Im cieplej i pogodniej, tym chętniej wybieramy się na piesze wędrówki, wycieczki, także te po lasach. "Wiosna to czas, kiedy w lesie pojawiają się młode zwierzęta. Niestety, często są one zabierane przez ludzi ze swojego naturalnego środowiska", wskazuje Ministerstwo Środowiska.
Resort przypomina na portalu społecznościowym, że to nie emocje powinny nami kierować, kiedy spotkamy na łonie natury młode zwierzęta. "Dlatego zanim, w odruchu serca, będziemy chcieli wziąć na ręce bezbronnego malucha, chwilę się zastanówmy. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest".
Zdarza się jednak, że zwierzę jest w widocznie złej kondycji. "Gdy zwierzak jest ranny lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, co powinniśmy zrobić, zapytajmy specjalistów. Najczęściej są nimi lokalni leśnicy, weterynarze albo pracownicy specjalistycznych ośrodków".
Lasy Państwowe w najnowszym numerze swojego pisma Echa Leśne naświetlają ten problem i wskazują Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt w Polsce, który zamieszcza Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W województwie kujawsko-pomorskim są 3 takie miejsca:
- Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy w Kowalu (ptaki)
- Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Olimpinie w Nowej Wsi Wielkiej (ptaki i ssaki)
- Spółka partnerska "Czapla" - Gabinet Lekarzy Weterynarii K. Żywna i Partnerzy w miejscowości Podlaski w gminie Szubin (ptaki i ssaki)

