Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy tabelę emerytur po waloryzacji w marcu. Nowe stawki emerytur mogą niektórych zaskoczyć

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Wyliczenia emerytur po waloryzacji -  na kolejnych slajdach wyliczenia emerytur po waloryzacji w marcu 2024.
Wyliczenia emerytur po waloryzacji - na kolejnych slajdach wyliczenia emerytur po waloryzacji w marcu 2024. PIXABAY
W 2024 roku oficjalny wskaźnik waloryzacji emerytur wzrósł do 112,12 proc., zapowiadając istotne zmiany w świadczeniach emerytalnych już od 1 marca. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi i jego wpływowi na emerytury seniorów - mamy wyliczenia. Uwaga - są to nieco inne wyliczenia niż zapowiadane przez rząd jeszcze na początku lutego.

Waloryzacja tym razem znów będzie wysoka, ale niższa niż w ubiegłym roku. Wysoki poziom waloryzacji nie jest jednak wynikiem działań konkretnego rządu, lecz efektem trendów gospodarczych. Rząd zobligowany jest dostosować waloryzację do realnej sytuacji ekonomicznej kraju.

Zmiany w waloryzacji emerytur. W 2024 roku waloryzacja w marcu i jesienią

Proces waloryzacji emerytur opiera się na skomplikowanych obliczeniach, uwzględniających średnioroczną inflację oraz rzeczywisty wzrost wynagrodzeń. Ostatnie dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny pozwoliły ustalić wskaźnik na poziomie 112,12 proc. Zauważalny wzrost wskaźnika realnego wzrostu wynagrodzeń (1,1 proc.) oraz inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (odpowiednio 11,4 i 11,9 proc.) miał istotny wpływ na kształtowanie się tego wskaźnika.

Waloryzacja emerytur w 2024 roku przynosi istotne zmiany, mające na celu zapewnienie stabilności finansowej seniorom w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Wyliczenia emerytur po waloryzacji - wypłacanych już od marca zobaczysz w poniższej galerii.

Premier Donald Tusk zapowiedział uwzględnienie środków na ewentualną drugą waloryzację emerytur w budżecie państwa. Taka podwyżka emerytury miałaby miejsce w przypadku przekroczenia poziomu inflacji na poziomie 5,0 proc w pierwszej połowie roku. Wiele wskazuje, że druga podwyżka emerytur może mieć miejsce we wrześniu lub październiku. Co ważne, druga waloryzacja emerytur 2024 będzie mieć także znaczny wpływ na kolejną marcową waloryzację.

Luty to najlepszy czas na przejście na emeryturę. Szansą na skorzystanie z waloryzacji

W przypadku osób planujących przejście na emeryturę w 2024 roku, luty wydaje się być optymalnym miesiącem. - Jest to spowodowane możliwością natychmiastowego rozpoczęcia pobierania świadczeń oraz zbliżającą się weryfikacją prawa do tzw. trzynastki, która ma nastąpić na koniec marca 2024 roku – podkreśla dr Marcin Wojewódka, ekspert Instytutu Emerytalnego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska