Do takiej zmiany przekonywał emerytowany historyk Roman Bystryk. Zresztą, to nie tylko jego zdanie, ale także Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej, którego jest członkiem.
Starsi czerszczanie, ale też niektórzy z pokolenia 40-latków - choć już raczej ze słyszenia - używają niekiedy zamiennie na określenie ul. 21 Lutego historycznego zamiennika - ul. Młyńska. Po wystąpieniu Bystryka radni nie przyjęli na sesji innego znaczenia nazwy ul. 21 Lutego. A przypomnijmy, były dwie konkurencyjne propozycje - dla upamiętnienia powstania krakowskiego i rzekomego przejścia powstańców listopadowych przez Czersk. Bystryk skrytykował oba projekty - pierwszy jako niezwiązany z dziejami miasta (propozycja Przemysława Bieska-Talewskiego), a drugi (burmistrza Czersk) - uznał za chybiony. Bo Wincenty Pol jest już upamiętniony wystarczająco, a powstańcy przez Czersk przejechali, a nie przeszli i się tu właściwie nie zatrzymali. Wyjątkiem miał być Pol, o czym świadczy wiersz „Nocleg w Czersku”. Bystryk podkreślał, że zapomina się o ważnych datach, a wyłuskuje te, które na to nie zasługują. Jest gotów zorganizować wykład dla radnych. Co do powrotu do Młyńskiej - nazwa jest jak najbardziej adekwatna ze względu na znaczenie młyna dla gospodarki i rozwoju. - Czersk liczył się wtedy, gdy był wioską - mówił Bystryk - Radni nie wiedzą, kiedy są faktyczne urodziny Czerska. 24 lutego, bo 24 lutego 1382 Czersk loskowano na prawie chełmińskim.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
A młyn był w 1350 r. Ostatecznie radni - nie było opozycji - nie zmienili nazwy. Będą powtórne konsultacje z mieszkańcami 21 Lutego. Burmistrz poprosi wojewodę (termin zmiany nazwy mija 2 września), by poczekał na ich zakończenie i sam nie zmienił nazwy. - Zmiana uzasadnienia ulicy to dorobienie drugiego garbu wielbładowi - mówił Henryk Sumionka. - Starsi mieszkańcy 21 lutego kojarzą tylko z wkroczeniem Armii Czerwonej.
INFO Z POLSKI 13.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju