Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marianna Wieniecka z Włocławka uhonorowana medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis [zdjęcia]

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Pani Marianna Wieniecka z Włocławka skończyła 100 lat. W styczniu 2022 roku otrzymała marszałkowski medal. Stuletnią włocławiankę odwiedził członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz prezydent Włocławka Marek Wojtkowski
Pani Marianna Wieniecka z Włocławka skończyła 100 lat. W styczniu 2022 roku otrzymała marszałkowski medal. Stuletnią włocławiankę odwiedził członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz prezydent Włocławka Marek Wojtkowski UM Włocławek
Pod koniec grudnia 2021 roku pani Marianna Wieniecka z Włocławka obchodziła swoje setne urodziny. 14 stycznia 2022 roku dołączyła do grona Rówieśników Niepodległej – została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Pani Marianna Wieniecka z Włocławka z medalem od marszałka

Pani Marianna Wieniecka z Włocławka setne urodziny obchodziła 26 grudnia 2021 roku. W piątek (14 stycznia 2022 roku) otrzymała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Stuletnią włocławiankę odwiedził członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Przypomnijmy, że pani Marianna nie jest jedyną stulatką mieszkającą we Włocławku. Niedawno setne urodziny obchodziła także pani Aniela Mikołajczak.

- Obecnie we Włocławku mieszka 16 osób (13 pań i 3 panów), które w 2022 roku kończą lub już w latach poprzednich ukończyły sto lat życia. Najstarsze są dwie panie – rocznik 1919 - informuje Urząd Miasta Włocławek

Tak wyglądało życie pani Marianny Wienieckiej z Włocławka

Pani Marianna Wieniecka (z domu Wodzyńska) urodziła się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia 1921 roku - w Siedliminie (powiat włocławski). Córka Józefa i Marianny, gdy miała dziewięć lat, zamieszkała we Włocławku z babcią, która ją wychowywała, kiedy zmarła jej matka.

Okres II wojny światowej nie był łatwy dla pani Marianny z Włocławka.

- W kwietniu 1940 roku została, wraz z innymi uczniami, wyciągnięta siłą ze szkoły przez niemieckich żołnierzy. W atmosferze upokorzenia ulicami Włocławka zaprowadzono ich na dworzec, gdzie rozpoczęła się ich podróż do Niemiec. Mimo paraliżującego strachu młodzi włocławianie nie tracili pogody ducha, często podśpiewując w drodze. Otrzymywali przez to liczne groźby od niemieckich mundurowych. Pani Marianna, podobnie jak inni towarzyszący jej Polacy, została deportowana do pracy przymusowej w gospodarstwie na niemieckiej wyspie Rügen. Otoczenie Bałtyku uniemożliwiało próby ucieczki. Spędziła tam pięć lat, aż do zakończenia wojny – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Kiedy pani Marianna Wieniecka wróciła do Polski, okazało się, że babcia, która ją wychowywała zmarła. Początkowo kobieta podjęła pracę w restauracji ciotki, później w urzędzie pocztowym. W 1947 roku poślubiła Adama, z którym wychowywała troje dzieci, córkę i dwóch synów.

- Mąż pracował w dawnych Zakładach Papierniczych we Włocławku. Małżeństwo zakupiło mieszkanie w bloku na włocławskim Zazamczu, gdzie pani Marianna mieszka do dziś. W wieku siedemdziesięciu lat owdowiała. Ciepło wspomina swojego męża, uważa że od jego śmierci nie jest taka pogodna jak wcześniej. Obecnie mieszka sama, odwiedzają ją dzieci. Obronną ręką przeszła zakażenie koronawirusem, i dobrze radzi sobie z innymi schorzeniami, pozostając wciąż rozmowną i życzliwą osobą. Ma pięcioro wnucząt i pięcioro prawnucząt – czytamy w dalszej części notki biograficznej nadesłanej przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Medale dla stulatków z województwa kujawsko-pomorskiego

Medale Unitas Durat wręczane są mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego, którzy kończą setny rok życia.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Akcja zainicjowana została przez Urząd Marszałkowski z okazji obchodzonego w 2018 roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected] – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska