Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2018. Najlepsze są oleje - rzepakowy państwa Łącz i z ostropestu firmy Skolej (produkcja spożywcza)

oprac. (d-ka)
Uczestnicy kategorii "Produkcja spożywcza", czwarte od lewej: Klaudia Skrzypek, piąta: Beata Wysocka-Skrzypek (Skolej), szósta: Iwona Łącz (Łącz).
Uczestnicy kategorii "Produkcja spożywcza", czwarte od lewej: Klaudia Skrzypek, piąta: Beata Wysocka-Skrzypek (Skolej), szósta: Iwona Łącz (Łącz). Jacek Smarz
Nasze kolejne lokalne perełki to oleje - rzepakowy z firmy Łącz w Świeciu nad Osą oraz z ostropestu spółki Skolej w Kościelcu.

Rodzinny biznes ze Świecia nad Osą doceniła kapituła. Czytelnicy wybrali natomiast inne rodzinne przedsiębiorstwo, a mianowicie Skolej z Kościelca.

- W zeszłym roku w plebiscycie został doceniony nasz inny olej, lniany - wspominała Iwona Łącz, która odebrała przyznane przez kapitułę wyróżnienie dla firmy Łącz. - Teraz mam w ręku statuetkę i dyplom za olej rzepakowy. To, że już od 26 lat prowadzimy nasz biznes i odnosimy sukcesy świadczy, że ciężka praca się opłaca.

Rodzinna firma Łącz ze Świecia nad Osą to stały uczestnik naszego plebiscytu.

Działające od 1992 roku przedsiębiorstwo zajmuje się przetwórstwem roślin oleistych. Najpierw powstawał w nim wyłącznie olej rzepakowy, później także słonecznikowy, lniany i konopny. To również producent np. mączek odolejonych z konopi i lnu, materiału kwalifikowanego zbóż oraz brykietu opałowego ze słomy rzepaczanej.

Bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Zwycięski olej rzepakowy tłoczony na zimno, nierafinowany, stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Posiada jeden z najlepszych stosunków kwasów omega-6 do omega-3, czyli 2:1. Bogaty jest w witaminy A, E i K. Z tego powodu uznaje się go za najzdrowszy wśród olejów roślinnych (TUTAJ JEST OPIS TEGO PRODUKTU).

W firmie J.A.W. Łącz Przetwórstwo Roślin Oleistych w Świeciu nad Osą rzepakowy tłoczony jest z surowca pochodzącego z własnych upraw - na prasie ślimakowej, przez mechaniczne wyciskanie nasion rzepaku, bez użycia dodatków chemicznych czy wody. Nasiona są wolne od GMO.

Pozyskiwany w ten sposób produkt jest gęsty, ma ciepły, brązowy kolor oraz intensywny smak i zapach. Rozlewany jest do butelek szklanych lub plastikowych różnej pojemności.

Tymczasem głosami Czytelników wygrała firma Skolej z Kościelca, która również po raz kolejny promuje swoje produkty w rywalizacji „GP”.

- Mamy cały wachlarz olejów. Cieszymy się z nagrody i z tego, że konsumenci doceniają nasze zdrowe wyroby - mówiła Beata Wysocka-Skrzypek, przedstawicielka firmy Skolej. - Rodzinnie pracujemy nad tym, by biznes rozwijał się i odnosił sukcesy na rynku. Udaje się!

Przedsiębiorstwo Skolej założył w 1994 roku Roman Skrzypek, który postanowił zająć się produkcją oleju rzepakowego metodą tłoczenia na zimno. W 2010 roku przekazał biznes synom, Robertowi i Pawłowi.

Dziś Skolej produkuje oleje roślinne tłoczone na zimno, jak: rzepakowy, lniany, kokosowy, słonecznikowy, z ostropestu, pestek dyni, czarnuszki. Ponadto również rafinowane i surowe, a od pewnego czasu firma konfekcjonuje nasiona.

Surowce pochodzą od okolicznych rolników z powiatu inowrocławskiego, gdzie uprawia się bardzo dużo rzepaku, zbóż i kukurydzy.

Nagrodzony przez Czytelników olej z ostropestu, tłoczony na zimno, nierafinowany, to - jak pozostałe - produkt naturalny. Pochodzi z wyselekcjonowanych nasion ostropestu. Posiada lekko gorzki, orzechowy smak oraz żółto-brązową barwę (TUTAJ JEST OPIS TEGO PRODUKTU).

Znany jest ze swojego dobroczynnego działania na wątrobę

W wyniku naturalnego procesu tłoczenia olej zachowuje właściwości biologiczne i odżywcze nasion.

Zawiera sylimarynę od 1,5 do 3 proc., która jest silnym przeciwutleniaczem i ma działanie antyhepatoksyczne. Posiada dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, spośród których dominuje linolenowy (ok. 53 proc.).

Olej z ostropestu znany jest ze swojego dobroczynnego działania na wątrobę. Wspomaga jej regenerację oraz tworzy naturalną barierę przed truciznami, takimi jak alkohol, leki, pestycydy czy metale ciężkie. Działa żółciotwórczo i zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.

Jest polecany przy wirusowym zapaleniu wątroby i zapobiega chorobom pęcherza moczowego.

Przy stosowaniu zewnętrznym pomaga w gojeniu się ran, odleżyn, owrzodzeń, oparzeń, leczeniu egzemy, łuszczycy, rumienia trądziku. Przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka.

OTO ZWYCIĘZCY PLEBISCYTU "NASZE DOBRE Z KUJAW I POMORZA 2018" [ZDJĘCIA]

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2018. Oto zwycięzcy! Zobaczcie wideo z finału w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska