Takie są objawy niedoboru błonnika w organizmie
Niedobór błonnika może dawać zaskakujące objawy. Ten składnik jest o wiele ważniejszy dla organizmu, niż wiele osób uważa. Niedobór błonnika może wystąpić nawet mimo bogatej i zróżnicowanej diety. Jeśli nie dostarczamy wystarczającej ilości błonnika, pojawia się wiele skutków ubocznych.
To Cię teraz może zainteresować
Badania wykazały, że niecałe 10 procent dorosłych spożywa wystarczającą ilość błonnika - kluczowego składnika odżywczego niezbędnego do utrzymania wielu aspektów dobrego samopoczucia, w tym zdrowia układu trawiennego, kontroli wagi, kontroli poziomu cukru we krwi i zdrowia serca.
Błonnik występuje w dwóch głównych typach: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Każdy rodzaj oferuje unikalne korzyści zdrowotne. Rozpuszczalny błonnik występujący w produktach takich jak owies, fasola i owoce, rozpuszcza się w wodzie, tworząc substancję żelową. Ten rodzaj błonnika pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ustabilizować poziom cukru we krwi, spowalniając trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Nierozpuszczalny błonnik, znajdujący się w produktach pełnoziarnistych, orzechach i warzywach, nie rozpuszcza się w wodzie. Zamiast tego zwiększa objętość stolca i pomaga w regularnych wypróżnieniach, aby zapobiec zaparciom. Nierozpuszczalny błonnik zapewnia również uczucie sytości, co może pomóc w kontrolowaniu wagi.
Zrównoważone spożycie rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika jest niezbędne dla dobrego trawienia i ogólnego stanu zdrowia.
Zalecane dzienne spożycie błonnika wynosi:
- 38 gramów dziennie dla mężczyzn,
- 25 gramów dla kobiet.
Niedobór błonnika - takie są pierwsze ważne objawy
Organizm sygnalizuje niedobór błonnika poprzez różne - czasem zaskakujące - dolegliwości. Okazuje się, że niedobór błonnika bardzo łatwo przeoczyć i zbagatelizować.
Dzienne zapotrzebowanie na błonnik u osoby dorosłej wynosi 38 gramów dziennie dla mężczyzn, 25 gramów dla kobiet. Przeciętna dorosła osoba spożywa średnio tylko 14 gramów błonnika dziennie.
Według ekspertów istnieją objawy, które wskazują, że na pewno brakuje Ci błonnika.
Takie objawy wskazują na niedobory błonnika - lista
Istnieje kilka oznak, które zdaniem lekarzy świadczą o niedoborach błonnika w organizmie. Warto wiedzieć, jak organizm sygnalizuje, że potrzebuje więcej błonnika. Poznaj teraz najważniejsze objawy niedoboru błonnika - szczegóły w galerii.
To Cię teraz może zainteresować
- Te błędy popełniamy przy gotowaniu rosołu. Oto porady Magdy Gessler
- To oznacza burczenie, bulgotanie i przelewanie w brzuchu. Może być sygnałem choroby
- Oto najgorszy czas na jedzenie bananów. O tej porze lepiej nie jeść bananów
- Te oznaki świadczą, że jesz za dużo soli. To się dzieje z organizmem - ważne oznaki