https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na których stacjach paliwo jest “chrzczone” [lista]. Najgorszej jakości paliwa m.in. w Kujawsko-Pomorskiem

Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne. Wśród stacji, których paliwo nie spełniało norm, znalazła się...  Lista na kolejnych slajdach.
Zdjęcie ilustracyjne. Wśród stacji, których paliwo nie spełniało norm, znalazła się... Lista na kolejnych slajdach. Pixabay.com
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował listę stacji paliw, które skontrolowano w okresie 8 stycznia - 30 czerwca br. Kontrole dotyczą zarówno przedsiębiorców wybranych losowo, jak i tych, na których były skargi. Gdzie wykryto nieprawidłowości?

Tylko od początku tego roku do końca maja 2020 r. Inspekcja Handlowa pobrała i zbadała łącznie 632 próbki paliw ciekłych, w tym 316 próbek oleju napędowego i 316 próbek benzyn. 22 próbki paliw ciekłych (3,48 proc.) nie spełniały wymagań jakościowych, w tym 20 próbek ON (6,33 proc.) i 2 próbki Pb 95 (0,63 proc.). W przypadku gazu skroplonego (LPG) od początku roku do końca maja pobrano i zbadano 133 próbki, 2 próbki nie spełniały wymagań jakościowych, co stanowi 1,77 proc.

Najlepszej jakości paliwa ciekłe występują w woj. lubelskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, a najgorszej – w woj. podlaskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Jest lepiej, a chcą by było jeszcze lepiej

Inspekcja Handlowa (IH) sprawdza cztery rodzaje paliw ciekłych dostępnych na rynku: olej napędowy, benzynę, gaz LPG, biopaliwa. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. odsetek próbek paliw ciekłych niespełniających wymogów jakościowych wyniósł 30 proc. W kolejnych latach ilość nieprawidłowości stwierdzanych u przedsiębiorców wybranych losowo znacząco spadła i od 2015 r. utrzymuje się poniżej 3 proc.

Może to Cię też zainteresuje...

Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, na stacjach wybranych losowo - ten sposób typowania lepiej odzwierciedla rzeczywisty obraz jakości paliw w Polsce. Po drugie, IH sprawdza przedsiębiorców, których dotyczyły skargi konsumentów lub zostali zgłoszeni przez organy ścigania albo u których poprzednie kontrole wykazały nieprawidłowości. Łącznie, biorąc pod uwagę stacje wybrane losowo oraz wytypowane na podstawie skarg, wymagań jakościowych nie spełniło 1,86 proc. próbek.

Wybieracie się na urlop i chcecie wiedzieć, na których stacjach w Polsce kontrole wyłapały nieprawidłowości? Szczegóły w galerii powyżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska