Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto po kasę?

Adrianna Ośmiałowska
21 wniosków o unijne wsparcie finansowe złożyły samorządy z powiatów golubsko-dobrzyńskiego i rypińskiego.

     24 lutego zakończył się termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, działania 3.1 "Obszary wiejskie". Do rozdzielenia jest ponad 73 miliony złotych. Zgłoszone zapotrzebowanie niemal trzykrotnie większe. Samorządy z terenu województwa kujawsko-pomorskiego złożyły
     220 wniosków
     
opiewających na 201 mln zł.
     Inwestycje " z dopłatą" realizowane są według następującego klucza: 60 proc. daje ZPORR, 10 proc. budżet państwa, a 30 proc. stanowi wkład własny.
     Z powiatu rypińskiego o dofinansowanie z unijnych pieniędzy stara się łącznie piętnaście projektów. Przoduje gmina Rogowo, która złożyła aż cztery, o jeden mniej gmina Rypin, po dwa gmina Wąpielsk, miasto Rypin oraz gmina Skrwilno. Z jednym wystąpiła gmina Brzuze oraz powiat, którego wniosek dotyczy budowy drugi Rypin-Pręczki w miejscowości Kowalki.
     Gmina Rogowo walczy o pieniądze na budowę trzech dróg: w Pręczkach, Rogowo-Brzeszczki Duże, Sosnowo - Zamość oraz sieć kanalizacyjną Świeżawy - Rogowo - Rojewo z odprowadzeniem ścieków do Pręczek. Gmina Rypin zamierza zmodernizować drogi Ławy - Rusinowo i Balin - Balin, a także przeprowadzić drugi etap kanalizacji z przyłączami w Dylewie, Sikorach, Balinie, Kowalkach i Głowińsku. Gmina Wąpielsk chce remontu drogi Radziki Duże - Półwiesk Mały oraz kanalizacji i przebudowy sieci wodociągowej w Radzikach Dużych. Gmina Skrwilno złożyła wnioski na budowę sieci wodociągowej z przyłączami we wsiach Skrwilno, Szczawno, Szustek - Niemcowizna, Rak a także w Przywitowie, Wólce i Stępowie. Miasto Rypin walczy o pieniądze na drogę dojazdową do cmentarza komunalnego i przebudowę traktów miejskich w celu poprawy komunikacji. Gmina Brzuze zamierza budować kanalizację sanitarną Rypin-Ostrowite.
     Gorzej w liczbach
     
przedstawia się powiat golubsko-dobrzyński. Wniosków nie złożyło ani starostwo, ani miasto. Po jednym przedstawiły gmina Golub-Dobrzyń i gmina Ciechocin, po dwa - Kowalewo Pomorskie i gmina Zbójno.
     Gmina Golub Dobrzyń przymierza się do przebudowy stacji uzdatniania wody w Nowogrodzie, gmina Ciechocin natomiast do budowy kanalizacji sanitarnej Ciechocin - Kujawy. Gmina Zbójno chce wodociągu w Adamkach, Zbójnie, Działyniu i wsi Wielgie oraz modernizacji drogi Ruże - Piórkowo. Kowalewo Pomorskie wystąpiło o pieniądze na przebudowę ul. Fosa Jagiellońska i budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska