Obiekty z województwa kujawsko-pomorskiego w Finale 28. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”

Materiał informacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ul. Hallera 23 w Chełmży wraz z otoczeniem
Modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ul. Hallera 23 w Chełmży wraz z otoczeniem
Ponad 400 inwestycji już zgłosiło się do 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Wszystkie obiekty warto zobaczyć na www.modernizacjaroku.org.pl. Zakończyłeś budowę i nie boisz się pokazać jej światu to zgłoś do Konkursu.

4 kwietnia 2024 roku, o godzinie 12:00 startuje głosowanie internetowe Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.", więc nie zwlekaj ze zgłoszeniem obiektu.

Kompleksowa rewitalizacja cmentarza wojennego w Mełnie

Inwestor: Gmina Gruta
Wykonawcy:
Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki AKROTERION BIS Wąbrzeźno
Granity Skwara im. Stefana Skwary, Producent – Nagrobki, Pomniki
Autor projektu: dr hab. Konstancja Pleskaczyńska prof. UAP Poznań

Kompleksowa rewitalizacja cmentarza wojennego w Mełnie
Kompleksowa rewitalizacja cmentarza wojennego w Mełnie

Cmentarz wojenny w Mełnie znajduje się na dominującym wzniesieniu zw. Górą Bismarcka. W 1901 r. wzniesiono tam Wieżę Bismarcka, a teren wokół obsadzono dębami. W 1939 r. po walkach z okolic Mełna, Niemcy utworzyli cmentarz wojenny, gdzie pochowali zarówno żołnierzy polskich, jak i niemieckich oraz sowieckich. W 1948 r. przeprowadzono ekshumację czerwonoarmistów, a w 2021 r. zidentyfikowano 13 żołnierzy WP, którzy zostali uroczyście pochowani w 2022 r.

W 2023 r. cmentarz został gruntownie zrewitalizowany, dostosowując go do przeprowadzania uroczystości patriotycznych i zapewniając dostęp osobom niepełnosprawnym. Projekt zakładał także klarowny układ przestrzenny oraz utrzymanie istniejącego starodrzewu. Cmentarz został wyposażony w tablice informacyjne oraz lapidarium, zachowując walory przyrodnicze i historyczne nekropolii.

Budowa nowej linii tramwajowej w Toruniu

Inwestor: Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.
Wykonawcy:
Balzola Polska Sp. z o.o. Warszawa
Intop Warszawa Sp. z o.o. Warszawa
Autor projektu: Databout Sp. z o.o. Warszawa

Budowa nowej linii tramwajowej w Toruniu
Budowa nowej linii tramwajowej w Toruniu

Nowa linia tramwajowa w Toruniu, zrealizowana w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, stanowi odpowiedź na potrzeby ekologicznej komunikacji miejskiej. Inwestycja trwała 697 dni i została współfinansowana ze środków Funduszu Spójności. Trasa ma historyczne znaczenie, reaktywując po 32 latach połączenie z Chełmińskim Przedmieściem. Linia prowadzi przez kilka ulic, a jej budowa obejmowała także modernizację infrastruktury drogowej oraz powstanie fragmentu Trasy Staromostowej. Projekt przewidział liczne innowacje ekologiczne, w tym zielone przystanki i nasadzenia roślin, co ma korzystny wpływ na estetykę i jakość powietrza. Trasa stała się również galerią sztuki, dzięki przystankom zaprojektowanym przez lokalnych artystów. Inwestycja kosztowała ponad 211 mln zł, z czego ponad 72% pochodziło z funduszy UE. Ciekawostką jest obecność przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów, unikatowego rozwiązania w Polsce. Budowa linii przyczyniła się do poprawy dostępności komunikacyjnej północnej części miasta oraz innych obszarów, przez które trasa przebiega.

Modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ul. Hallera 23 w Chełmży wraz z otoczeniem

Inwestor: Powiat Toruński
Wykonawca: Urbański Sp. z o.o. Toruń
Autorzy projektu:
Zakład Usług Ogólnobudowlanych mgr inż. Jarosław Małysiak Toruń
Biuro Projektów, Nadzorów i Obsługi Inwestycji Budowlanych Bytnar Budownictwo Wąbrzeźno

Modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ul. Hallera 23 w Chełmży wraz z otoczeniem
Modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ul. Hallera 23 w Chełmży wraz z otoczeniem

Najstarsza chełmżyńska szkoła, Zespół Szkół Ponadpodstawowych, przeszła kompleksową modernizację, która zakończyła się w lutym 2024 roku, po czterech latach prac prowadzonych od 2018 roku. Przemiana, jaką przeszła ta placówka, jest bezprecedensowa w jej historii. Po gruntownym remoncie historyczny budynek zyskał nowoczesne wnętrza, zapewniając najlepsze warunki do kształcenia młodzieży.

W ramach szeroko zakrojonych prac na terenie ZSP zrealizowano wiele działań. Nieużytkowane wcześniej poddasze zostało przekształcone w nowoczesne pracownie praktycznej nauki zawodu. Dodatkowo, dobudowano zewnętrzną windę, przeprowadzono remont dachu i odnowiono elewację. Portal wejściowy został poddany renowacji, a w samym budynku dokonano znacznych zmian. Zmodernizowano zaplecze szatniowe w piwnicy wraz z węzłem cieplnym, wymieniono wykładziny w klasach, odmalowano ściany, a w części sanitarniej przebudowano toalety. Pracownie otrzymały nowoczesne wyposażenie i pomoce naukowe, a wszystkie klasy zostały wyposażone w instalacje do obsługi urządzeń multimedialnych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa szkoły zainstalowano nowy system monitoringu i alarmowy.

Modernizacja objęła także teren przed budynkiem, gdzie zamontowano nowe ławki, śmietniki, stojaki rowerowe, wybudowano nowe chodniki z kostki granitowej i posadzono rośliny. Nowe ogrodzenie od strony ulicy zastąpiło stare, poddane renowacji mury ceglane.

Całkowity koszt przeprowadzonych prac wyniósł niemal 9 milionów złotych, z czego znaczna część pochodziła z rządowego programu „Polski Ład”, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz funduszy europejskich.

Dzięki przeprowadzonym modernizacjom Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży stał się jedną z najnowocześniejszych placówek kształcenia zawodowego i ogólnego w regionie.

Parki kieszonkowe w Toruniu: "Litewska Ojczyzna" przy ul. Matejki i Słowackiego, "Zacisze Holandii" przy ul. Szuwarów i Tataraków, "Greckie Klimaty" przy ul. Rydygiera, "Szwajcarski Zakątek" przy ul. Narcyowej i Zagonowej

Inwestor: Gmina Miasta Toruń
Wykonawcy:
Transbruk Barczyńscy Sp. z o.o. Pigża
Rubus Verde Dariusz Malinowski Toruń
Autorzy projektu:
PRO PLANTS Studio Projektowe Gdynia
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych oddział Toruń

Parki kieszonkowe w Toruniu
Parki kieszonkowe w Toruniu

Od 2021 r. w Toruniu urządzane są tzw. parki kieszonkowe (ang. pocket park). Niewielkie skwery o powierzchni od 300 do 5000 m2 powstają na różnych osiedlach Torunia, a ich nazwy, roślinność i styl nawiązują do przyrody i symboliki krajów europejskich. Toruńskie parki kieszonkowe to jednak przede wszystkim unikalne w skali kraju przedsięwzięcie krajoznawczego szlaku kulturowo-przyrodniczego, dedykowanego działaniom sprzyjającym adaptacji do zmian klimatu – z ekologicznymi alejkami parkowymi zawierającymi przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, elementami zagospodarowania sprzyjającymi tzw. małej retencji (m.in. ogrody deszczowe, roślinność okrywowa jako alternatywa dla trawników), energooszczędne oświetlenie, nasadzenia i elementy małej architektury - wzmacniające bioróżnorodność (tj. ogrody ziołowe, rośliny miododajne, karmniki i poidełka dla ptaków, hotele dla owadów), czy roślinność bogata w fitoncydy – naturalne substancje hamujące rozwój wirusów, bakterii i grzybów. Lokalizacje tych zieleńców wybrali mieszkańcy m.in. podczas konsultacji społecznych w 2020 r., w ramach których miasto przedstawiło im kilkanaście propozycji terenów możliwych do takiego zagospodarowania, sprawdzonych pod kątem dostępności, zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego i zapotrzebowania społecznego. 

Obecnie mamy już w Toruniu „Szwajcarski Zakątek” z zegarem kwiatowym i elementami krajobrazu górskiego (ul. Zagonowa/Narcyzowa), „Zacisze Holandii”, z innowacyjną grą terenową przedstawiającą przyrodniczą historię dzielnicy „Stawki” i miniaturą wiatraka oraz holenderskich chodaków (ul. Szuwarów/Tataraków), mozaikowe nawierzchnie, zielone zadaszenie z drzew formowanych i roślinność w stylu śródziemnomorskim w „Greckich Klimatach” (ul. Rydygiera 4-8) czy „Litewską Ojczyznę” z wieżą Giedymina, łąką kwietną i tablicami edukacyjnymi oraz symbolicznymi roślinami - świerzopem i gryką (ul. Matejki/Słowackiego).

Parki kieszonkowe – czyli Zielone kieszonki klimatyczne Torunia - kształtują innowacyjny projekt miasta Torunia, mający na celu stworzenie zintegrowanej sieci rozproszonych w tkance miejskiej terenów zieleni o powierzchni do 0,5 ha, których sposób zagospodarowania będzie odpowiadał aktualnym wymogom UE w kwestiach walki z postępującymi zmianami klimatu. Na tej bazie kreowany jest kompleksowy szlak przyrodniczo-kulturowy o tematyce krajoznawczej, ułatwiającej dodatkowo promocję przedsięwzięcia również na szczeblu ponadlokalnym, a dedykowany w szczególności działaniom sprzyjającym adaptacji do zmian klimatu.

Wykonawcą większości toruńskich kieszonek jest toruńska firma Rubus Verde Dariusz Malinowski, która poprzez swój profesjonalizm i zamiłowanie do toruńskiej zieleni, uczyniła z tych terenów wyjątkowo piękne i estetyczne kreacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska