Lekcje w muzeum cieszą się dużym powodzeniem. Wczoraj gościli w placówce m.in. uczniowie SP nr 3 w Nakle. Siedząc po turecku na podłodze dzieci słuchały opowieści o tym, jak to niegdyś - na Krajnie i Pałukach - przepowiadano sobie przyszłość w dzień św. Andrzeja. Co zapowiadało pomyślność i urodzaj, a co wróżyło nieszczęście i biedę.
Wiele podobieństw
Niektóre wróżby i zwyczaje przetrwały do dziś. Uczniowie chętnie zgadywali co dana wróżba znaczy. Po każdym pytaniu podnosił się do góry las rąk. Była też okazja dowiedzenia się co nieco o swoim losie. Wróżby ukryte były pod spodkami. Wystarczyło wskazać, który wybieramy...
Z początkiem grudnia do muzeum w Nakle przyjść będzie można także, by posłuchać o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Rok temu takie lekcje miały liczne grono słuchaczy. Pracownicy muzeum liczą, że w tym będzie podobnie. Bo przecież warto wracać do tego co było, by lepiej poznać tajemnice świąt i tradycje własnego regionu.
Wystawy przy okazji
Przy okazji odwiedzin w muzeum młodzież obejrzeć może trzy wystawy prezentowane aktualnie w placówce. Oprócz stałej wystawy poświęconej pradziejom i współczesności Ziemi Nakielskiej są jeszcze dwie czasowe ekspozycje.
Pierwsza, dedykowana św. Hubertowi, mówi o tradycjach związanych z jeździectwem i myślistwem. Można na niej obejrzeć m.in. imponującą kolekcję myśliwskich trofeów.
Z kolei na parterze muzeum czynna jest od kilku dni wystawa rzeźby. Autorem prezentowanych prac jest nieprofesjonalny artysta, nakielanin Jan Marzyński.