https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe eksponaty

oprac. (bog)
Portret młodej dziewczyny Leona Wyczółkowskiego jest jednym z nowych obrazów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Portret młodej dziewczyny Leona Wyczółkowskiego jest jednym z nowych obrazów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. fot. Wojciech Wieszok
W Muzeum Okręgowym możemy oglądać dzieła kupione w latach 2005-2006.

Nabytki 2005-2006

Nabytki 2005-2006

Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4, oraz Spichrze, ul. Grodzka 9-11. Wystawę można oglądać do 3 czerwca.

W ciągu dwóch ostatnich lat bydgoskie muzeum pozyskało wiele ciekawych eksponatów. Publiczność może oglądać wszystkie nowe nabytki do 3 czerwca.

Wystawa dzieł pozyskanych do zbiorów muzealnych nie jest pierwszą tego typu prezentacją w Bydgoszczy. Już w 2005 roku mogliśmy oglądać eksponaty, które dzięki sponsorom, darczyńcom i zakupom trafiły do poszczególnych zbiorów w 2004 roku. Obecna wystawa jest o tyle interesująca, że w ciągu ostatnich dwóch lat Muzeum Okręgowe wzbogaciło się o ponad 800 różnych eksponatów. Są wśród nich dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki artystycznej i użytkowej, fotografii, rzemiosła artystycznego oraz zabytki etnograficzne, numizmatyczne i archeologiczne.

Na uznanie zasługują m.in. obrazy i rzeźby znanych i popularnych plastyków bydgoskich działających w dwudziestoleciu międzywojennym - Jerzego Rupniewskiego, Mariana Turwida, Franciszka Sieńskiego i Teodora Gajewskiego.

Natomiast zbiory rzemiosła artystycznego powiększyły się m.in. o fajanse chodzieskie, ćmielowski serwis do kawy "Kaprys" oraz szklane naczynia z polskich hut "Niemen" i "Hortensja" z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Z wcześniejszych obiektów na uwagę zasługują wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni - czarka i filiżanka ze spodkami oraz talerz.

Do działu numizmatyki trafił cenny dwudukat Jana Kazimierza z 1660 roku, wybity w mennicy bydgoskiej, oraz nieobiegowy banknot o nominale 50 złotych z 1936 roku.

Nabytki z zakresu etnografii i archeologii umieszczone zostały w jednej z sal spichrzy. Są to głównie dzieła sztuki ludowej i przedmioty kultury. Ciekawie prezentują się m.in. obrazy o tematyce sakralnej Hanny Paruszewskiej-Karpiel z Bydgoszczy i Danuty Styperek z Rudy, czy jeden z najnowszych obrazów znanego twórcy ludowego z Brus - Józefa Chełmowskiego.

Na wystawie zostaną też zaprezentowane eksponaty z zakresu archeologii, które stanowią w większości obiekty z epoki żelaza. Tę kolekcję uzupełniają zabytki przekazane przez odkrywców, a znalezione w regionie kujawsko-pomorskim, m.in. w Szkocji (gm. Szubin) i Drzycimiu (gm. Brzęczek). Obok najstarszych narzędzi kamiennych można zobaczyć obiekty z okresu średniowiecza, np. kabłączek skroniowy i żelazną podkowę.

Z pozostałych eksponatów można też oglądać pozyskane prace graficzne i rysunkowe bydgoskich plastyków, fotografie, plakaty, ekslibrisy i grafikę okolicznościową, życzenia i pocztówki, listowniki i koperty, druki reklamowe i znaki graficzne dla firm, grafikę okolicznościową (dyplomy, zaproszenia i kalendarze) oraz opakowania wyrobów spożywczych, głównie cukierniczych.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska