Legia o krok od półfinału Pucharu Europy! Bilbao pokonane w Warszawie

Filip Bares
Filip Bares
epa/pap
Koszykarze Legii Warszawa, sensacyjni zdobywcy Pucharu Polski, są "na fali". W środę zespół Marka Popiołka niespodziewanie pokonał Surne Bilbao Basket 83:64 w pierwszym ćwierćfinałowym meczu Pucharu Europy FIBA.

Spis treści

Przed meczem

Piękny sen kibiców koszykarskiej Legii Warszawa trwa. Po sensacyjnym zdobyciu Pucharu Polski, stołeczna drużyna podbija Europę, choć nie jest faworytem dwumeczu z Surne Bilbao Basket.

W pierwszej fazie grupowej Hiszpanie wygrali wszystkie sześć meczów, pokonując m.in. dwa razy obrońcę trofeum Anwil Włocławek. W drugiej fazie mieli bilans 5-1, co dało także pierwsze miejsce w grupie. Legioniści z kolei w pierwszej grupowej fazie wygrali pięć z sześciu meczów, a w drugiej mieli bilans 4-2 (2. miejsce w gr. L).

Bilbao to również 12. drużyna hiszpańskiej ligi ACB, najmocniejszych rozgrywek w Europie. W ostatniej kolejce uległo w Maladze Unicai 84:101. Legia pokonała natomiast na wyjeździe w sobotę Polski Cukier Toruń 83:70.

W zespole Surne występuje kilku koszykarzy, którzy w przeszłości grali w polskiej ekstraklasie, m.in. Szwed Denzel Andersson, mistrz Polski ze Stalą Ostrów Wlkp. z 2022 czy Amerykanin Keith Hornsby z Polskiego Cukru Toruń (2019/20).

Triumf legionistów

W środę od samego początku lepiej wyglądali legioniści, choć otwierająca spotkanie minuta była bardzo chaotyczna w wykonaniu obu zespołów. Pierwsze punkty zdobył Amerykanin Loren Jackson z rzutów wolnych i warszawski klub nie oddał prowadzenia do końca spotkania.

Legioniści szybko odskoczyli rywalom na 6-punktowe prowadzenie, ale ci odrobili straty do dwóch "oczek". Po 10 minutach było 20:15 dla gospodarzy, ale drugiej kwarcie pokazali pełnię możliwości. Świetnie dysponowani byli w szczególności Aric Holman i Raymond Cowels, którzy łącznie trafili 6 z 8 rzutów za trzy pierwszej połowie i zdobyli 20 punktów. W 12 minutach z nim na parkiecie Legia była aż +16. Ich świetna gra przyćmiła m.in. słabą dyspozycję Christiana Vitala (2 punkty, 1/7 z gry). Osiem punktów w pierwszej połowie dorzucił Michał Kolenda i zdobywcy Pucharu Polski schodzili na przerwą 12-punktową przewagą 41:29.

Do końca spotkania przewaga Legii nie spadła poniżej 2-cyfrowej liczby punktów. Ostatecznie rozbili Bilbao 83:64.

Najwięcej punktów dla stołecznego klubu zdobyli Holman (16), Vital (13), który obudził się w drugiej połowie i Cowels (12). 10 "oczek" dorzucili jeszcze Jackson i Marcel Ponitka.

Nowy kapitan u sterów

Legię poprowadził w środę jako pierwszy trener Marek Popiołek, który w lutym w trybie nagłym (po porażce Legii ze Stalą Ostrów Wlkp.) zastąpił Wojciecha Kamińskiego.

Popiołek w debiucie, jako szkoleniowiec tymczasowy, wygrał ostatni mecz w drugiej rundzie PE FIBA w Lizbonie ze Sportingiem (99:86), a potem poprowadził stołeczny zespół do sensacyjnego sukcesu w krajowym pucharze. W finale w Sosnowcu Legia pokonała Stal 94:71 (wcześniej, w półfinale była lepsza od obrońcy trofeum Trefla Sopot) i sięgnęła po trofeum pierwszy raz od 1970 r. i drugi w historii klubu. To po tym zwycięstwie otrzymał stanowisko pierwszego szkoleniowca do końca sezonu.

„To, że przystępujemy do meczu z Bilbao, bardzo dobrą drużyną, "na fali", po wygranych w pucharze i Toruniu, liczy się na pewno. Zwycięstwa pozwalają nam "nakręcić się" pozytywnie. Po pucharze mamy bardzo mocną pewność siebie. Liczę na dobre widowisko i to, że w dwumeczu będziemy lepsi” - mówił przed meczem kapitan Legii Dariusz Wyka.