Trudne warunki rynkowe i niskie ceny w skupach, a niekiedy nietrafione decyzje inwestycyjne sprawiły, że szereg polskich gospodarstw popadło w długi. Wielu z nich nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z zadłużeniem.
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek organizacji rolniczych i samych rolników od pół roku pracowało nad ustawą, która ma wesprzeć zadłużonych. O proponowanej ustawie, która ma teraz trafić do Rady Ministrów informował Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej 28 marca.
- Są nią objęte osoby, które prowadzą fizyczne i prawne gospodarstwa rolne, restrukturyzacja polega na 4 działaniach - mówił szef resortu rolnictwa.
Projekt przewiduje:
- dopłaty z ARiMR do oprocentowania kredytu udzielonego przez bank na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej
- pożyczki - udzielane przez ARiMR na spłatę zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
- udzielenie przez KOWR gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych,
- przejęcie przez KOWR długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne, powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
Dotychczasowy właściciel gospodarstwa rolnego będzie mógł korzystać z prawa pierwszeństwa do dzierżawy przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nieruchomości rolnych. Pierwszeństwo dotyczy też do zakupu przekazanych nieruchomości rolnych w okresie nie krótszym niż po upływie 5 lat od dnia przejęcia nieruchomości rolnych do przekazanych do Zasobu.
Co równie istotne - KOWR przez20 lat nie będzie mógł sprzedać przejętych nieruchomości rolnych od zadłużonego producenta rolnego, z wyjątkiem sprzedaży na rzecz tego producenta rolnego, na jego wniosek.
- Należy opracować plan restrukturyzacji w uzgodnieniu z dyrektorem wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego, który zatwierdza plan - tłumaczył Jurgiel. Kredyt ma być udzielany na 5 lat do kwoty 5 mln zł z oprocentowaniem dla kredytobiorcy na poziomie 2%. Pożyczka będzie udzielana na 10 lat.
Projekt jest teraz kierowany do rady ministrów, zdaniem ministra powinien zostać uchwalony do końca czerwca.