Kujawsko-pomorskie. W regionie mamy już trzy drogi św. Jakuba

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Przewodnik Anna Sikorska z turystami na przebiegającym przez lasy kujawsko-pomorskim Szlaku św. Jakuba Marek Weckwerth
Zanim przeminie pandemia, nim w pełni otworzą się granice i będzie można ruszyć do hiszpańskiego Santiago de Compostela, warto przejść nasz regionalny Szlak św. Jakuba. Nasz także prowadzi na zachód i łączy się z innymi prowadzącymi do grobu apostoła.

Zobacz wideo: Dyspensa od mszy świętej w Boże Narodzenie?

Zaproszenie jest tym bardziej warte zachęty, że 2021 będzie Rokiem św. Jakuba (łac.Annus Sanctus Iacobeo). Taki rok obchodzony jest, gdy imieniny Jakuba świętowane 25 lipca przypadają na niedzielę, a tak właśnie będzie w 2021. Pielgrzymi ruszą śladami całych pokoleń swych poprzedników, wiedząc że Pierwszy Rok Święty ustanowił na rok 1126 papież Kalikst II, znany bardziej z tego, iż w roku 1123 zwołał sobór laterański, na którym zdelegalizowano małżeństwa księży i wprowadzono celibat.

Dobra lekcja historii

Szlak świętego Jakuba jest lekcją historii dla nas wszystkich. Warto uświadomić sobie, że był on przecież kiedyś jednym z najważniejszych elementów budujących tożsamość Europy. Nie tylko w kontekście turystycznym, kulturowym i biznesowym, ale również duchowym

– powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, obejmując w listopadzie prezydencję Europejskiej Federacji Dróg św. Jakuba. Tę funkcję będzie sprawował przez najbliższe 12 miesięcy.

NA ROWERACH JECHALI SZLAKIEM ŚWIĘTEGO JAKUBA

Głównym celem założonej w roku 2011 federacji jest promocja kulturalna i turystyczna szlaku. Federacja skupia się na umacnianiu wspólnego europejskiego dziedzictwa i kulturowego wkładu różnych krajów Europy do historii i tożsamości kontynentu. Promuje także Szlak św. Jakuba od strony kulturalnej i turystycznej. Do federacji należą regiony i organizacje ośmiu krajów: Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Francji, Holandii i Polski.

Zdajemy sobie sprawę, że planowanie imprez turystyczno-kulturalno-rekreacyjnych w dobie pandemii jest trudne, ale mimo wszystko chcemy wykorzystać czas prezydencji na przybliżenie mieszkańcom Kujaw i Pomorza, a także naszym partnerom z federacji walorów dróg Camino Polaco

– mówił marszałek. Dodał, że jest to także znakomita okazja do promocji idei pielgrzymowania do Santiago de Compostela.

Pierwszy europejski szlak kulturowy

Szlak św. Jakuba stanowi cała sieć dróg przecinających Europę i prowadzących ostatecznie do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła.

Symbolem szlaku (malowanym także jako jego turystyczne oznakowanie) jest charakterystyczna muszla. Uważa się, że pierwsi pielgrzymi wędrujący do grobu apostoła Jakuba Starszego znajdowali ją na plażach Atlantyku (odległego o ok. 35 km od Santiago de Compostela) i przypinali do płaszcza lub kapelusza jako dowód pielgrzymki do miejsca spoczynku świętego.

3 października 1987 roku ta sieć została ogłoszona przez Radę Europy pierwszym europejskim szlakiem kulturowym, a gwarantem jego certyfikatu została właśnie Europejska Federacja Dróg św. Jakuba.

Od Brodnicy po Mogilno i Trzemeszno

Sieć szlaków św. Jakuba na terenie naszego kraju nazywana jest w języku hiszpańskim Camino Polaco, czyli Drogą Polską. Przebiega m.in. przez Warmińsko- Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolskę. Wciąż jednak przybywa regionalnych odcinków. W sumie to blisko 6 tys. kilometrów.

Pierwszy i główny fragment najsłynniejszego szlaku pątniczego w naszym regionie wiedzie od Brodnicy poprzez Płonne, Szafarnię, Toruń, Inowrocław i Mogilno do granicy z województwem wielkopolskim i dalej m.in. przez Trzemeszno. Jednak niedawno wzbogacony został o Dobrzyńsko- Kujawską Drogę św. Jakuba oraz o Nadwiślański Szlak św. Jakuba.

Szlak świętego Jakuba bez tajemnic. W ten weekend w Toruniu

Wszystko zaczęło się na początku lat 2000, gdy zgłosił się do mnie toruński podróżnik, poeta i prozaik Włodzimierz Antkowiak, proponując utworzenie Szlaku świętego Jakuba. Razem przygotowaliśmy wstępny zarys, koncepcję drogi. Włodzimierz Antkowiak proponował wyznaczyć trasę śladem dawnego traktu handlowego z Rygi do Amsterdamu, ale uwzględniając wytyczone już szlaki turystyczne, zwłaszcza długodystansowy międzynarodowy E-11. Tym szlakiem wytyczono w roku 2007 pierwszy odcinek biegnący z Iławy do Torunia, zaś w następnym roku południowy z Torunia do Trzemeszna

- mówi Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.

Dwie kolejne trasy

W następnych latach wyznaczono Dobrzyńsko-Kujawską Drogę św. Jakuba oraz Nadwiślański Szlak św. Jakuba. Pierwsza z tych dróg wiedzie fragmentem prastarego szlaku z Kijowa przez Brześć, Drohiczyn, Płock, Dobrzyń nad Wisłą, Włocławek, Kruszwicę i Gniezno na zachód Europy. Ten dobrzyńsko- kujawski fragment liczy nieco ponad 100 km.

Pojawił się także pomysł wspierany przez Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie połączenia naszego głównego szlaku z Pelplińską Drogą świętego Jakuba. Pelplin chciał poprowadzić szlak na prawy brzeg Wisły w kierunku Torunia, ale zależało mi, aby połączyć miasta leżące na lewym brzegu Wisły, w tym Bydgoszcz. I tak się stało

- kontynuuje Henryk Miłoszewski.

156-kilometrowy szlak z Kozielca koło Nowego do Kruszwicy podzielony jest na 7 etapów. Z Kozielca (przystanek PKS) prowadzi m.in. przez Sartowice, Świecie (Rynek), Topolno, Trzęsacz, Gądecz, Strzelce Górne, Jarużyn, Bydgoszcz (PKP Bydgoszcz Wschód), dalej przez Wypaleniska i Chrośnę w Puszczy Bydgoskiej, Gnojno, Inowrocław (na szlaku jest romańska bazylika pw. Najświętszej Marii Panny z końca XII w.), Żerniki, Kobylniki do Kruszwicy (Rynek).

W Kruszwicy szlak łączy się z Camino Polaco. W tym sławnym mieście, legendarnej pierwszej stolicy Polski, do Camino Polaco dołącza od wschodu wspomniana Dobrzyńsko-Kujawska Droga św. Jakuba.

Możesz zdobyć odznakę

W roku 2012 OM PTTK w Toruniu ustanowił Kujawsko-Pomorską Odznakę Św. Jakuba dla tych osób, które przejdą co najmniej 100 km lub przejadą na rowerze co najmniej 150 km regionalnym odcinkiem Camino Polaco.

Na razie odznakę zdobyło ponad 50 osób, zarówno piechurów, jak cyklistów. Tych pierwszych jest nieco więcej.
Ta pielgrzymkowa droga prowadzi na zachód – niemal nad wybrzeże Atlantyku, co nie oznacza, że w naszym regionie nie można jej „zaliczyć” w odwrotnym kierunku.

Nic nie stoi na przeszkodzie, bo warunkiem zdobycia odznaki jest pokonanie odpowiednio dużego odcinka i nie jest powiedziane, że wyłącznie w kierunku zachodnim

– precyzuje Henryk Miłoszewski.

Nowym pomysłem (wciąż rozważanym przez Urząd Marszałkowski i OM PTTK w Toruniu) jest utworzenie alternatywnej trasy wiodącej wzdłuż głównej kujawsko-pomorskiej Drogi św. Jakuba, którą miałby być kajakowy szlak Drwęcy.

Wspierają i czuwają

Przy samorządzie naszego województwa działa Rada Programowa ds. rozwoju Szlaku św. Jakuba w regionie, w skład której wchodzą przedstawiciele samorządów oraz stowarzyszeń znajdujących się na szlaku. Rada stawia sobie za cel tworzenie ofert dla mieszkańców i gości odwiedzających Kujawy i Pomorze oraz popularyzację idei Camino Polaco, i chce tworzyć warunki do komercjalizacji oferty turystycznej.

Samorząd województwa od blisko dekady wspiera finansowo promocję i utrzymanie Dróg św. Jakuba. Pieniądze przekazywane są na znakowanie szlaków turystycznych, montaż i aktualizację tablic informacyjnych, publikacje przewodników i map szlaku, czy organizację rajdów pieszych, rowerowych, spływów kajakowych.

Ze szlakiem w naszym regionie związane jest Bractwo św. Jakuba Apostoła w Toruniu powołane do życia w roku 2015. Jego członkowie wspierają parafię św. Jakuba, kultywują tradycję pielgrzymowania i czuwają nad polskimi drogami do grobu św. Jakuba z Compostelii.

Patron pielgrzymów

Na koniec warto uzmysłowić sobie kim w ogóle był apostoł Jakub zwany Większym. Dzieje Apostolskie podają, że zginął śmiercią męczeńską za panowania króla Heroda Agrypy, wnuka Heroda Wielkiego – tego, za panowania którego miał zostać ukrzyżowany Chrystus.

Według tradycji, Jakub miał głosić Ewangelię w Hiszpanii, a następnie wrócił do Palestyny, gdzie zginął. Jego uczniowie przewieźli ciało statkiem z powrotem do hiszpańskiej Galicji, gdzie zostało w tajemnicy pogrzebane. Grób był znany jedynie niewielkiej grupie miejscowych chrześcijan.

To też może Cię zainteresować

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie