Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wnuczka, policjanta i "szklanka wody"

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Policjanci z KPP w Lipnie spotkali się z seniorami ze Skępego. Opowiadali im o metodach wyłudzenia pieniędzy, prosili o noszenie odblasków i bycie ostrożnym w każdej sytuacji.

Tym razem policjanci z Lipna i ze Skępego spotkali się z miejscowymi z seniorami. Na spotkanie przybyło około 50 osób, a po. zastępcy komendanta kom. Piotr Czajkowski i sierż. szt. Małgorzata Małkińska przestrzegali przed niebezpieczeństwami, które mogą czyhać na seniorów. W dyskusję włączyli się policjanci z posterunku w Skępem.

Spotkanie odbyło się w Mikołajki, więc nie mogło zabraknąć prezentów. Mundurowi wręczyli słuchaczom opaski odblaskowe, zachęcając do ich noszenia. Pokazywali policyjne statystyki i mówili o wypadkach drogowych z udziałem pieszych.

Była także mowa o metodach wyłudzenia pieniędzy w różne sposoby. Metoda „na wnuczka” już jest nie modna, teraz oszuści podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚ, biednych wędrowców i proszę o szklankę wody. - Nie mówimy państwu, żebyście byli nieczuli, ale ostrożni. Nie można nikogo zapraszać do domu - tłumaczyła Małgorzata Małkińska. - Zamknijmy drzwi i dopiero przynieśmy jedzenie.

Zobacz również: Tych występów Bohdana Smolenia nie zapomnimy

W 2015 roku dokonano 2602 przestępstw wyłudzenia pieniędzy, aż 979 osób dało się oszukać. W ten sposób oszuści dostali ponad 30 mln złotych. W większości przypadków udawali, że są policjantami. - Pamiętajmy, że żaden policjant ,ani inny funkcjonariusz nie będzie dzwonił i prosił o pieniądze - dodał kom. Czajkowski.

Mundurowi mówili także o nieuczciwych sprzedawcach i aktywizatorach. Dodając, że zawsze należy zastanowić się przed kupnem kołdry czy garnków. Prosili także o rozwagę podczas świątecznych zakupów i uważanie na kieszonkowców.

- Nie chodźmy ciemnymi uliczkami i parkami sami. Lepiej nadrobić kilka kilometrów i przejść bezpiecznie - dodała sierż. szt. Małkińska. - Podczas napadu zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów.

Policjanci swoje wypowiedzi oparli autentycznymi wydarzeniami z naszego powiatu, pokazując, że niebezpieczeństwo jest wszędzie. Chętnie odpowiadali także na pytania słuchaczy.

-Będę zamykać drzwi. Spotkanie dużo wniosło. Pani Hanna Gatyńska, teraz czuje się pewniej: - Wiem, co robić i na co uważać. Na pewno dostosuje się do rad policjantów.

Wacława Skibicka przyznała, że miała kilka dziwnych telefonów. Krystyna Karpińska dodała: -Takie spotkania są potrzebne. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i widać było czasem przerażenie w naszych oczach. Słuchając ekspertów, czujemy się mądrzejsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska