https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasta mogą wziąć dworce. Trzemeszno swojego nie chce

Agnieszka Nawrocka [email protected] tel. 52 357 22 33
Burmistrz Trzemeszna nie zamierza przejmować budynku dworca kolejowego
Burmistrz Trzemeszna nie zamierza przejmować budynku dworca kolejowego Archiwum/Dariusz Nawrocki
Polskie Koleje Państwowe zmieniają zasady gospodarowania dworcami. Ich właścicielami mogą stać się samorządy. Czy jednak nasi włodarze będą tym zainteresowani?

Podróżni od dawna narzekają na stan dworców kolejowych. W naszym regionie mamy dwa większe budynki dworcowe - w Mogilnie i Trzemesznie. To niemal bliźniacze, zabytkowe obiekty.

Władze kolei zamierzają zmienić sposób zarządzani swoimi budynkami. Powstał także projekt "Dworce na własność", zakłada on przekazanie samorządom w Polsce w sumie 800 dworców. Teoretycznie więc budynki na stacjach w Mogilnie i Trzemesznie mogłyby stać się własnością miast.

Pomysły były wcześniej. Brakowało pieniędzy

W obu miejscowościach od dawna mówi się o ewentualnym przejęciu budynków.

- Nasz dworzec to faktycznie perełka w centrum miasta - przyznaje Leszek Duszyński, burmistrz Mogilna. - Nie znam jednak szczegółów, na jakich zasadach mielibyśmy przejąć ten obiekt.
O konieczności zagospodarowania budynku stacji wspomniano też podczas opracowywania Lokalnego Programu Rewitalizacji. Mówiono o odnowieniu budynku i zagospodarowaniu terenu wokół.

Pojawiały się pomysły ulokowania na dworcu punktu informacyjnego dla turystów i przygotowania większego, wygodnego parkingu. Choć budynek nie należy do miasta, kilka lat temu na koszt Mogilna wyremontowano toalety dla podróżnych.

W Trzemesznie nie chcą problemów

Drugi zabytkowy dworzec, bardzo podobny do mogileńskiego mieści się w Trzemesznie. Ten budynek jest jednak z gorszym stanie. W przeszłości wiceburmistrz miasta, Dariusz Jankowski prowadził rozmowy z PKP w sprawie przejęcia budynku. Był pomysł zaadaptowania obiektu na potrzeby biblioteki. Burmistrz, Krzysztof Dereziński nie pozostawia jednak złudzeń, że ten pomysł nie ma szans na realizację.

- Mamy już w na utrzymaniu inne zabytkowe budynki: dawny browar, lodownię, pałac w Kruchowie. Zarządzanie nimi wiąże się ze zobowiązaniami wobec nadzoru budowlanego czy konserwatora zabytków - mówi włodarz. - Nie stać nas na przejęcie kolejnego obiektu. Aby go wyremontować trzeba byłoby, zaciągnąć kredyt, a my uciekamy teraz od zadłużania się. W innych okolicznościach może bylibyśmy zainteresowani przejęciem budynku, ale na pewnie nie teraz.

Wybrane dla Ciebie

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska