Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od września zmienią się zajęcia dla dzieci w szpitalu we Włocławku

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Od września 2021 roku w szpitalu we Włocławku prowadzone będą zajęcia wychowawczo-opiekuńcze oraz lekcje języków obcych
Od września 2021 roku w szpitalu we Włocławku prowadzone będą zajęcia wychowawczo-opiekuńcze oraz lekcje języków obcych pixabay.com
Do naszej redakcji dotarły informacje o możliwej likwidacji w raku szkolnym 2021/2022 zajęć edukacyjnych dla dzieci przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. Sprawdziliśmy to we włocławskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty. Zajęcia nie znikną od września, tylko będą miały inny charakter. Prowadzone będą zajęcia wychowawczo-opiekuńcze oraz lekcje języków obcych.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

a

Do naszej redakcji dotarły sygnały od zaniepokojonych rodziców, dotyczące likwidacji – od roku szkolnego 2021/2022 - „szkoły” w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. W czerwcu Karolina Welka, dyrektorka włocławskiej lecznicy, potwierdziła nam, że zespół nauczycielski, który prowadził zajęcia dla hospitalizowanych dzieci, rozważał zawieszenie działalności edukacyjnej. Sprawa nie była jednak przesądzona, trwały rozmowy dotyczące utrzymania jej, na czym szpitalowi bardzo zależało.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku jest 50 łóżek na oddziałach dziecięcych

Warto podkreślić, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku jest 50 łóżek na oddziałach dziecięcych. W czasie epidemii koronawirusa w szpitalu nie było prowadzone nauczanie. Dyrektorka lecznicy podkreśla, że wynikało to przede wszystkim z tego, iż w szpitalu przebywały dzieci chorujące na koronawirusa lub z powikłaniami po nim, które nie były w stanie podejmować nauki w czasie leczenia. Szpital nie posiada także systemów, które umożliwiałyby zdalną naukę, która obowiązywała przez dużą część roku szkolnego 2020/2021. W ostatnim roku szkolnym w szpitalu przebywało mało dzieci, ale dyrektorka podkreśla, że przed epidemią zdarzały się sytuacje, kiedy oddziały pediatryczne były pełne.

- W czasach niekovidowych na oddziałach mamy dużo dzieci z różnymi schorzeniami: kardiologicznymi, ze sprawami ogólnymi, ale też z zakaźnymi. Bywa, że może to być kilka lub kilkanaście osób. Mamy dwa oddziały pediatrii, każdy ma po 25 łóżek. W czasach niekovidowych bywają takie momenty, że to oddziały są pełne. Już teraz widzimy, że pacjenci do nas wracają. Mamy nadzieję, że czasy covidowe się skończą i już nie będziemy zajmować się wyłącznie tą chorobą, w związku z tym chcielibyśmy żeby nasi pacjenci mieli opieką szkolną i wsparcie nauczycielskie

– podkreślała Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Jak będą wyglądały zajęcia w szpitalu we Włocławku w roku szkolnym 2021/2022?

O sprawę likwidacji zajęć szkolnych dla dzieci przebywających w lecznicy zapytaliśmy także we włocławskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty. Dyrektor Małgorzata Kowalczyk-Przybytek informuje - w oparciu o analizę arkuszy organizacji pracy Zespołu Szkół Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorych i Niepełnosprawnych nr 1 w Ciechocinku, że zajęcia nie znikną z oddziałów dziecięcych szpitala we Włocławku, ale zmienią charakter. Zamiast „zwykłych” lekcji z przedmiotów szkolnych, od września 2021 roku prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze:
czytelnicze,
plastyczne,
teatralne,
wokalno-muzyczne,
gry,
zabawy.

Nie zabraknie także nauki języków obcych – przewidziano zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego, a w razie potrzeby zorganizowane zostaną także lekcje francuskiego i włoskiego.

Zajęcia na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku prowadzi Zespół Szkół Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorych i Niepełnosprawnych nr 1 w Ciechocinku (prowadzi też zajęcia przy Szpitalu Uzdrowiskowym nr 3 w Ciechocinku). Delegatura we Włocławku Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy otrzymała – za pośrednictwem organu prowadzącego, czyli Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu – do zaopiniowania arkusz organizacji pracy przedstawiony przez wspomnianą placówkę edukacyjną.

- W związku z organizacją zawartą w arkuszu zwróciliśmy się do pani dyrektor z prośbą o wyjaśnienia kwestii dotyczących zapisów na temat wymiaru godzin zajęć i pracy niektórych nauczycieli. Z wyjaśnienia wynikało, że - zgodnie z przepisami prawa (mowa o Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 2017 roku w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej) - w sytuacji, kiedy dzieci przebywają w szpitalu średnio poniżej dziewięciu dni – nie są realizowane zajęcia edukacyjne

– mówi Małgorzata Kowalczyk-Przybytek, dyrektor Delegatury we Włocławku Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

W szpitalu we Włocławku będzie więcej zajęć wychowawczo-opiekuńczych

Dodaje też, że dyrektor szkoły - za zgodą organu prowadzącego i z aprobatą Kuratorium – zrezygnowała z organizacji zajęć edukacyjnych w szpitalu we Włocławku, ponieważ ze statystyk z ostatniego roku wynika, że dzieci przebywały tam poniżej dziewięciu dni – średnio 3,5 dnia. Nie oznacza to jednak, że w lecznicy nie będzie żadnych zajęć dla dzieci. Dyrekcja szkoły zwiększyła bowiem liczbę zajęć wychowawczo-opiekuńczych - z 28 do 35 godzin tygodniowo i dodatkowo wzbogaci je o nowe formy. Warto dodać, że jest to maksymalna liczba zajęć dla dzieci przebywających w szpitalach, przewidziana we wspomnianym rozporządzeniu. Zajęcia prowadzić będą osoby posiadające kwalifikacje do pracy z dziećmi przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Grono nauczycieli realizujących zadania opiekuńczo-wychowawcze powiększy się o cztery osoby.

- Edukacja organizowana w podmiotach leczniczych, takich jak szpitale uzdrowiskowe, szpitale specjalistyczne i sanatoria, to bardzo specyficzna dziedzina edukacji. Myślę, że między innymi ze względu na to, że Szpital Wojewódzki we Włocławku przez kilka tygodni pełnił rolę tzw. szpitala covidowego, średni pobyt dzieci kształtuje się na tak niskim poziomie (3,5 dnia – przypis redakcji). Ale naprawdę dzieciom nie dzieje się krzywda. One są otoczone opieką edukacyjną, z naciskiem na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. To jest bardzo specyficzna edukacja. Dzieciom, które przyjeżdżają do szpitala coś przecież dolega, odczuwają ból. Trzeba to uwzględnić i wszystko dostosować do tych warunków, ale to nie oznacza, że Szkoła Specjalna dla dzieci, młodzieży, przewlekle chorych w Ciechocinku nie prowadzi żadnych zajęć w naszym szpitalu, wręcz przeciwnie zwiększyła liczbę godzin tzw. opiekuńczo-wychowawczych

– podkreśla Małgorzata Kowalczyk-Przybytek.

 

Od września 2021 roku w szpitalu we Włocławku prowadzone będą zajęcia wychowawczo-opiekuńcze oraz lekcje języków obcych

Od września zmienią się zajęcia dla dzieci w szpitalu we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska