Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olej kokosowy: cena, zastosowanie i właściwości, które budzą skrajne opinie. Nierafinowany czy rafinowany - jaki kupić?

mz
Poznajcie właściwości i zastosowanie oleju kokosowego.
Poznajcie właściwości i zastosowanie oleju kokosowego. pixabay.com
Olej kokosowy ostatnio zyskuje na popularności. Jakie ma zastosowanie? Olej kokosowy: cena nierafinowanego i rafinowanego jest różna. Dlaczego? Czym się różni nierafinowany olej kokosowy od rafinowanego? Poznaj właściwości oleju kokosowego i dowiedz się, dlaczego warto go mieć w domu.

Olej kokosowy: cena, zastosowanie, właściwości - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Olej kokosowy - co się kryje pod tą nazwą, którą coraz częściej słyszymy w kontekście dobrego odżywiania i dbania o zdrowie? W tym artykule wyjaśnimy, czym jest olej kokosowy rafinowany i nierafinowany. Poznacie również zastosowanie oleju kokosowego i jego właściwości. Olej kokosowy świetnie sprawdzi się w kuchni - do smażenia i gotowania, a także jako kosmetyk: na twarz czy na włosy. Olej kokosowy ma także swoich przeciwników. Co może być szkodliwego w oleju kokosowym? Wyjaśniamy.

Czy warto mieć w domu olej kokosowy? Przeczytajcie ten artykuł, a się przekonacie!

Olej kokosowy nierafinowany i rafinowany - co to znaczy?

Możemy rozróżnić olej kokosowy: rafinowany i nierafinowany. Czym się różnią te dwa typy oleju kokosowego? Zasadniczą różnicą między olejem kokosowym nierafinowanym a rafinowanym jest metoda jego pozyskiwania. Olej kokosowy nierafinowany to tzw. olej tłoczony na zimno - przy użyciu tylko procesów mechanicznych, bez stosowania wysokiej temperatury. To działanie czasochłonne i mało wydajne, stąd wyższa cena oleju kokosowego nierafinowanego. Z kolei w procesie rafinacji używa się środków chemicznych i wysokiej temperatury, czego skutkiem ubocznym jest utrata kokosowego aromatu oraz części wartości odżywczych i właściwości oleju.

Olej kokosowy nierafinowany i rafinowany różni się właściwościami.
Olej kokosowy nierafinowany i rafinowany różni się właściwościami. pixabay.com

Główne różnice oleju kokosowego nierafinowanego i rafinowanego wyjaśniliśmy w tabeli poniżej:

Olej kokosowy nierafinowanyOlej kokosowy rafinowany
Sposób pozyskiwania:procesy mechaniczne, bez użycia wysokiej temperaturyprocesy chemiczne, przy użyciu wysokiej temperatury
Zawiera:nasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, sterole i skwalenmniejsza zawartość m.in. steroli
Cena:droższytańszy
Zastosowanie prozdrowotne:leczenie otyłości, nadciśnienia tętniczego, niedokrwiennej choroby sercarzadsze, ze względu na mniej substancji prozdrowotnych
Cechy charakterystyczne:kokosowy zapach, gęsta konsystencjabrak smaku i zapachu kokosa, dłuższa data przydatności do spożycia

Olej kokosowy - właściwości

Olej kokosowy to przede wszystkim bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które zazwyczaj można znaleźć wśród tłuszczów zwierzęcych. Dietetycy i lekarze zalecają ograniczone spożywanie tego typu substancji - ze względu na ich niekorzystny wpływ dla organizmu. Nasycone kwasy tłuszczowe przyjmowane w nadmiarze podwyższają poziom cholesterolu i zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy.

To negatywne właściwości oleju kokosowego. Dlaczego więc jest tak popularny i zaleca się jego stosowanie?

Olej kokosowy jest bowiem źródłem także substancji, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wśród dobrych właściwości oleju kokosowego wymienia się m.in. zawartość w nim antyoksydantów, steroli i skwalenu. Antyoksydanty to związki chemiczne, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, które z kolei przyspieszają proces starzenia się organizmu. Natomiast sterole obniżają poziom złego cholesterolu. Zawarty w oleju kokosowy skwalen to węglowodór występujący w skórze człowieka. Jest nie tylko antyoksydantem, ale także działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie.

Olej kokosowy - zastosowanie

Skoro już wiemy, jakie właściwości ma olej kokosowy, warto się zastanowić, do czego można używać olej kokosowy. Właściwości tego oleju są naprawdę bardzo różnorodne. W tym artykule omówimy te najpopularniejsze z nich.

Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie:

  • do smażenia
  • do gotowania
  • do twarzy
  • do zmywania makijażu
  • do włosów
  • do natłuszczania suchej skóry

Olej kokosowy w kuchni

Olej kokosowy nadaje się do smażenia i gotowania - trzeba tylko wiedzieć, jak go używać.

Dobrym wyborem jest zastosowanie oleju kokosowego do smażenia. Jego główną zaletą jest wysoka temperatura punktu dymienia. Co to oznacza? Punkt dymienia to najniższa temperatura, przy której ogrzewany olej lub tłuszcz zaczyna rozpadać się na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe, a tym samym traci wszelkie właściwości odżywcze, a gdy olej zacznie się palić, dodatkowo powstają substancje szkodliwe dla zdrowia. Punkt dymienia oleju kokosowego znajduje się w przedziale 185–205 st. C. Dla porównania dla oleju rzepakowego tłoczonego na zimno wynosi on między 130 a 190 st. C, a dla nierafinowanego oleju słonecznikowego - 107 st. C. Wynika z tego, że na oleju kokosowym można bezpiecznie smażyć, nawet w stosunkowo wysokich temperaturach.

Olej kokosowy jest używany w kuchni do smażenia i gotowania. Ze względu na jego kokosowy aromat niektórzy stosują go także do wypieków.
Olej kokosowy jest używany w kuchni do smażenia i gotowania. Ze względu na jego kokosowy aromat niektórzy stosują go także do wypieków. pixabay.com

Dzięki swoim właściwościom, olej kokosowy nadaje się więc idealnie do smażenia jako zamiennik innych olejów. Pojawia się jednak pytanie, który olej kokosowy do smażenia będzie lepszy: nierafinowany czy rafinowany?

Zasadniczą różnicą między olejem kokosowym nierafinowanym a rafinowanym, w kontekście jego zastosowania w kuchni, jest wyczuwalność kokosowej nuty. Jeśli do smażenia wybierzemy olej kokosowy nierafinowany - potrawy przejdą zapachem i smakiem kokosa. Olej kokosowy nierafinowany sprawdzi się więc idealnie do smażenia potraw kuchni orientalnej, w których kokosowa nuta jest wręcz pożądana. Olej kokosowy można jednak używać także do smażenia składników innych potraw: mięs, ryb, warzyw, czy naleśników. Jeśli jednak wydaje nam się, że kokosowy aromat nie bardzo będzie pasował do naszego dania - wówczas lepiej wybrać olej kokosowy rafinowany do smażenia. Olej kokosowy rafinowany jest pozbawiony smaku i zapachu kokosa, co czyni go bardziej uniwersalnym w kuchni.

Olej kokosowy w kosmetyce

Olej kokosowy jest także składnikiem wielu kosmetyków. Można go znaleźć m.in. w nawilżających balsamach do ciała i ust. Jednak najpopularniejszym zastosowaniem oleju kokosowego jest używanie go na włosy. Jak stosować olej kokosowy na włosy i dlaczego warto? Wyjaśniamy.

Olej kokosowy na włosy - jak stosować?

Dowiedziono, że olej kokosowy pomaga odbudować strukturę włosa, wnikając w jego strukturę, dzięki czemu nasze włosy są zdrowsze i mocniejsze. Olej kokosowy pomaga także w walce z łupieżem. Dzięki regularnemu stosowaniu oleju kokosowego na włosy można zaobserwować ich zmianę na lepsze: stają się miękkie, elastyczne i lśniące. Wyglądają na zdrowsze.

Skoro już wiemy, że olej kokosowy na włosy to dobry pomysł, to warto wiedzieć, jak go stosować.

Przede wszystkim pamiętajmy, że do pielęgnacji włosów zdecydowanie lepszy będzie olej kokosowy nierafinowany. Taki olej aplikujemy na zwilżone włosy. Instrukcja krok po kroku poniżej:

  • bierzemy w palce minimalną ilość oleju kokosowego (nie zapominajmy, że to olej - użycie zbyt dużej ilości sprawi, że włosy będą ciężkie i tłuste!),
  • rozcieramy go opuszkami i wcieramy w końcówki włosów,
  • niewielką ilość oleju kokosowego możemy też nałożyć na całe włosy - wtedy najlepiej robić to pasmami,
  • tak nasmarowane włosy owijamy ręcznikiem i pozostawiamy przynajmniej na kilka godzin, dlatego taką aplikację najlepiej przeprowadzić wieczorem i pójść spać,
  • rano koniecznie trzeba umyć włosy, żeby nie były tłuste.

Olej kokosowy na włosy trzeba stosować regularnie, najlepiej co dwa dni. Pierwsze efekty takiej kuracji będzie można zaobserwować już po dwóch tygodniach stosowania oleju kokosowego na włosy.

Olej kokosowy na twarz

Olej kokosowy na twarz - czy można stosować? Ależ oczywiście! Okazuje się bowiem, że olej kokosowy to idealny produkt do demakijażu. Zawiera odżywczą witaminę E, która jest bardzo potrzebna naszej skórze. Ponadto, olej kokosowy jest na tyle skuteczny, że poradzi sobie nawet z makijażem wodoodpornym.

Na bazie oleju kokosowego można stworzyć domowy płyn do demakijażu.
Na bazie oleju kokosowego można stworzyć domowy płyn do demakijażu. pixabay.com

W internecie nie brakuje instrukcji, jak zrobić domowy płyn do demakijażu na bazie oleju kokosowego. Przykładowa instrukcja dostępna w serwisie Youtube w materiale poniżej:

Olej kokosowy na twarz ma również inne zalety. Stosowany regularnie nawilża skórę twarzy, jest więc idealny dla osób borykających się z problemem suchej skóry. Działa także antybakteryjnie, chroni przed wypryskami. Można go też stosować do nawilżania suchych ust.

Olej kokosowy dobrze nawilży także suche usta, dlatego jest składnikiem wielu balsamów.
Olej kokosowy dobrze nawilży także suche usta, dlatego jest składnikiem wielu balsamów. pixabay.com

Olej kokosowy - cena. Gdzie kupić olej kokosowy?

W każdym domu warto, żeby był olej kokosowy. Gdzie kupić olej kokosowy rafinowany i nierafinowany? Ile trzeba zapłacić za olej kokosowy? Najczęściej sprzedaje się go w słoikach o pojemności ok. 1 litra. Jaka jest cena oleju kokosowego w takiej postaci? W internecie olej kokosowy nierafinowany można kupić za ok. 25 zł za litr. W sklepach stacjonarnych dostępne są także mniejsze słoiki - o pojemności 500 m. Cena takiego oleju kokosowego waha się od 10 do kilkunastu złotych. Olej kokosowy rafinowany jest tańszy od nierafinowanego. Słoik o pojemności 900 ml kosztuje w internecie już od ok. 12-13 zł, czyli prawie połowę taniej.

Olej kokosowy - przechowywanie

Warto wiedzieć, że w zależności od temperatury, olej kokosowy może występować w różnej konsystencji. W temperaturze pokojowej będzie przypominał masło. Jeśli olej kokosowy będziemy przechowywać w cieplejszym miejscu (w temperaturze powyżej 24 st. C), stanie się on płynny.

Jak prawidłowo przechowywać olej kokosowy?
Należy jedynie pamiętać, by olej kokosowy chronić przed promieniami słonecznymi. To zabezpieczy go przed zjełczeniem. Nie musimy trzymać go w lodówce, wystarczy jakaś zamykana szafka lub półka, do której nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne.

Źródło: olejkokosowy.info, poradnikzdrowie.pl, naturalnemetody.pl, wikipedia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska