Badanie genotypowe polega na poszukiwaniu pokrewieństwa między szczepami bakterii.
Przypomnijmy, że w kwietniu na oddziale ortopedii zmarły dwie kobiety. Przyczyną śmierci jednej z nich było zakażenie zgorzelą gazową. Druga kobieta która zmarła była przewlekle chora. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci nie było zakażenie bakterią.
Na oddziale stwierdzono zakażenie u jeszcze jednego pacjenta. Mężczyznę udało się wyleczyć. - Trzy przypadki bakterii wywołującej zgorzel wykryte w kwietniu w Oddziale Ortopedii i Traumatologii były to trzy różne, niezależne od siebie szczepy - informuje rzecznik. - Każdy z trzech pacjentów "przyniósł" więc "własną" bakterię ze sobą. Oznacza to, że nie doszło do zakażania wewnątrz
Szpitala, czyli do przeniesienia tej samej bakterii z jednego pacjenta na pozostałych.
Po wykryciu bakterii sanepid zdecydował o zamknięciu oddziału.
Jak poinformowała rzecznik lecznicy, nie było żadnych zaniedbań ze strony personelu medycznego. Dzięki natychmiastowej reakcji pracowników w oddziale nie doszło do ani jednego przypadku zakażenia - mimo obecności trzech pacjentów, z których każdy był nosicielem "własnej" bakterii. Pracownicy zapewnili pełne bezpieczeństwo pacjentom oddziału i nie dopuścili do przenoszenia się bakterii.
Już na początkowym etapie badań epidemiologicznych obecności bakterii nie stwierdzono na żadnych powierzchniach szpitalnych ani u pracowników.
Czytaj e-wydanie »