KGW w Kowalkach powstało w latach sześćdziesiątych. Miało jednak kilkuletnią przerwę. Reaktywowane zostało w 2006 roku. Jego przewodniczącą jest Renata Kopaczewska. - KGW to nie tylko gotowanie ale przede wszystkim integracja całego wiejskiego społeczeństwa. Koło liczy 20 aktywnie działających kobiet w różnym wieku. Organizujemy corocznie pikniki dla mieszkańców naszej wsi, bierzemy udział w jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Bierzemy udział w wyjazdach do Zarzeczewa, Minikowa czy Przysieka gdzie możemy brać udział w miodowym lecie czy kwiatowej wiośnie - informują panie z KGW w Kowalkach.
W KGW w Balinie działają 22 panie. Organizacja została reaktywowana 10 lat temu. - Robimy wieńce, wygrywamy konkursy, jeździmy na jarmarki, organizujemy pikniki sołeckie i uroczystości z okazji rożnych świąt. Mamy nową salę, przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wcześniej w budynku hydroforni się spotykałyśmy – mówi przewodniczaca Mariola Ornowska.
Koło w Godziszewach w przyszłym roku będzie obchodziło 50-lecie. Należy do niego 17 pań. - Prezentujemy się na dożynkach i jarmarkach. Same też organizujemy imprezy, m.in. bal. Zajmujemy się gotowaniem, pieczeniem, rękodziełem – mówi Gabriela Jankowska, która przewodniczy kołu.
KGW w Borzyminie słynie z dobrej kuchni. Zrzesza około 10 pań. - Sukcesem zakończył się udział w konkursie na wieniec na Agrze. Bierzemy udział także w konkursach na stoły wigilijne i wielkanocne oraz jarmarkach. Współpracujemy z miejscową szkołą. Gdy remiza została zamieniona na świetlice, zyskałyśmy lepsze warunki. W ubiegłym roku w naszej wsi odbyły się dożynki gminne. Aktywnie je przygotowywałyśmy – mówi Jolanta Wierzchowska, która przewodniczy kołu od 2008 roku.
W 2007 roku zostało reaktywowane KGW w Sadłowie. Należy do niego 28 pań. - Wsapółpracujemy ze szkołą i strażą. Organizujemy festyny, bale, różne uroczystości. Przygotowujemy wieńce na dożynki. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy piknik z licznymi, darmowymi atrakcjami dla najmłodszych. Było to możliwe dzięki sponsorom Zbieraliśmy tez pieniądze dla dziewczynki chorej na białaczkę. Wszystkie losy loterii zostały sprzedane – mówi przewodnicząca koła Barbara Filipska.
W powiecie rypińskim od 51 lat działa KGW w Raku. Liczy 17 członkiń. - Organizujemy wiele imprez dla naszej wsi takie jak np. rozpoczęcie wakacji, zabawa choinkowa dla dzieci czy Dzień Kobiet. Bierzemy też udział w imprezach organizowanych przez naszą wspaniałą gminę Skrwilno. W ubiegłym roku wystawiałyśmy przygotowane przez nasze zgrane Panie przysmaki na turnieju sołeckim w Skrwilnie oraz na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, z której dochód powędrował do puszki. Staramy się uczestniczyć w wyjazdach np. do Przysieka czy Włocławka na pięknie zorganizowany Dzień Kobiet – informują panie z KGW w Raku.