Wielu z nas ze szkoły pamięta naukę ruskiej cyrylicy. Wtedy był taki przymus. Z entuzjazmem przyjęliśmy fakt, gdy na początku lat 90-tych język rosyjski zaczął znikać ze szkół. - Sprawił to ten nacisk obowiązujący w poprzednim systemie politycznym - mówi Stanisława Kuffel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przy-siersku, wieloletni nauczyciel języka rosyjskiego.
Rodzice zażądali
Teraz coraz więcej osób chce uczyć się języka naszych wschodnich sąsiadów.
- Był taki plan, aby zaprzestać nauki rosyjskiego w naszej szkole - mówi Marian Schrsekretarz gminy Świekatowo. - Rodzice jednak zażądali, żeby tego nie robić.
W świeckim Gimnazjum nr 1 od września ma powstać koło języka rosyjskiego.
- Zainteresowani nim są uczniowie i rodzice - mówi Sabina Janiszewska, dyrektor placówki. - W naszej szkole angielskiego uczy pani Konarska, która pochodzi z Rosji, więc może poprowadzić koło.
Rodzice z innych rejonów naszego powiatu też są zainteresowani przywróceniem języka. - Pytało o to kilku z nich - potwierdza Stanisława Kuffel.
Uczniowie też chcą
Do kierownika Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świe-ciu docierają sygnały o zainteresowaniu sprawą. - Próbujemy wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom - mówi Waldemar Fura. - W szkołach powstają koła języka rosyjskiego. Zainteresowanie uczniów tym językiem też jest duże.
Wschodnie kierunki oblegane
Renesans wschodu widać szczególnie na wyższych uczelniach. Opowiadała o tym dr Oksana Jacyszyna, wykładowca na wydziale stosunków międzynarodowych na UMK w Toruniu, podczas wizyty w Zespole Szkół Menedżerskich w Świeciu.
- Mam prawie 80 studentów - mówiła pani doktor. - Natomiast moi koledzy, którzy zajmują się zachodem, mają pięcioro - sześcioro słuchaczy.
Niezwykła kultura
Dlaczego warto uczyć się i poznawać kulturę rosyjską?
- Stamtąd pochodzą z najwięksi i najwspanialsi pisarze - wskazuje Stanisława Kuffel.
- Moim zdaniem są dwa powody - dodaje Waldemar Fura. - Pierwszy, to kontakty handlowe ze wschodem, które rozwijają się w szybkim tempie. Drugim jest to, że podczas studiów na przykład literatury, mamy do czynienia z niezwykłymi dziełami rosyjskich pisarzy. Moda na nich ciągle nie mija.