Jak wpadł na to, żeby uprawiac chodzenie a kijkami? W 1991 r był nauczycielem w-f i zaproponował chodzenie z kijkami swoim uczniom. To im się spodobało, a wkrótce badania wykazały, że nordic walking (po fińsku sauvakävely - chodzenie z kijkami ) rozwija fizycznie ciało. Napisał o tym w pracy magisterskiej.
W 1994 roku, w sportowym instytucie rozpoczął badania. Stworzył całą koncepcję, którą zakończył w 1996 r. Wyniki badań przekazał swoim profesorom. Rozpoczął współpracę z fińską organizacją wolontariatu - Centralnym Stowarzyszeniem dla Sportu i Rekreacji, która organizowała ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu.
Kiedy prezes tego stowarzyszenia zapoznał się z wynikami badań, poprosił Marko o zrobienie do nich odniesień, by stworzyć na ich podstawie publikację.
Dziś wszystkie projekty nordic walking bazują na badaniach Marko Kanyanevy, a z kijkami chodzą już miliony ludzi na całym świecie.
Okazję do poznania sławnego Fina i jego obecności w Wąbrzeźnie mieszkańcy będą mieli dzięki współpracy z Grzegorzem Chudzikiem ze Stowarzyszenia na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej z Torunia.
Marko Kanyaneva już był wcześniej w Polsce. Przyjechał na zaproszenie portalu społecznościowego chodzezkijami.pl
Będzie zachęcać mieszkańców do udziału w zawodach, które zorganizowano w Wąbrzeźnie. Początek spotkania w WDK 24 czerwca o godz. 17.
Zobacz także: Miłośnicy Nordic Walking z całej Polski ścigali się w Grudziądzu [zdjęcia]