Opiekunka czy żłobek? Prawie każda młoda mama staje przed takim dylematem. Jeśli w pobliżu jest babcia/babcie, to problem z głowy, ale jeśli nie, trzeba szukać innego rozwiązania. Opiekunka sporo kosztuje, a nie każda mama chce zostawić swoją pociechę z obcą osobą. W tej sytuacji pozostaje żłobek. Kiedyś te miejsca nie cieszyły się powodzeniem, jednak od pewnego czasu można wręcz powiedzieć, że żłobki stały się modne.
Problem w tym, że w wielu miastach chętnych maluchów do żłobków jest więcej niż miejsc. Nie inaczej jest w Bydgoszczy. Miasto stara się więc sukcesywnie zwiększać liczbę miejsc dla małych bydgoszczan.
https://pomorska.pl/zlobki-w-bydgoszczy-zapisy-trwaja-na-biezaco/ar/7770731
Jak informuje urząd miasta, w Bydgoszczy działa obecnie 11 niepublicznych żłobków, które posiadają łącznie 343 miejsca opieki nad dziećmi oraz 15 klubów dziecięcych o łącznej liczbie 315 miejsc.
W porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba miejsc w tego typu placówkach wzrosła. W 2018 roku miejsc w żłobkach niepublicznych było 192, a w klubikach - 212. Miasto prowadzi z kolei 8 żłobków miejskich wchodzących w skład Zespołu Żłobków Miejskich.
110 nowych miejsc dla dzieci w wieku do 3 lat powstanie w budowanym właśnie nowym pawilonie przy żłobku „Biedroneczka” przy ulicy Brzozowej na bydgoskim Szwederowie. Obecnie do szwederowskiego żłobka uczęszcza 143 maluchów.
Prace budowlane rozpoczęły się wiosną. - Obecnie wznoszona jest konstrukcja ścian nowej części żłobka. Wkrótce rozpoczną się prace związane z jej zadaszeniem i wyposażeniem we wszystkie niezbędne instalacje - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.
Przy okazji zostanie wyremontowana elewacja istniejącego już budynku, rozpoczęła się też przebudowa wejścia.
Placówka zyska nowe oświetlenie i monitoring, przebudowane zostanie ogrodzenie. Zakończenie prac budowlanych, a następnie wyposażenie obiektu planowane jest w pierwszej połowie przyszłego roku. Inwestycja kosztuje 6 mln zł. - Na realizację tego zadania już w ubiegłym roku udało nam się pozyskać dofinansowanie unijne - wyjaśnia Marta Stachowiak.
Przypomnijmy, że od 2018 roku prowadzący żłobki niepubliczne otrzymują od miasta dotacje celowe. Nowo otwarte podmioty mogą wystąpić o dotację, która wynosi 400 złotych na dziecko oraz 500 złotych na dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.
Na wsparcie tych placówek miasto przeznaczy w tym roku 1 mln 960 tys. zł. To 920 tys. na żłobki niepubliczne i 1 mln 40 tys. na kluby dziecięce.
