Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mleko na zdrowie. Pić czy nie pić?

Anna Kaczanowska, dietetyk
kobiety regularnie spożywające mleko i jego przetwory są mniej podatne na rozwój  raka piersi, a jedzenie nisko tłuszczowych przetworów mlecznych, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego
kobiety regularnie spożywające mleko i jego przetwory są mniej podatne na rozwój raka piersi, a jedzenie nisko tłuszczowych przetworów mlecznych, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego sxc.hu
Mleko - jeden z najbardziej popularnych i regularnie spożywanych produktów na świecie, obchodził w lipcu swoje święto. Światowy Dzień Mleka przypada 4 lipca.

Dlaczego warto pić mleko, jeść przetwory mleczne? Czy wyjdzie nam to na zdrowie, czy wręcz przeciwnie?
Obecnie promuje się codzienne spożywanie porcji mleka i produktów mlecznych przez dzieci i dorosłych. Słyszymy jednak coraz częściej głosy badaczy i lekarzy praktyków, że mleko wcale nie jest doskonałe, niektórzy nawet nazywają go cichym zabójcą!

Może wywoływać raka?

Czytając książkę dr Nand Kishare Sharma zatytułowaną "Mleko - cichy morderca" dowiemy się, że mleko może być przyczyną wielu chorób, szczególnie groźnych dla dzieci. Chodzi m.in. o alergię, astmę oskrzelową, chroniczny katar, zapalenie oskrzeli, płuc, uszu, choroby wątroby i trzustki, zaparcia, biegunki, próchnicę i schorzenia przyzębia.

Czytając dalej natkniemy się na wyniki badań prowadzonych przez T. Sigimura i wielu innych, którzy odkryli, że w trakcie obróbki cieplnej mleka, ogrzewane białko wykazuje silne właściwości rakotwórcze i mutagenne (zmieniające kod genetyczny), a niektóre związki wyizolowane z ogrzewanego białka podane zwierzętom wywoływały u nich raka.

Cukier mleczny i tłuszcz również ulegają zmianom pod wpływem ogrzewania i również mogą przekształcić się w substancje rakotwórcze i mutagenne. Na koniec dowiemy się, że mleko pasteryzowane - według dr M. Murray - jest "bakteryjną zupą", ponieważ zabite bakterie w czasie pasteryzacji pozostają w mleku.

Oręż w walce z osteoporozą

Po drugiej stronie barykady mamy liczne kampanie, które zachęcają nas do picia mleka - słyszymy np. "Pij mleko - będziesz wielki". Kiedy pragniemy odżywiać się zgodnie z piramidą zdrowego żywienie, publikowaną m.in. przez Instytut Żywności i Żywienia, powinniśmy każdego dnia wypijać 2 szklanki mleka lub zamiennie kefiru, jogurtu, oraz 1-2 plastry serów.

Czytaj także: Mlekomaty podbijają toruński rynek

Z raportu dotyczącego spożycia mleka i jego wpływu na zdrowie, opracowanego przez Radę Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka (z roku 2007) wynika jasno, że kobiety regularnie spożywające mleko i jego przetwory są mniej podatne na rozwój raka piersi, a jedzenie nisko tłuszczowych przetworów mlecznych, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego (otyłość, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca).

Liczne badanie potwierdzają także profilaktyczne działanie mleka i produktów mlecznych w walce z osteoporozą.

Wybór należy do każdego z nas. Bądźmy świadomi i czujnie śledźmy najnowsze nowinki o kubku mleka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska