Mola Mola, czyli samogłów
Na egzotyczny, z punktu widzenia wód Bałtyku, okaz natrafił kuter rybacki w okolicy Krynicy Morskiej. Nietypowa ryba o wadze niespełna 12,5 kg zaplatała się w sieci stawne. Rybacy przekazali ją następnie do Morskiego Instytutu Rybackiego, gdzie została zbadana i zidentyfikowana.
- Samogłowy występują w wodach całego oceanu światowego, ale najliczniej obserwuje się je w strefie klimatu śródziemnomorskiego i w okolicach strefy międzyzwrotnikowej - mówi Katarzyna Nadolna-Ałtyn. To ryby rejonu otwartych wód. Samogłowy sporadycznie spotykane są w Morzu Północnym, a wyjątkowo rzadko w Bałtyku.
- W wodach niemieckich od 1860 r. pojawienie się samogłowa odnotowano 23 razy (w tym 19 razy od 1978 r.), dominowały osobniki o wielkości 45- 67,5 cm (Moritz i in. 2017). W polskiej strefie notowano pojedyncze osobniki tego gatunku w październiku 2000 r. (na zachód od Rozewia), w listopadzie 2005 r. (na plaży w Pogorzelicy), w październiku 2010 r. (5 mil od Łeby), w październiku 2014 r. (Zatoka Pucka w okolicy Kuźnicy) - dodała Katarzyna Nadolna - Ałtyn.
Specjaliści z MIR podkreślają, że złowiona ryba to pierwszy taki okaz w południowo-wschodnim rejonie Zatoki Gdańskiej.
Czym się charakteryzują samogłowy?
Samogłowy to bardzo charakterystyczne ryby, posiadające spłaszczone, owalne ciało, którego większą część zajmuje głowa. Jak podkreślają eksperci z MIR, jest to najcięższa ryba kostnoszkieletowa, a największe osobniki mogą ważyć nawet 2 tony.
Nietypowa ryba złowiona w Bałtyku! To pierwszy taki okaz zna...
POLECAMY NA STREFIE AGRO:
