"Kosmos i życie" to próba uporządkowania wiedzy o świecie, który nas otacza i którego jesteśmy częścią. Czym jest życie? Czy jest unikalnym zjawiskiem w kosmosie? Jaki był jego początek? - to pytania z którymi próbują się zmierzyć prof. Włodzisław Duch (kognitywista), prof. Jan Kopcewicz (biolog) i prof. Andrzej Strobel (astronom). We trójkę postanowili również uporządkować wiadomości o kosmosie począwszy od astronomii i powstania wszechświata, przez biologię i początki życia, po funkcjonowanie umysłu, który daje nam możliwości, ale i ograniczenia w pojmowaniu tajemnicy kosmosu.
Ciągle za mało wiemy
Skąd pomysł? Z tytułu – opowiadał podczas spotkania w toruńskim Młynie Wiedzy prof. Kopcewicz. – W mediach co jakiś czas pojawiają się wiadomości o życiu w kosmosie, często bardziej fantastyczne, niż naukowe. Dlatego chcieliśmy zarysować granice, w jakich możemy się poruszać, mówiąc o życiu w kosmosie.
Intencją autorów nie było jednak formułowanie ostatecznych odpowiedzi na pytania nurtujące naukowców i myślicieli, bo – jak podkreślają – ciągle za mało wiemy o życiu i wszechświecie i ciągle mnożą się kolejne pytania.
– Znamy nasze najbliższe otoczenie, ale nadal nie wiemy, czy jest jeden wszechświat, czy multiwszechświat, miliardy wszechświatów? - przyznaje prof. Kopcewicz.
W tej sytuacji ważniejsze jest umiejętne stawianie kolejnych pytań
Wierzę, że nie jesteśmy sami
– Wierzę, że życie gdzieś jeszcze występuje – konkluduje prof. Kopcewicz. - Jeśli mamy miliardy galaktyk i w każdej z nich miliardy gwiazd, a przy gwiazdach planety, to wydaje się nieprawdopodobne, żeby gdzieś życia nie było. Mówienie o tym, że jesteśmy wyjątkowi, nie przemawia do mnie, ale mogę tylko snuć przypuszczenia na ten temat.
Książka „Kosmos i życie” ukazała się staraniem Wydawnictwa UMK
