Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczycielki oburzone słowami Adama Straszyńskiego, burmistrza Gniewkowa. Napisały list

(dan)
Gniewkowo
Gniewkowo Archiwum
Co z projektem Erasmus+? Dlaczego do Gniewkowa nie przyjechały delegacje z Hiszpanii, Grecji oraz Turcji.

Wczoraj problem opisaliśmy w artykule "Hiszpanie, Grecy i Turcy nie dotarli do Gniewkowa. Dlaczego?". Zamieściliśmy w nim również obszerne wyjaśnienia burmistrza Adama Straszyńskiego. Słowa te oburzyły Dorotę Gliwińską (dyrektora SP1 Gniewkowo) i Lidię Zimną (nauczycielkę tej szkoły)

Oto list, jaki nam przesłały:

Jestem oburzona nieprawdą, przedstawioną przez autora wypowiedzi cytowanej w Gazecie Pomorskiej, przedstawiającej stanowisko Burmistrza Gniewkowa Adama Straszyńskiego w sprawie naszego projektu z programu Erasmus+.

Faktyczny stan rzeczy przedstawią skany pism dotyczących projektu. Są one także dokumentacją dołączoną do pisma z prośbą o pomoc do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gniewkowie. Poniżej odniosę się do wypowiedzi cytowanej w Gazecie Pomorskiej.

"Adam Straszyński, po objęciu stanowiska Burmistrza Gniewkowa nie miał możliwości wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej na 2018 r. oraz w projekcie budżetu na rok 2019 ze względu na brak w Urzędzie Miejskim jakichkolwiek dokumentów dotyczących programu Erasmus+, a tym samym uzasadniających podjęcie takiego działania. Nikt z zatrudnionych pracowników nie posiadał też wiedzy w tym zakresie. Jedyna, pewna informacja, jaką zastał Adam Straszyński po objęciu funkcji, dotyczyła źródła pochodzenia środków finansowych znajdujących się na koncie Urzędu (przelew z Fundacji rozwoju Systemu Edukacji - Agencji Narodowej Programu Erasmus+). W związku z powyższym podjęte zostało postępowanie wyjaśniające, dotyczące zaistniałej sytuacji".

W Urzędzie Miejskim znajdowały się 2 kopie umowy finansowej podpisanej przez przedstawiciela FRSE Agencji Narodowej Programu Erasmus + oraz byłego burmistrza Adama Roszaka. Jedną kopię posiadał w dokumentacji burmistrz, drugą była Pani skarbnik.

Dokumenty związane z projektem przechodziły przez Urząd Miejski od wiosny 2018 NA PRZYKŁAD:

28 marca 2018 Urząd Miejski w Gniewkowie otrzymał i przekazał do Szkoły Podstawowej nr w Gniewkowie (gdyż w większości Grupę wokalno-instrumentalną "Przyjaźń" tworzą pracownicy szkoły) informację od Agencji Narodowej w Warszawie o otrzymaniu wniosku w wersji elektronicznej (bo takie są zasady składania wniosku) i nadaniu mu numeru.

29 sierpnia 2018 do Urzędu Miejskiego w Gniewkowie wpłynął mail od Michała Chodniewicza (opiekuna projektu z ramienia Agencji Narodowej) z informacją o przyznaniu dofinansowania na realizację tego projektu.

20 września 2018 do Urzędu Gminy Gniewkowo wpłynęła informacja /mail od Michała Chodniewicza, że w systemie OnLine FRSE została wystawiona umowa finansowa dla naszego projektu.

28 listopada 2018 przekazałam do urzędu oryginały : umowę finansową, ankietę beneficjenta, 3 dokumenty Mandate, informację o opiekunie projektu.

Tym samym słowa Pana Burmistrza Adama Straszyńskiego o braku jakichkolwiek dokumentów w urzędzie są nieprawdą.

Pan Burmistrz miał dużo czasu żeby zapoznać się z wyżej wymienionymi dokumentami, lecz bardzo mało dobrej woli.

Realizacja projektu wymaga współdziałania koordynatora i osób kontaktowych – co jest oczywiste i o czym wiadomo z informacji zawartych w linkach, które są zapisane w umowie.

"Z dotychczasowych ustaleń poczynionych w trakcie spotkania w Agencji Narodowej Programu Erasmus+ w Warszawie wynika, że wnioskodawcą projektu była Gmina Gniewkowo, w imieniu której umowę finansową podpisał Koordynator - ówczesny Burmistrz Adam Roszak. W związku z tym, to na Burmistrzu ciążył obowiązek zgromadzenia pełnej dokumentacji projektowej, gdyż winna się ona znajdować w posiadaniu Koordynatora, tzn., w tym przypadku, w jednostce obsługującej Gminę, czyli Urzędzie Miejskim w Gniewkowie".

28 listopada 2018 przekazałam do urzędu oryginały : umowę finansową, ankietę beneficjenta, 3 dokumenty Mandate, informację o opiekunie projektu.

Podkreślam, że kopie umowy finansowej znajdowały się w urzędzie, oryginały z własnej inicjatywy przekazałam 28 listopada. Pozostała dokumentacja projektowa znajduje się u twórców i właścicieli projektu- np. tekst projektowej piosenki układanej wraz z partnerami zagranicznymi, ,obszerna korespondencja mailowa z partnerami, listy obecności, dokumentacja fotograficzna, scenariusze imprez dla mieszkańców gminy, scenariusze zajęć z Zespołem Ludowym Gniewkowianie i inne.

Na pierwszym spotkaniu z burmistrzem złożyłam obszerne wyjaśnienia dotyczące projektu, które poskutkowały podpisaniem przez Burmistrza zaproszenia dla grupy hiszpańskiej. Zaproszenie jest podstawą do zakupienia biletów lotniczych i zarezerwowania hotelu. Następnych zaproszeń dla grupy tureckiej i greckiej burmistrz już nie podpisał. Mimo 2 godzinnego spotkania 10 grudnia ( data spotkania została przesunięta na prośbę Burmistrza ) i moich wyjaśnień na temat pracy projektowej Burmistrz zerwał kontakt i nie odpowiedział na przeszło 25 pism , podpisywanych przez osobę kontaktową bądź całą grupę.

"Adam Straszyński, po objęciu stanowiska Burmistrza Gniewkowa, z mocy prawa przejął obowiązki Koordynatora projektu Erasmus+, a tym samym pełną odpowiedzialność merytoryczną i finansową za realizację projektu Erasmus+, nie przejął jednak żadnej dokumentacji dotyczącej realizacji tego zadania. Zrozumiałe więc jest, że nie mógł w tym momencie wyrazić zgody na wdrożenie Projektu w życie, gdyż wiązałoby się to z przyjęciem zobowiązań finansowych, które nie miały uzasadnienia ani w obowiązującej w tym momencie uchwale budżetowej, ani w żadnej, przejętej dokumentacji znajdującej się w posiadaniu Urzędu Miejskiego. Dodać należy, że w przejętej przez Adama Straszyńskiego dokumentacji dotyczącej działalności Gminy, nie znajduje się też żaden dokument świadczący o ewentualnym przekazaniu dokumentacji Projektu Erasmus+ jakiejkolwiek osobie, czy instytucji zewnętrznej, ani też żadne pełnomocnictwo lub upoważnienie do działania w imieniu Burmistrza. W wyniku podjętych działań wyjaśniających ustalono, ze dokumentacja ta z nieustalonych dotychczas przyczyn znajdowała się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. Po analizie prawnej zaistniałej sytuacji, sprawa zostanie skierowana do Rzecznika Finansów Publicznych i innych organów w celu wyjaśnienia jej przyczyn i ustalenia odpowiedzialności osób winnych jej powstania".

Obejmując urząd Burmistrza Pan Adam Straszyński przejął wszystkie zobowiązania, podpisane przez poprzednika. Miał dokumentację projektową- korespondencję Agencji w Warszawie z Urzędem w Gniewkowie (właściciele projektu posiadają te dokumenty z pieczęciami i dekretacją Urzędu), w okresie 21-28 listopada kopie umowy finansowej, wraz z 3 Mandate, od 28 listopada oryginały.

Umowa finansowa jest podstawą finansowania działań projektowych, nie wymaga to dodatkowej zgody.

Od chwili zaprzysiężenia burmistrza Adama Straszyńskiego odbyły się 3 sesje Rady Miejskiej, jednak środki na realizację projektu nie zostały wprowadzone do budżetu. Burmistrz nie skorzystał też z możliwości zwołania dodatkowej sesji, mimo, że otrzymywał od twórców projektu nawet najmniejszą informację skierowaną od wszystkich 4 grup, na przykład prośby grupy hiszpańskiej o zwrot poniesionych kosztów. Burmistrz otrzymał numery kont partnerów zagranicznych oraz do akceptacji dodatkową umowę wewnętrzną, ale nie odpowiedział na żadne z wysłanych pism.

Cała dokumentacja projektowa znajduje się u twórców i realizatorów projektu, tj grupy pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie, oni to bowiem są właścicielami projektu – a nie, jak stwierdza autor wypowiedzi w imieniu burmistrza Straszyńskiego- „ w posiadaniu osoby nieuprawnionej”. Nazwanie osoby kontaktowej osobą nieuprawnioną jest nie do przyjęcia, gdyż to właśnie osoby kontaktowe poświęciły swój wolny czas żeby projekt stworzyć oraz nawiązać kontakty z partnerami z zagranicy.

Potwierdzają to złożone pod dokumentami podpisy .

W trosce o prawidłowe realizowanie projektu złożyłam stosowne pismo do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy.

"Jednocześnie pragnę dodać, że Burmistrz Gniewkowa pozostaje w bieżącym, bezpośrednim i roboczym kontakcie z osobą odpowiedzialną za realizację Programu Erasmus+ z ramienia Agencji Narodowej w Warszawie. Nawiązany został także kontakt z przedstawicielami krajów partnerskich. Po wprowadzeniu działań korygujących, wspólnie wypracowane zostały rozwiązania umożliwiające pełną realizację zadania. Wszystkich zainteresowanych tematem pragnę zapewnić, że zgodnie z aktualnymi ustaleniami, realizacja Programu Erasmus+ rozpocznie się w marcu bieżącego roku. Dla wyjaśnienia dodam także, że projekt Erasmus+ realizowany jest w ramach programu sektorowego „Edukacja dorosłych” i nie ma jakiegokolwiek związku formalnego, czy rzeczywistego z działalnością statutową Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gniewkowie. Dotyczy wyłącznie wspierania mobilności uczących się osób dorosłych i kadry zajmującej się kształceniem tych osób".

Od początku twórcy projektu podkreślali, że nie jest to projekt szkolny, choć trenerzy i część uczestników to pracownicy SP1. Nauczyciele mają prawo realizować się w innych zadaniach po pracy a zwłaszcza mogą poświęcić swój prywatny czas na nauczanie dorosłych.

Sprawę kontaktów z partnerami zagranicznymi opisze Pani Lidia Zimna:

Nieprawdą jest, że Pan Burmistrz nawiązał kontakt z przedstawicielami krajów partnerskich, chyba że Pan Straszyński miał na myśli dwie rozmowy telefoniczne z reprezentantem prawnym organizacji hiszpańskiej zapraszając ich do przyjazdu a następnie go odwołując. ( poranna rozmowa telefoniczna zapraszająca, wieczorna , po 22 odwołująca). Partnerzy szukali pomocy u mnie chociaż wiedzieli, że nie sprawuję już funkcji osoby kontaktowej, ponieważ byli bezradni w sytuacji gdy nie otrzymywali żadnej odpowiedzi od koordynatora. Prosili mnie również o kontakt do Agencji Narodowej w celu złożenia zażalenia na brak współpracy z koordynatorem. Ponadto Pan Burmistrz wspomina o stałym kontakcie z przedstawicielem Agencji Narodowej, co w normalnej sytuacji, gdy zadania projektu realizowane są zgodnie z planem nie jest konieczne. Wdrażanie projektu nie polega na stałym kontakcie z Agencją Narodową, lecz na stałym, przyjaznym kontakcie z partnerami z zagranicy i w obrębie własnej organizacji. Nasi partnerzy hiszpańscy i tureccy są oburzeni brakiem kontaktu ze strony koordynatora. Do dzisiaj , tj 22.01.2018 koordynator, ani żadna osoba z Urzędu Miejskiego nie odpowiedziała na ich maile.

Dorota Gliwińska Lidia Zimna

Ps. Autorki listu przesłały nam również dokumentację, o której wspominają w swoim liście.

Mieszkańcy Gniewkowa spotkali się na Rynku, by wspólnie zaprotestować przeciwko przemocy i nienawiści. Oddali również hołd Pawłowi Adamowiczowi, zamordowanemu w minioną niedzielę prezydentowi Gdańska. Punktualnie o godzinie 20 przy dźwiękach "The Sound of Silence" zapalili znicze, pochodnie i zimne ognie.W trakcie spotkania mieszkańcy wysłuchali też dwóch innych utworów: "Modlitwa o wschodzie słońca" (J.Kaczmarski) "Modlitwa końca mojego wieku" (SDM). 27. Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy.  Czy będzie kolejny rekord?

Mieszkańcy Gniewkowa oddali hołd prezydentowi Gdańska - Pawł...

W sobotę w Gniewkowie odbył się I Bieg Powstańczy. Imprezie towarzyszyło hasło "Stop nienawiści" nawiązujące do ostatnich tragicznych wydarzeń w Gdańsku. Zawodnicy minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Następnie przebiegli dystans 3,3 kilometra - od pomnika upamiętniającego poległych w czasie II Wojny Światowej do pomnika poświęconego Gerhardowi Pająkowskiemu, który 99 lat temu zginął walcząc o niepodległość Gniewkowa. 27. Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy.  Czy będzie kolejny rekord?

Stop nienawiści! I Bieg Powstańczy w Gniewkowie [zdjęcia]

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska