Spis treści
Taka była przedwyborcza obietnica Koalicji Obywatelskiej. To obowiązek oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach.
Tak mają być oznakowane owoce i warzywa
Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa ujawnił, że w jego resorcie są prowadzone prace, które mają na celu wprowadzenie takich oznaczeń.
„Wychodząc naprzeciw potrzebie realizacji projektu wprowadzającego obowiązek oznaczenia flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi są prowadzone prace analityczno-koncepcyjne mające na celu wprowadzenie oznaczania grafiką przedstawiającą flagę państwa pochodzenia w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw. Obecnie przepisami UE został określony obowiązek wskazania kraju pochodzenia dla świeżych owoców i warzyw. W przepisach krajowych przewiduje się rozszerzenie tego obowiązku o umieszczanie flagi kraju pochodzenia świeżych owoców i warzyw. Wprowadzenie prawnego obowiązku w zakresie wymogu oznakowania świeżych owoców i warzyw krajem pochodzenia i grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia, wymaga przeprowadzenia badania ankietowego wśród konsumentów. Jest to niezbędne dla potrzeby przeprowadzenia procesu notyfikacji Komisji Europejskiej takiego projektu prawnego” - powiedział Michał Kołodziejczak.
Podkreślił, że intencją MRiRW jest, aby taka współpraca sieci z krajowymi, lokalnymi dostawcami jeszcze bardziej się rozwijała i aby w sklepach oferowano więcej polskich, lokalnych produktów. Jednak dobór zasad zapewniających realizację tego celu powinien być wypracowany i uzgodniony zarówno z przedstawicielami producentów rolnych jak i przedstawicielami handlu.
Ile jest polskich produktów w sklepach?
Według Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji udział w sprzedaży produktów pochodzenia polskiego w sklepach wielkopowierzchniowych w odniesieniu do np. do:
- mięsa to ponad 96 proc.,
- przetworów mięsnych to 98 proc.,
- mleka i produktów mlecznych to 97 proc.,
- jaj to 97 proc.,
- warzyw i owoców to 76 proc.
PRODUKT POLSKI, czyli jaki?
Dodajmy, że produkt oznaczony znakiem PRODUKT POLSKI musi być wyprodukowany z surowców wytworzonych na terenie Polski, w przypadku produktów nieprzetworzonych – w 100 proc., a odnośnie produktów przetworzonych – w 75 proc.
- 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która wprowadza możliwość stosowania oznakowania „Produkt polski”.
Zgodnie z tą ustawą, produkty opatrzone tą informacją muszą spełniać określone wymagania tak więc są to: produkty nieprzetworzone, których produkcja pierwotna (tj. produkcja, uprawa lub hodowla, w tym zbiory, dojenie itp.) odbyła się na terytorium Polski.
