Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik góruje nad rondem w Paterku

(ms)
Zdemontowany monument wrócił na dawne miejsce w centrum Paterka. Ma przypominać mieszkańcom i przejezdnym o 60 powstańcach wlkp. z Paterka, którzy zginęli w walce.
Zdemontowany monument wrócił na dawne miejsce w centrum Paterka. Ma przypominać mieszkańcom i przejezdnym o 60 powstańcach wlkp. z Paterka, którzy zginęli w walce. Maja Stankiewicz
We wtorek (7 lutego) w Paterku uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik ku czci powstańców wielkopolskich. Ponownie, bo mieszkańcy wsi wznieśli go w 1922 r. Zniknął, gdy ruszyła budowa ronda.

W Paterku krzyżują się drogi wojewódzkie wiodące do Nakła, Szubina i Kcyni. Po latach walki drogowcy zgodzili się niebezpieczne skrzyżowanie zastąpić rondem. Zanim rozpoczęto prace trzeba było jednak usunąć pomnik, który stał kilkadziesiąt lat na skrzyżowaniu dróg. Co roku, 7 lutego, w rocznicę walk powstańców o Paterek i Nakło, składano pod monumentem kwiaty.

Powinien wrócić!

Kiedy prace przy budowie ronda były na finiszu mieszkańcy wsi rozpoczęli walkę o powrót pomnika w dawne miejsce, czyli na środek nowego ronda.

- Zachowujemy w ten sposób wolę naszych przodków, którzy w tym centralnym miejscu wsi wznieśli w roku 1922 pomnik będący wyrazem hołdu dla 60 powstańców z Paterka i okolic, którzy oddali życie w walkach o niepodległą ojczyznę - podkreślali mieszkańcy dodając, że wolą wsi jest, by ten symbol patriotyzmu nadal stał w centralnym miejscu.

Drogowcy wyrazili zgodę i pomnik - jak chcieli mieszkańcy - stanął na wysepce na środku nowego ronda.

Wiadomości z Nakła

Już odsłonięty, poświęcony

Wczoraj, w 93. rocznicę powstania, uroczyście go odsłonięto i poświęcono. Delegacje złożyły pod monumentem kwiaty. A powiatowy radny Tomasz Miłowski, mieszkaniec Paterka zaproponował wczoraj, podczas gali w miejscowym Zespole Szkół, by na skwerku przy pomniku umieścić tablicę informującą o ciekawej historii tego monumentu.

Na razie historię tę poznać można zwiedzając wystawę. Przez ostatnie dni prezentowano ją w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Wczoraj zwiedzać ją można było w murach szkoły w Paterku. Bo w szkole po rocznicowej mszy świętej odprawionej w kościele w Paterku, odbyły się wczoraj gminne uroczystości. Były m.in. przemówienia władz i okolicznościowy program w wykonaniu uczniów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska