraków w pierwszym meczu decydującej fazy drugiej ligi (w grupie E).
KSK Noteć Inowrocław - Wisła Kraków 98:62

Koszykówka. KSK Noteć Inowrocław - Wisła Kraków 98:62

KSK NOTEĆ - WISŁA 98:62. Kwarty: 24:16, 27:13, 25:18, 22:15

KSK NOTEĆ: Grod 26, Korólczyk 12 (4), Pochocki 10, Michałek 10, Filipiak 3 oraz Słupiński 14, Wierzbicki 10 (3), Maciejewski 9 (1), Kozłowski 3 (1), Burdacki 0.
WISŁA: Zgłobicki 18 (2), Czajka 9, Żaczek 8 (1), Piotrowski 4, Majka 0 oraz Dąbek 10 (2), Góralski 9 (3), Urbanek 4, Bogusz 0, Kolber 0.

Kujawianie do drugiej rundy rozgrywek przystąpili jako lider. Występuje w niej po pięć najlepszych drużyn z grup A i B.

Inowrocławianie świetnie rozpoczęli mecz z Wisłą. Szybko wywalczyli przewagę (7:0), którą systematycznie powiększali (24:16). Po pierwszej połowie prowadzili aż 51:29. Wykorzystywali sporą przewagę pod koszem (39:28 w zbiórkach). Dobrze dysponowani byli Mikołaj Grod (6/8 za 1, 10/15 za 2, 7 zbiórek, 4 przechwyty), Karol Michałek (4/7 za 1, 3/5 za 2, 9 zb., 2 bloki) i Dawid Słupiński (2/2 za 1, 6/10 za 2, 4 zb.). Z dystansu celnie rzucali Daniel Korólczyk i Hubert Wierzbicki. Ten drugi znakomicie bronił. Zanotował aż siedem przechwytów, a ponadto po pięć zbiórek i asyst.

Po zmianie stron zawodnicy Noteci nadal byli skuteczniejsi od rywali. Dobrze grę kreowali Aleksander Filipiak (9 asyst, 4 prz.) i Kamil Maciejewski (7 as.). W ekipie z Krakowa wyróżnił się jedynie najlepszy strzelec Rafał Zgłobicki (8/14 z gry).

Noteć ma nadal punkt przewagi nad Księżakiem Łowicz i MCS Daniel Gimbaskets 2 Przemyśl. W pierwszej kolejce do niespodzianki doszło w Gdyni, gdzie rezerwy Asseco wygrały z AZS AGH Alstom Kraków 81:77. W pozostałych trzech spotkaniach lepsze były teamy z dawnej grupy B - czyli Księżak, Stalma AZS UMCS Lublin i Gimbaskets 2.

W niedzielę podopieczni Jakuba Matuszaka zmierzą się w Lublinie ze Stalmą (godz. 18.30), w której gra Przemysław Łuszczewski (Sportino).

AZS UMK Consus PBDI Toruń - Stalma AZS UMCS Lublin 75:83. Kwarty: 21:27, 10:17, 22:19, 22:20

AZS UMK Consus PBDI: Plebanek 25 (1), 9 zb., 5 as., Lipiński 10 (2), Derkowski 8 (2), Przybyszewski 5, Malinowski 3 (1) oraz Stolarek 10, Jasnowski 8, Murowicki 3, Bagaziński 2, Meszyński 1. AZS UMCS (najwięcej): D. Myśliwiec 22 (3), Karolak 16 (4), Wiśniewski 15 (1).

Wydawało się, że torunianie będą faworytem pierwszego meczu ze Stalmą AZS UMCS Lublin. Goście w swojej grupie zajęli dopiero 4. miejsce z bilansem 12-6, torunianie wcześniej przegrali w tym sezonie tylko dwa razy.

Rywale zaprezentowali się naprawdę solidnie. O ich zwycięstwie zadecydowała pierwsza połowa, po której gospodarze tracili już 13 punktów. Lublinianie rozpoczęli od prowadzenia 9:3, a we znaki dawali się szczególnie bracia Adam i Dawid Myśliwiec. Zwłaszcza ten drugi zagrał świetne zawody, z gry trafił 8 z 12 rzutów.

Skuteczność była zresztą atutem całego zespołu gości, który mecz zakończył ze wskaźnikiem 53 proc. z gry, trafił także połowę z 16 rzutów z dystansu. AZS UMCS nie przeszkodziło nawet 26 strat.

Torunianie grali bardziej uporządkowaną koszykówkę, ale zdecydowanie mniej skuteczną - z gry mieli tylko 38 proc., nawet z wolnych trafiali bardzo słabo (zaledwie co drugi rzut). Radosław Plebanek dwoił się i troił, ale sam miał kłopoty z precyzją (9/21 z gry), a wsparcia nie miał zbyt wielkiego. Słabo wypadł Zbigniew Malinowski (1/5), niewidoczny był Dawid Przybyszewski (2/4 i 1 zbiórka w 25 min.).

Po przerwie gospodarze próbowali odrabiać straty, ale goście kontrolowali wynik. AZS UMK Consus PBDI najbliżej był w 34. minucie (59:67)
W innych meczach: Gimbaskets 2 Przemyśl - Trefl II Sopot 90:71, Księżak Łowicz - Politechnika Gdańska 79:61, Noteć Inowrocław - Wisła Kraków 98:62, Asseco II Gdynia - AZS AGH Kraków 81:77.

W tabeli prowadzi Noteć - 17 pkt przed Księżakiem (16) i Gimbaskets 2 (16). AZS UMK jest 6. (14 pkt).