Rokitnik zwyczajny często bywa nazywany syberyjskim złotem, ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Roślina zawiera blisko dwieście substancji aktywnych i korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Owoce rokitnika wykorzystuje się zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie.
Rokitnik – jakie składniki zawiera?
Rokitnik to bogate źródło antyoksydantów, czyli substancji, które wymiatają wolne rodniki. Zawiera też mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, flawonoidów opóźniających proces starzenia się organizmu, witaminy (m.in. A, C, czy E), a także mikroelementy, jak żelazo, wapń, czy krzem. Można powiedzieć, że to prawdziwa witaminowa bomba!
Rokitnik – jak stosować?
Rokitnik można stosować zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Ma on delikatny, lekko kwaskowy, lecz niezbyt dominujący smak - nie ma zatem przeciwwskazań by pić olej w postaci nierozcieńczonej. Kolor jest bardzo intensywny, ciemnopomarańczowy.
Jeśli chcemy stosować rokitnik na skórę to najlepiej jest wybierać kosmetyczny olej, którego kilka kropel dodaje się do kremu, czy maseczki. Właściwości stosowania rokitnika zobacz w poniższej galerii.
Ciocia Krysia wspomina o przyjmowanie oleju doustnie. Według jej zaleceń powinno zazwyczaj przyjmuje się go od kilku kropel do łyżeczki dziennie. Zatem jedna butelka preparatu starczy na bardzo długo!
