Trwa I etap siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa regionów”. Celem jest wyłonienie najlepszej potrawy regionalnej w Polsce. W ubiegłym roku najwyżej zaszło KGW Różanka z Kaniewa w powiecie włocławskim. Panie otrzymały III miejsce w Polsce za udo gęsie sadowników podawane z prażuchą po kaniewsku.
Tegoroczne zmagania kół gospodyń wiejskich na Kujawach i Pomorzu trwają od 6 czerwca. Ostatnia odsłona była 15 sierpnia w Jeziorach Wielkich. Na miejscowym boisku koła gospodyń wiejskich prezentowały swoje potrawy w ramach Wielkiego Festynu Pomidorowego. Wygrało KGW w Krzekotowie za szynkę wielkanocną parzoną z kością.
- Bogate programy pikników, obfitujące w szereg atrakcji, w tym występy zespołów ludowych, animacje, pokazy straży pożarnej, konkursy tematyczne, warsztaty rękodzielnicze, a także znakomite potrawy ukazujące bogactwo kulinarne każdego regionu sprawiają, że inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem odwiedzających – cieszą się organizatorzy (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).
Koła gospodyń z powiatu sępoleńskiego też zaprezentują swoje smaki w trakcie dużej imprezy na stadionie. Organizatorzy zapowiadają udział gwiazd: Marcina Dańca i Andrzeja Grabowskiego. Będzie więcej atrakcji, np. kiermasz sadzonek z Nadleśnictwa Runowo, koncert Leśnej Braci & The Woods i rowerowe show.
Do półfinału przejdzie 10 zespołów
I etap konkursu w Kujawsko-Pomorskiem zakończy się 18 września zmaganiami kół gospodyń wiejskich z powiatu nakielskiego. Impreza odbędzie się w Minikowie.
W I etapie potrawy ocenia komisja konkursowa, w której skład wchodzi lokalny ekspert kulinarny. Każde koło otrzymuje punkty i w ten sposób zajmuje miejsce w rankingu wojewódzkim. Do półfinału przechodzi maksymalnie 10 zespołów z danego województwa, które zdobyły największą liczbę punktów.
Na czele rankingu w naszym regionie, z notą 100 punktów, są: KGW Nowinka z Nowego Ciechocinka, KGW w Brzeźnie, KGW „Jarzębinki”, KGW w Kłuśnie, Klub Gospodyń Wyjątkowych w Skrzynkach, KGW Nowoczesne Gospochy w Cierpicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Sokołowie i Koło Gospodyń Wiejskich „Żurawinki” w Brzeźnie. Kujawsko-pomorską dziesiątkę dopełniają: Koło Gospodyń Wiejskich „Parlinianki” z 99 punktami oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Szembruczek” z notą 98,67.
W nagrodę 25 tys. zł i wyjazd na europejskie targi
Do finału ogólnopolskiego zakwalifikuje się 16 KGW, po jednym z każdego województwa, które zdobędą pierwsze miejsce w II etapie konkursu.
Za I miejsce jest nagroda: 25 000 zł i wyjazd dla 5 członków KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze odbywające się na terenie Unii Europejskiej, na których swoje stoisko będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
